יצחק כדורי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב כדורי
הרב כדורי.jpg
מימין הרבי, משמאל הרב יצחק כדורי זקן המקובלים
לידה תר"ן
עיראק
פטירה כ"ט בטבת תשס"ו
ישראל
מקום פעילות ישראל
תפקידים נוספים ראש ישיבה, מקובל, כורך ספרים
רבותיו הרב יוסף חיים
תלמידיו הרב יעקב עדס
חיבוריו פתחי עולם
גביע הנקרא ארבעת הנהרות שהעניק הרב יצחק כדורי אל הרבי לכבוד יום הולדת ה-91 בי"א ניסן תשנ"ג[1]

הרב יצחק כדורי, כונה "זקן המקובלים" בדורו[2], (ט"ז בתשרי תרנ"טכ"ט טבת תשס"ו (1898–2006)), היה מראשי מנהיגי עדות המזרח, וכיהן כראש ישיבת המקובלים "נחלת יצחק" ומוסדותיה.

תולדות חיים[עריכה]

הרב יצחק כדורי נולד בבגדאד בעיראק כבנם בכורם של אביו ר' יחזקאל זאב דיבה ואמו מרת תוּפאחה. נולד ביום השני של חג הסוכות ט"ז בתשרי תרנ"ט[3] שהוא יום האושפיזין של יצחק אבינו, ולכן נקרא בשם זה.

אביו שהיה סוחר בשמים, שלח אותו ללמוד בבית המדרש של העיר שהיה קרוי בשם "מדרש בית זלכה". כבר בהיותו ילד הוא פגש את הבן איש חי שהתרשם ממנו עמוקות. בהגיעו לגיל שבע עשרה, היה בקיא כבר בחלקים נרחבים מהגמרא, ונשא דרשה מפולפלת בפני גדולי התורה שבעירו בגדאד. ועם תום דבריו נתבקש הרב כדורי על ידי מוריו שלא להרבות בדרשות בעתיד מחשש לעין הרע.

בשנת תרפ"ב עלה לארץ ישראל ונכנס ללמוד בישיבת המקובלים 'פורת יוסף' שבעיר העתיקה בירושלים. בהגיעו לארץ ישראל, חכמי ירושלים אמרו עליו "ארי עלה מבבל".

עם כיבוש העיר העתיקה במלחמת השחרור, עבר הרב כדורי ללמוד בישיבת המקובלים 'בית א-ל', ובמקביל התפרנס מעבודת כפיים ככורך ספרים. בהמשך כיהן כראש ישיבת המקובלים "נחלת יצחק", שנוסדה על ידו בסיוע בנו הרב דוד (מאיר) כדורי על פי דרך האריז"ל מצפת, ועל פי דרך הרש"ש מירושלים הנקרא 'אור השמ"ש'.

היה רגיל לברך את הפונה אליו בפסוקים אלו: "ואמרתם כה לחי ואתה שלום וביתך שלום וכל אשר לך שלום[4]... ה' עוז לעמו יתן ה' יברך את עמו בשלום"[5], כדברי חז"ל; אמר רבי שמעון בן חלפתא אין לך כלי שהוא מחזיק ברכה אלא שלום[6], עושה שלום ובורא את הכל[7]. הרב כדורי היה רגיל בקריאת עיתון המודיע על חדשות והיה בודק את אלו הזקוקים לתפילה לרפואה שהתפרסמו כל יום בעיתון ומתפלל עליהם לרפואה וחיים.

פטירתו והלוויתו[עריכה]

הרב כדורי זכה לשיבה מופלגת, ונפטר במוצאי שבת קודש בליל כ"ט טבת ה'תשס"ו[8] בהיותו בן מאה ושמונה שנים, ונטמן בליל ראש חודש שבט בהר המנוחות שבירושלים.

בהלוויתו השתתפו מאות אלפי איש מכל החוגים, העדות והגילאים, ומכל הקשת הפוליטית. ערוצי התקשורת בישראל תיעדו את הלוויתו שגרמה קידוש השם גדול. בראש המספידים היו: הראשון לציון ר' עובדיה יוסף, הראשון לציון ר' מרדכי אליהו, הראשון לציון ר' אליהו בקשי דורון, הראשון לציון ר' שלמה משה עמאר, ר' ראובן אלבז, ועוד.

