סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

יוסף יצחק גוטניק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יוסף יצחק גוטניק

הרב יוסף יצחק הכהן גוטניק (יליד שנת תשי"ב) הינו נגיד חב"די ידוע, התורם רבות למפעל ההתיישבות בארץ הקודש.

תולדות חיים[עריכה]

נולד באוסטרליה בי"ג סיון תשי"ב לאביו הרב שניאור חיים גוטניק, מגדולי הרבנים במדינה ונקרא על שם אדמו"ר הריי"צ שהסתלק כשנתיים קודם לכן.

למד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 בניו יורק. בגיל צעיר פנה לעולם העסקים והתחיל לעסוק ביהלומים והמשיך לעסוק בכך גם לאחר חתונתו עם רעייתו מרת שטערנא מרים[1]. בשנות ה-מ"מים (ה-80) קיבל מהרבי תיאור של מכרה עשיר בזהב באוסטרליה והתחיל לחפור שם. במהרה התגלה באזור זהב בכמויות גדולות וגוטניק הפך ליהודי העשיר ביותר באוסטרליה.

בחודש אדר תשנ"ב זכה במשפט שנערך נגדו, והרבי הזכיר זאת בשיחת שבת פרשת תצוה.

בשנת תשנ"ו (1996) סייע לבנימין נתניהו להיבחר בבחירות לראשות הממשלה ועמד מאחורי הקמפיין "נתניהו טוב ליהודים", אך כעבור זמן הביע את אכזבתו בשל הסכמי וואי עליהם חתם נתניהו. באותה שנה הוציא לאור ספר ובו דברי הרבי כנגד מסירת שטחים.

בתשנ"ט הואשם ביחד עם שותפו ברכישה לא חוקית של חברה למכרה ונקנס ב-28.5 מיליון דולר. בשנת תשס"ח החל לשקם את הונו כאשר החל לרכוש פוספטים בהודו.

מרבה בצדקה הן ליחידים והן למוסדות, בעיקר למוסדות חב"ד. בעיקר ידוע בתרומותיו לשיחותיו של הרבי המחולקות חינם ברחבי הארץ, ולספרי הרבי, ובמוסדות שתרם, ישיבת תורת אמת ירושלים, ספריית חב"ד ירושלים, ספריית חב"ד בני ברק, מרכז גוטניק חברון אגודת קריית חב"ד צפת.[2]

אחת מתרומותיו הידועות לציבור החב"די וגם הכללי, הוא על ידי "אולם גוטניק", השוכן בשכונת גבעת שאול שבירושלים, שעל אף גודלו ויופיו, הוא מושכר במחירים זולים לציבור החרדי. כיום הוא נחשב לאחד מהאולמות הזולים ביותר במחירם, אך מהיפים והגדולים ביותר.[3].

במשך שנים רבות התגורר במלבורן שבאוסטרליה, ובשנת תשע"ג עבר להתגורר בסינגפור, ופתח בית חב"ד באזור מגוריו[4].

בשנת תשע"ו פשט את הרגל[דרוש מקור] אך בשנים האחרונות מצבו הכלכלי התייצב והוא חזר לתרום למוסדות ופעולות שונות בעיקר בחב"ד.

ספרו[עריכה]

משפחתו[עריכה]

  • בנו, ר' מרדכי זאב גוטניק
  • בנו, ר' זלמן שמעון גוטניק
  • בנו, ר' איסר אשר גוטניק
  • בתו מרת שרה רבקה, רעיית ר' שמעיה קרינסקי
  • בתו מרת חיה שצערא
  • בתו מרת זהבה

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים