משה יהודה לייב לנדא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משה יהודא לייב לנדא
משה יהודה לייב לנדא.jpg
אב בית הדין ורב העיר בני ברק
הרב לנדא
לידה ט' תמוז תרצ"ה
רמתיים
פטירה כ"ד אדר שני תשע"ט
מקום פעילות בני ברק
השתייכות חסידות חב"ד.
תפקידים נוספים ראש מערכת כשרות מהודרת.
חותמת הכשרות של הרב לנדא
הרב לנדא בזאל ישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד בתקופת כהונתו כר"מ

Disambig RTL.svg.png המונח "הרב לנדא" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו לנדא (פירושונים).

הרב משה יהודא לייב לנדא (ט' תמוז תרצ"ה, 1935 - כ"ד אדר שני תשע"ט, 2019) היה רבה של העיר בני ברק וראש מערכת כשרות "הרב לנדא". בעבר כיהן כר"מ וחבר הנהלה רוחנית[דרושה הבהרה] בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בט' תמוז תרצ"ה ברמתיים[1], להוריו הרב יעקב לנדא ומרת חיה מינא ונקרא על שם סבו - אבי אביו. בצעירותו למד בישיבת פונוביז' ובישיבת תומכי תמימים בעיר לוד אצל המשפיע הרב שלמה חיים קסלמן.

לאחר נישואיו, התמנה כר"מ בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד, וכחבר לשכת עזרת תמימים שנוהלה על ידי אביו.

לאחר פטירת אביו בכ"ו שבט תשמ"ו עזב את עבודתו כר"מ בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד, והתמנה למלא את מקומו כרב העיר בני ברק, בהשתדלות ובברכת הרבי, שבתקופה זו התבטא במענה אליו:[דרוש מקור] "כבר הוחלט בבית דין של מעלה שיהיה רב בעיר ואם בישראל, והוא מסתפק??..."

פרשת המינוי לרבנות[עריכה]

בצוואתו של הרב יעקב לנדא הוא ביקש שלאחר פטירתו ימונה בנו לממלא מקומו. בעת ההלויה הכריז ראש העיר, ר' משה אירינשטיין - חסיד גור: "על פי צוואתו ובקשתו של הרב יעקב לנדא, אנו מכריזים על הכתרתו של בנו הרב משה יהודה ליב לנדא לכהן כרבה של עירנו בני ברק", אך המתנגדים, בראשות ראש הישיבה הליטאית שהתנגד בענינים נוספים לרבי ולפעולותיו, לא היו מוכנים לקבל את מינויו של רב חב"די לעיר. הם התנגדו למינוי והודיעו שהם ממנים את הרב שמואל הלוי וואזנר לרב העיר. הרב וואזנר עצמו שהה באותם ימים בלונדון.

לקראת ה'שלושים' לרב יעקב לנדא, חזר הרב וואזנר לארץ והגיע לאירוע השלושים, שם דיבר בפני הקהל והודיע כי הוא מקבל עליו את רבנותו של הרב לנדא. המתנגדים המאוכזבים נותרו ללא רב עיר מטעמם, ובמקום זאת הם הקימו מערכת כשרות מתחרה לזו הוותיקה של הרב לנדא (אותה ירש מאביו) בשם "שארית ישראל".

כל החצרות החסידיות תמכו ברב לנדא, וגם בד"ץ העדה החרדית קיבל על עצמו שלא לתת הכשר לבתי עסק ומפעלים בתחום רבנותו של הרב לנדא.

שאר רבני העיר הליטאים לא התערבו בנושא מפורשות באותה תקופה, אך תמכו בשקט במינויו של חתנו, הרב יוסף יצחק בלינוב, לרב מרכז העיר. ידוע כי דעתם של הרב שטיינמן, הרב ניסים קרליץ, הרב דב לנדו, הרב דוד פוברסקי ובנו הרב ברוך דב, לא הייתה נוחה מהמחלוקת נגד הרב לנדא, אך הם חששו להביע דעתם באותה תקופה, והדבר התברר רק שנים לאחר מכן[2]. בתמוז תש"ע יצאו הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן והרב ניסים קרליץ במכתב תמיכה לרב יוסף יצחק בלינוב, בו הם מכנים את חותנו הרב לנדא "גאב"ד עירנו" ומכירים בו כרב העיר[3].

הרב לנדא היה מחשובי בי"ד רבני חב"ד עמד בראש מערכת כשרות הנחשבת כמערכת הכשרות המהודרת ביותר בעולם. בשנת תשס"ו חתמו כל אדמו"רי בני ברק על פסק כי אין לערוך שמחות באולם שאינו עומד תחת השגחת הרב לנדא[דרוש מקור].

בחודש שבט תשע"ט לקה באירוע מוחי, מאז היה מאושפז, ובמוצאי שבת כ"ד אדר שני תשע"ט נפטר. בהלווייה הוכרז שבנו, הרב יצחק אייזיק לנדא, ישמש כממלא מקום אביו בכל הקשור לניהול ענייני הדת והכשרות בעיר, יחד עם הרב שבח צבי רוזנבלט.

משפחתו[עריכה]

אחיו
בניו

לקריאה נוספת[עריכה]

  • הרב משה מרינובסקי, הרב שלא הכרתם, ראיון עם צעיר בניו הרב שניאור לנדא, במלאות שנתיים לפטירתו, שבועון כפר חב"ד 1900 עמוד 67
  • "איש האשכולות", הרב דוד מאיר דרוקמן, ספר דמותו של חסיד ע' 95-100 .
  • סיפורים מפיו, בתוך תשורה מנישואי צאצאיו (מנחם מענדל ושטערנא שרה מינצברג), י"ד כסלו תשפ"ג

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. אחת מארבע המושבות המרכיבות כיום את העיר הוד השרון.
  2. מרן הגראי"ל שטיינמן חשף: "ה'חזון איש' אחז מהרב לנדא".
  3. לקריאת המכתב.