שבתי אלפרין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אלפרין

הרב שבתי אלפרין (יליד שנת תרצ"ו) הוא שליח הרבי בברזיל מאז שנת תשכ"א, ומכהן כיום כמנהל בית חב"ד המרכזי בפאולו, ברזיל.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בדוקשיץ שברוסיה הלבנה בשנת תרצ"ו לאביו הרב מנחם מענדל אלפרין ולאמו מרת מוסיא.

למד בישיבות תומכי תמימים בניו יורק בין השנים תש"ב-תשכ"א.

בעת לימודיו בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 בשנת תשי"ח, מצא בגניזה הגדה של פסח עם פירוש 'צוף אמרים' בה מופיעה הסכמה מאביו של הרבי, רבי לוי יצחק שניאורסון הווא העניק אותה לרבי. בליל הסדר של אותה שנה ציין הרבי הגדה זו, ואמר שהיות ויש עליה הסכמה מאביו, הוא יאמר עכשיו פירוש מתוך ההגדה.

לאחר סיום מסלול לימודיו נשא את רעיתו מרת מיניא אסתר, בתו של הרב שניאור זלמן קייזן, שליח הרבי בקליבלנד אוהיו, תקופה קצרה לאחר מכן קיבל הוראה מהרבי לנסוע בשליחותו לברזיל על מנת להצטרף לשלוחי חב"ד במדינה.

קודם נסיעתו, זכה להיכנס יחד עם רעייתו פעמיים ל'יחידות' אצל הרבי, במהלכה קיבל הדרכות וברכות בקשר עם נסיעתו.

בעת ההתוועדות בשבת שקדמה לנסיעתו שחלה בתאריך ב' מנחם אב תשכ"א, אמר הרבי בסיום המאמר קטע נוסף שאף אחד מהחסידים לא הבין את הקשר שלו לתוכן הדבר שהרבי אמר קודם לכן. לפני שהרבי סיים את המאמר הוא הוסיף ואמר שעיקר תכלית הכוונה הוא לנסוע בשליחות למקומות רחוקים דווקא[1].

בשונה מהנהוג, כאשר עצר בדרכו לשדה התעופה ורקד בחצר 770 יחד עם חבריו, לא פתח הרבי את תריס החלון לצפות בחסידים הרוקדים, והדבר עורר תמיהה אצל כל הנוכחים. מאוחר יותר התברר שהמנוע של המטוס איתו היו אמורים לטוס נשרף, והם הוכרחו לחזור לקראון הייטס ולטוס עם טיסה אחרת שיצאה יומיים מאוחר יותר. כאשר עצרו ביום שלישי ורקדו בחצר 770 - פתח הרבי את התריסים בחלון חדרו.

השליחות בברזיל[עריכה | עריכת קוד מקור]

בשנת תשכ"א הרב צבי הירש חיטריק סיים את שליחותו ועזב את ברזיל בעקבות כמה שינויים בקהילה בריו דה ז'נירו. בעקבות עזיבת הרב חיטריק את ברזיל נוצר חלל ריק בפעילות במקום, שאותו נועד למלא הרב אלפרין.

בהשפעת הרב ירחמיאל בלומנפעלד, הרב אלפרין הגיע לריו והתמנה שם התמנה להיות מנהל בית הספר "תלמוד תורה". (מאוחר יותר, אף איחד אותו עם עוד בית ספר בעיר). וכן נתמנה להיות רב בית הכנסת שבבנין בית הספר.

בשנת תשכ"ג עבר הרב אלפרין לפאולו והתמנה להיות מנהל בית הספר "בית חינוך" (אותו בית הספר שנהל הרב חיטריק כעשור קודם לכן). כך החל לפעול עם הקהילה היהודית במקום, פעילותו התפתחה בקצב מהיר והצליח להקים רשת של מוסדות חב"דיים בעיר.

בשנים אלו, היה הרב אלפרין זה שליווה את הרב חיים בנימיני בצעדיו הראשונים בחסידות חב"ד.

כמו כן הביא שלוחים שיפתחו בתי חב"ד בערים נוספות ברחבי המדינה ודאג לתקציב עבורם בשנותיהם הראשונות.