הנצחת שמו בארץ ישראל[עריכה]

על שמו של זקן המקובלים הרב יצחק כדורי 4 רחובות בשם "רחוב הרב יצחק כדורי" או "רחוב הרב כדורי" בערי ארץ ישראל בערים: אור יהודה, בעיר הבירה ירושלים, ובשדרות ובבית שמש.

חיים אישיים[עריכה]

הרב כדורי נישא לראשונה בי"ב טבת תרפ"ז[9] לרעייתו 'שרה שד'ירה' בת יחזקאל נקש[10], ממנה נולדו לו שני ילדים[11] רחל לוי בתו הבכורה, ורבי דוד כדורי בנו הצעיר.

לאחר פטירת אשתו בי"ח באייר תשנ"ב, נישא בשנית בחודש כסלו תשנ"ד ל'דורית' לבית בן יהודה[12], בעלת תשובה שטיפלה בו במסירות עד לפטירתו.

קשריו עם הרבי[עריכה]

רבי יצחק בא לרבי במעמד חלוקת הדולרים עם בניו ונכדיו ומלווים נוספים, וסיפר לרבי על בית הכנסת והישיבה שמקים נחלת יצחק בירושלים, בקומה העליונה יחד עם בית הטבילה - מקוה טהרה בקומה התחתונה לטבול כל יום כמנהג החסידים, וביקש את ברכת הרבי. הרבי בירכו שבנין זה יהיה הכנה קרובה לבנין האמיתי של בית המקדש השלישי. והוסיף ששמו "כדורי" מרמז על כך שאורו משפיע בכל כדור הארץ. הרבי בירכו שנזכה לראות ביאת משיח בקרוב, לא רק על פי קבלה אלא גם על פי נגלה.

הרבי שאלו בנוסף אם יש אצלו ספרים שהוציא לאור. מלוויו ונכדו של הרב כדורי השיבו שכבר שלחו לרבי ספרים של פירושי העץ חיים והרב שלום מזרחי שרעבי - הרש"ש שנדפסו מטעם הישיבה, אך הרבי אמר כי רוצה לראות ספרים שכתב הרב בעצמו[13]. הרב כדורי לחץ את ידי הרבי במשך רוב השיחה וגם לאחר סיום דבריו נשאר במקום כשהוא ממאן להתנתק מראות פני הרבי[14]

מוחה על כבוד החסידות[עריכה]

בתחילת חודש מנחם אב תשמ"ג פירסם (ביחד עם רבי ישראל אבוחצירא - הבבא סאלי), קריאת אזהרה נגד אלו שפגעו בחסידים שלימדו את ספר התניא בווילמסבורג: "כל זאת בשל הרבצת תורת החסידות ודביקותם באור שבעת הימים הבעש"ט הקדוש זיע"א בדרך משנת חב"ד העיונית והמעמיקה שיסודותיה בהררי קודש על ידי התנא האלקי רבנו בעל התניא והשו"ע זיע"א וממשיכי דרכו הק', עד ליבדל לחיים טובים אמן מופת הדור גאון ישראל וקדושו כ"ק מרן אדמו"ר מליובאוויטש שליט"א".

פעילותו לזירוז הגאולה[עריכה]

הרב חתם על פסק דין[15], שהקב"ה חייב כביכול להביא מיד את המשיח, שהגיע הזמן של הגאולה, ושכלו כל הקיצים[16].

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

תולדות חייו

קונטרסים[עריכה]

 • קונטרס בעקבות הסתלקות זקן המקובלים הצדיק רבי יצחק כדורי זצ"ל - מאת הרב יואל שווארץ - רב בפלוגות הדתיות בצה"ל, הודפס בירושלים.
 • קונטרס ארי במסתרים - בהוצאת העיתון 'יום ליום'[17], הודפס בישראל, שבט תשס"ו.
 • קונטרס פרקים מחיי הרב כדורי - מאת הרב עדס, הודפס בירושלים (צ"ב עמודים) תשס"ז.

