לתשומת לבכם, אתר חב"דפדיה צפוי לעבור פעולות תחזוקה ושדרוג היום יום רביעי י"ד אייר (22/05/24).
החל מהשעה שמונה בערב לפי שעון ישראל, למשך כשלוש שעות. בזמן זה לא תתאפשר עריכה ובחלק מהזמן האתר לא יהיה זמין, נא היערכו בהתאם

רבי אלעזר בן עזריה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי אלעזר בן עזריה, תנא ונשיא בן דורם של רבי אליעזר, רבי יהושע ורבן גמליאל הנשיא. שימש כנשיא בצורה חלקית במקביל לר"ג.

בזמן שהורידו את התנא רבן גמליאל דיבנה מהנשיאות[1] חיפשו מישהו בעל יחוס למנות אותו לנשיא, כדי שהקפדתו של רבן גמליאל לא תחול עליו. ולכן צינו את רבי אלעזר בן עזריה, שהיה דור עשירי לעזרא הסופר.

רבי אלעזר בן עזריה נמלך באשתו, שהציגה בפניו שתי טענות: הראשונה, שהיא חוששת שמדובר בתפקיד לזמן קצר, ואחר כך יעבירו אותו מהנשיאות. על כך השיב רבי אלעזר בן עזריה, שאדם קונה כלי זכוכית, למרות שהוא יודע שבזמן קצר הם ישברו, מכיון שוכו" הוא נהנה בזמן הקצר עד שישברו, כך גם כל יום שהוא יהיה נשיא, הרי זה דבר טוב.

הטענה השניה שטענה לו אשתו, היא שאין לו הדרת פנים מכיון שהוא צעיר מדי. על כך לא הייתה לו תשובה, אבל נעשה לו נס ונוספו לו שמונה עשר שורות של שערות לבנות, ואז התבטא את המאמר הידוע "הרי אני כבן שבעים שנה".. על פי הסבר הרבי[2] וודאי שלא היה כאן ענין של רמיה ח"ו, אלא שכן היה האמת, שמצד יגיעתו העצומה בתורה הספיק בזמן קצר מה שאחרים עומלים במשך שבעים שנה. 

כאשר רבן גמליאל ושאר החכמים באו לכלל הבנה ביניהם, נסתפקו חכמים מה לעשות, לא רצו להוריד את רבי אלעזר לגמרי מהנשיאות, אם כי רצו למנות חזרה את רבן גמליאל, ובאופן שלא תהיה לו קפידא על רבי אלעזר בן עזריה, ולכן קבעו שרק פעם אחת בחודש ידרוש רבי אלעזר בן עזריה בשבת, ואילו בשאר שלושת השבתות ידרוש רבן גמליאל.

הערות שוליים

  1. עי' ברכות דף כ"ז ואילך.
  2. התועדויות תשמ"ב.