יוסף דוד טייטלבוים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יוסף דוד טייטלבום בחלוקת דולרים

רבי יוסף דוד טייטלבום האדמו"ר מסאסוב, נולד לאביו האדמו"ר מסאסוב - צאצא להצדיק הקדוש ר' חנוך העניך דוב מייער מאלעסק, חתן השר שלום רוקח מבעלזא - וחתנו של רבי יואל טייטלבום האדמו"ר מסאטמאר (בזיוו"ר).

אביו הקים את קריית ישמח משה, או בשמה האחר - גני תקווה, שכונה ליד בני ברק, הסמוכה לעיר קריית אונו.

זמן קצר לאחר שהקים את הקריה חלה ונפטר. לאחר פטירתו ממשיך הבן האדמו"ר את ניהול הקריה.

ביקורו אצל הרבי[עריכה]

האדמו"ר נפגש עם הרבי ביחידות בחדרו הקדוש בה עורר אותו הרבי (בין השאר) על הסמכת הנחת תפילין דרבינו תם לתפילין של רש"י. למתבוננים מן הצד היה הדבר נראה כהערה שגרתית אך האדמו"ר עצמו התפעל מרוח הקודש הגלויה בה חזה: היה זה באחד הימים בשנת תש"מ, אחרי תפילת שחרית חלץ האדמו"ר את תפילין של רש"י וישב ללמוד, ואז נמנם מעט, ופתאום ראה את דמות קדשו של הרבי שאמר לו: "הרי אתה רבי של חסידים, וכיצד אינך מקפיד להניח תפילין ר"ת מיד אחרי תפילין רש"י?! הלוא כתוב בתהלים 'שמר תם וראה ישר' דהיינו שצריכים לשמור להניח תפילין של 'תם' כשעדיין רואים את ה'ישר' (אותיות רש"י)". כשהתעורר אמר לעצמו שזה חזיון אמיתי וצריך לקיים את דברי הרבי, ומכאן ואילך הקפיד תמיד להניח תפילין ר"ת מיד אחרי רש"י. "זה נקרא לראות רוח-הקודש וגילוי אלוקות בגלוי" אמר האדמו"ר בהתרגשות שנים רבות לאחר מכן כשגולל את תיאור היחידות[1].

בהזדמנות נוספת הגיע לרבי במעמד חלוקת הדולרים בר"ח תמוז תש"נ והעניק לרבי את ספרי אביו - 'מנחת יו"ט' על התורה ועל פרקי אבות. הרבי העניק לו דולר והתעניין "האם זה חדש?. בפעם הראשונה?" והאדמו"ר השיב כי אכן זו הדפסה ראשונה. הרבי: "בפעם הראשונה, שיהיו בשורות טובות והצלחה רבה. שיהיה - מכיוון שאתם הדפסתם, יש לך חלק במעיינות". האדמו"ר בישר כי הוא בונה את בית מדרשו בקריית ישמח משה והקצה חדר מיוחד שיהיה בית חב"ד. הרבי:"באיזו עיר זה?" האדמו"ר: קריית ישמח משה. הרבי: "קריית ישמח משה בירושלים?" האדמו"ר השיב שאמנם זה קרוב לבני ברק, אבל בקרוב זה יהיה "בתוככי ירושלים", כמאמר חז"ל "עתידה ירושלים שתתפשט בכל ארץ ישראל" והרבי נהנה מהדברים וחייך חיוך רב באומרו: "ליד בני ברק , נו, מסתמא יש לכם קופת צדקה, אם לא - תקבע". הרבי העניק לו עוד שלושה דולרים נוספים באומרו: "וזה להכניס -חוט המשולש- בקופת הצדקה, שיהיה 'חוט המשולש לא במהרה ינתק'. שיהיו בשורות טובות והצלחה רבה, יאריך ימים על ממלכתו". לסיום בירכו הרבי: "ייזל מים מדליו"

המשב"ק של האדמו"ר אמר שעובד קשה למען הצלחת ענייניו של האדמו"ר ובקש ברכה שיצליח בכל, הרבי העניק לו דולר, חייך חיוך רחב ואמר: "באם תבקש ברכה מהקב"ה, תהיה לך הצלחה , הצלחה, הצלחה!" והעניק לו שלושה דולרים נוספים.[2]

האדמו"ר הינו ידיד חב"ד ומעריץ של הרבי. משתתף גם באירועי בית חב"ד שבגני תקווה. בכסלו תש"ע השתתף האדמו"ר בהתוועדות י"ט כסלו שהתקיימה בבית חב"ד בגני תקווה בראשות הרב גרשון שנור במוצאי שבת, בה השתתפו רבים מתושבי גני תקווה וכן יו"ר המועצה הדתית מר משה אלקובי. האדמו"ר מסאסוב התכבד להתחיל את מחזור לימוד התניא בפרק א'.

בג' תמוז תש"ע השתתף בהתוועדות ארצית שאורגנה ע"י צעירי חב"ד ונשא דברים על מעלת הצדיק שיורד ממדרגתו ויורד למטה בכדי להשפיע לכל אנשי הדור מתוך דאגה אמיתית, ואת ביאורו של הרבי על צערו של רבי חנינא בן דוסא המובא בגמרא. "זהו תפקידו של צדיק ורועה נאמן שדואג לכל יהודי בכל מקום בגשמיות וברוחניות", אמר האדמו"ר. "המלאך שעומד מעל ראשו של כל אחד מאיתנו, ומכה ואומר 'גדל, גדל' הוא הרבי" הכריז נרגשות בנאומו בהתוועדות.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. בנאומו בהתוועדות ג' תמוז תש"ע
  2. האדמו"ר מסאסוב בביקור אצל הרבי. 55:23, דברי משיח תש"נ ח"ד ע' 312, זורע צדקות מצמיח ישועות ע' 8