ספרי ביוגרפיה[עריכה]

 • ספר זקן המקובלים - מאת ישיבת נחלת יצחק, בעריכת בנו הרב דוד כדורי ראש ישיבת נחלת יצחק, הודפס בירושלים, תשע"ו, בהוצאת ישיבת נחלת יצחק ובהגהת ועריכת נכדתו בת לבתו וחתנו רבי דן בן אליהו.
  • ספר זקן המקובלים - מאת הרב בניהו י. שמואלי, הוצאת ישיבת נהר שלום, הודפס בירושלים.
  • ספר זקן המקובלים - מנוקד, מאת הרב אברהם אוחיון, תשע"ח, הודפס בירושלים (60 עמודים).
  • ספר תולדות חכמי ירושלים (חלק א) - הנהגות עובדות ושימוש חכמים ופרקים מחיי הרב יצחק כדורי הרב שמואל דארזי הרב שבתי אטון, מאת המחבר והעורך רבי אברהם סופר בהוצאת 'יריד הספרים ירושלים' מוקדש לו פרק נרחב בענף 'כתר יצחק', הודפס בחודש טבת תשס"ז[18], הודפס בירושלים, חודש טבת תשס"ז.
  • ספר קדושת יצחק (בהקדמה על מעלותיו והשגותיו) 6 חלקים - עם ביאורים והערות מאת הרב יעקב עדס, הודפס בירושלים בהוצאת ישיבת 'נחלת יצחק'.
  • ספר ישועות יצחק - מאת הרב מאיר דוד מלכא, הודפס בירושלים, בחודש טבת תש"ע[19].
  • ספר ובריתו להודיעם (בסופו הנהגות) - מאת הרב משה כהן רב ומו"צ בישיבת נחלת יצחק, הודפס בירושלים.
  • ספר הרב כדורי - מאת רחל לאה סופר (אשת הרב עזריה סופר) מצפת ומושב עלמה, נערך הוגה וסודר להדפסה בצפת והודפס בירושלים בתשס"ז[20].
  • ספר דברי יצחק (שו"ת והנהגות) - מאת הרב תומר בסיס, הודפס בירושלים.


הערות שוליים

 1. הגביע מוצג בספריית חב"ד.
 2. הרבה שנים כונה גם בשם חכם יצחק כורך על שם מקצועו ככורך ספרים וכן חכם יצחק הארוך על שם גובהו כמו כן נהג לחתום על ספריו ועל ספרים שכרך בשם היכינ"י ראשי תיבות ה'צעיר י'צחק כ'דורי י'איר נ'רו י'זרח
 3. פרט זה לא ברור. מקורביו טוענים שהרב כדורי פלט מפיו כך בפניהם והזהירם לא לגלות זאת בחייו מפני עין הרע.
 4. שמואל א כה, ו
 5. תהלים כט, יא.
 6. סוף משניות סדר טהרות, לפי נוסח הרמב"ם
 7. נוסח תפילת שחרית בברכת יוצר אור.
 8. בבית הרפואה ביקור חולים בירושלים
 9. קרוב לגיל 40
 10. על פי כתובתו הנמצאת בארכיון הספרדי
 11. בתו רחל הנשואה לר' אליהו לוי, ובנו ר' דוד מאיר כדורי מייסד ישיבת נחלת יצחק.
 12. שהוריה עלו לארץ מהעיר קובנא עירו של רשכבה"ג רבי יצחק אלחנן ספקטור רב העיר קובנא בליטא ומחבר הספר מעין יצחק
 13. הרב יצחק כדורי בצניעותו וענוותנותו לא סיפר לרבי על ספרו הגדול 'פתחי עולם' שהיה בכתב יד, ונדפס ב6 כרכים בשם 'קדושת יצחק' על ידי ישיבת 'נחלת יצחק' עם ביאוריו של הרב יעקב עדס
 14. ביקור הרב כדורי אצל הרבי
 15. על פי בקשתו של הרבי
 16. הרב מאיר מאזוז.
 17. ביטאונה של מפלגת ש"ס בזמנו (כיום שמו של השבועון 'הדרך').
 18. יצא לאור בשפות, עברית וצרפתית ובקרוב אי"ה באנגלית
 19. נדפס באנגלית, עברית וצרפתית.
 20. הוצאת הרב יששכר מאזוז ביחד עם ישיבת נחלת יצחק.