מרדכי ריבקין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ר' מוטל

ר' מרדכי הכהן ריבקין (י"ד אדר תרע"ז - ב' ניסן תשס"ח) היה מזקני החסידים בארצות הברית וחבר וועד הנהלת בית רבקה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בחג הפורים תרע"ז, בעיירה החסידית קלימוביץ להוריו ר' יהושע זעליג ושיינע באשע[1] ריבקין. אמו מצאצאי הגאון החסיד ר' מרדכי פוזנר, אחיו של אדמו"ר הזקן.

בגיל 11 התייתם ר' מוטל מאביו ובהגיעו לגיל בר מצווה נאלץ לצאת לעבוד כדי לסייע בפרנסת המשפחה.

ר' מוטל גדל בשנות שלטון סטאלין ברוסיה הסובייטית שם ספג לתוכו את מסירות הנפש, בשליחותו של הרבי הריי"צ. ר' מוטל עבד יחד עם ר' מענדל פוטערפאס, כדי לגייס כספים לטובת ישיבות "תומכי תמימים" ברוסיה. בעקבות פעילותו בהפצת היהדות, הממשל הסובייטי הוציא נגדו פסק דין מות, אך בחסדי השם הוא ניצל.

בשנת תש"ד נשא את זוגתו מרת דוואשא[2] דייטש, בת ר' מנחם מענדל דייטש.

בשנת תש"ז, אחרי מלחמת העולם השנייה, הבריח את הגבול יחד עם מאות חסידים, ביציאת רוסיה המפורסמת, ולאחר תלאות הגיע לפריז, והיה מהראשונים שבאו מפריז לארצות הברית אחרי המלחמה. הוא התיישב בנורוולק, קונטיקט, שם הוא סחר בסמרטוטים. כעבור מספר שנים עבר לקראון הייטס.

מעל ארבעים שנה היה חבר הועד של בית הספר לבנות "בית רבקה". בשנים האחרונות זכה להיות הכהן שהיה מקבל מידי שנה משלוח מנות מהרבי בפורים, ומידי שנה היה ה"ערב קבלן" על "שטר מכירת חמץ" של הרבי בערב פסח.

היה מחברי הועד שעסקו בהרחבות ושיפוץ 770 לאחר שהזאל הקטן נעשה צר מלהכיל[3].

נפטר ביום שני ב' ניסן תשס"ח בגיל 91, ונטמן בבית העלמין על שם מונטיפיורי, בקווינס.

ילדיו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. בת ר' מרדכי (חיים) פבזנר.
  2. כאשר בני המשפחה הקדישו באחד הקבצים לזכרה, הקובץ הוכנס אל הרבי והוא הגיה את שמה כך שיופיע גם הא' הראשונה בשמה הפרטי (שהושמטה בטעות בעת הכנת הקובץ לדפוס).
  3. כאשר העבודות נעצרו בשל חילוקי דעות שנתגלעו בין העוסקים במלאכה, הרבי דיבר עמו ביחידות על כך שצריך להמשיך במלאכה, ומאוחר יותר הרבנית חנה התבטאה ש"אילמלא (זלמן) בוטמן וריבקין - בית הכנסת לא היה נבנה".