עם הכרזתו של הרבי בשנת תשל"ח על מבצע הדפסת התניא לקח על עצמו את המשימה ברצינות רבה ודאג להדפסתם של מאות ספרי תניא במקומות שונים, רובם בתוך תחומי ברזיל, וחלקם במדינות שונות כגון צ'ילה ואנטרטיקה.

כאשר התברר להם שמבחינה רפואית לא יוכלו ללדת ילדים, טסו לרבי והכניסו את חוות דעתו של הרופא הבכיר עם הדיאגנוזה שבסופה המלצה שיתייאשו מהענין ויגשו לאימוץ ילד, ובמקום תשובה הרבי העניק לו ארבע כתובות של נשים להעביר להם שיחות של הרבי, ותוך שנה נולד להם בנם הראשון, ובהמשך השנים נולדו להם בסך הכל ארבעה ילדים[2].

בעת מעמד החלוקת דולרים שהתקיימה בי"ג אדר ראשון תשד"מ? הביא לרבי יחד עם הרב אברהם דוד בנימיני 100 מהדורות חדשות של ספר התניא שהודפסו בערים שונות ברחבי ברזיל, בתוך קופסה מהדורת עליה הוטבע הכיתוב "ווי וואנט משיח נאו". בתוד הוקרת תודה על התשורה שהעניק לרבי, נתן הרבי לקבוצה 100 שטרות של דולר, ואף הודיע להם שלכבוד קבלת המהדורות של ספר התניא הוא יתוועד בשבת הקרובה[3].

באותה שנה בה הגישו לרבי את ספרי התניא אותו זמן הבית חב"ד שבראשותו הוציאו לאור עלון שבועי הגליון המאה לרגל המאורע הזאת, כתב להם הרבי בשנת תשד"מ: "להנהלת בית חב"ד פאולא, ברזיל: עובדא זו גופא בשורה טובה היא, שהרי מעידה על השפעת העיתון על קהל קוראיו, ובפרט שהרי הובטחנו דברים היוצאים מן הלב נכנסים אל הלב ופועלים פעולתם, בפרט כשמלווים על ידי מעשה ודוגמא חיה‎ של פעולות בית חב"ד"[4].

כאשר ביקש הרבי לפעול גם בין הגויים להפצת שבע מצוות בני נח היה מראשוני השלוחים שהחלו לפעול בתחום, ודאג שהדברים יפורסמו בקרב אלפים מתושבי ברזיל.

בשנת תשס"ט התמנה כחבר ועד מבצע הקהל של אגודת חסידי חב"ד העולמי במסגרתה דאג יחד עם חברי הועד לארגון התוועדויות שיאחדו את חסידי חב"ד ברחבי תבל[5].

בשנת תשע"א התקיים בברזיל דינר יוקרתי לציון יובל החמישים לשליחותו של הרב אלפרין, בהשתתפות אישי ציבור ומכובדים רבים[6].

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

 • בנו, הרב יוסף יצחק אלפרין - שליח הרבי פאולו, ברזיל.
 • בנו, הרב מיכאל אלפרין -כפר חב"ד, ישראל.
 • חתנו, הרב אברהם שטיינמץ - שליח הרבי פאולו, ברזיל.
 • בתו מרת חנה אשת הרב שניאור זלמן סלונים - שליח הרבי פאולו, ברזיל.

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

 • הרב זושא וולף, אדמורי חב"ד ויהדות בראזיל - 2 כרכים.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

 1. תוכן דבריו המדוייקים של הרבי כפי שמופיעים בספר המאמרים: "ומכל זה יובן גם בעבודת האדם בזמן הזה, שלא כדעת האומרים שאינם רוצים ללכת למקום רחוק, כי עבודה זו היא עבודה קשה, אלא שרוצים להסתגר בד' אמות שלהם, הרי אמת נכון הדבר שעבודה זו היא קלה יותר, אבל אין זו תכלית הכוונה, אלא הכוונה היא לנסוע בשליחות למקום רחוק, להפיץ המעיינות חוצה, ולעשות לו יתברך דירה בתחתונים".
 2. ברכות הרבי לילדים קישור לאתר אנ"ש (אנגלית).
 3. בית משיח גליון 777 עמוד 55.
 4. לקוטי שיחות חלק כג עמוד 486.
 5. אלבום סיקור לסיכום מבצע הקהל - אתר אגודת חסידי חב"ד העולמי.
 6. יובל בברזיל: מצדיעים לשליח קישור שטורעם