סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

מרכז רבני אירופה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הסמל של מרכז רבני אירופה

מרכז רבני אירופה הוא גוף המאגד כ-800 מהרבנים האורתודוקסים באירופה[1]. המרכז מארגן כינוסי רבנים, מפקח על בתי עלמין עתיקים ביבשת, מפקח על עריכת גיורים, מסייע בבירור יהדותם של מועמדים להצטרף לקהילות, מסייע בבניית מקוואות ומוציא לאור ספרים וקבצים תורניים.

היסטוריה[עריכה]

המרכז הוקם בשנת תש"ס על ידי קבוצה של רבני ושלוחי חב"ד באירופה, תחת השם "מרכז רבני אירופה - חב"ד ליובאוויטש". בראש הארגון עמדו אז הרב גרשון מענדל גרליק - רב במילאנו, הרב שלמה דובער פנחס לאזאר - רבה של רוסיה, הרב עזריאל חייקין - רב בבריסל, והרב דוד משה ליברמן - רב באנטוורפן. לאחר ארבע שנות פעילות, בעקבות פניות של רבנים שאינם משויכים לחב"ד, הוחלט בארגון לצאת מהמסגרת הרשמית של חב"ד ולהכניס לארגון רבנים נוספים והשם שונה ל"מרכז רבני אירופה".

כנס כשרות מטעם מרכז רבני אירופה

הארגון פעיל בכל תחומי הרבנות באירופה. מדי שנה עורך הארגון כינוס שנתי לרבני אירופה[2] וכינוס נוסף העוסק בתחום הכשרות באחת הבירות האירופיות[3]. בכינוסים משתתפת משלחת של הרבנות הראשית לישראל בראשות אחד מהרבנים הראשיים לישראל.

הארגון עומד בקשר עם גורמי שלטון באירופה כדי לקדם אינטרסים יהודיים. בכמה הזדמנויות נפגשו משלחות של חברי הארגון עם ראשי ממשלות ונשיאים אירופאים[4].

הארגון מוציא מגזין יהודי בשם "קהילות"[5] המופץ בריכוזים יהודיים באירופה ובריכוזים החרדים בארץ. כמו כן, הוא מפרסם עלונים תורניים המיועדים לרבנים. הוא הוציא מספר ספרי הלכה, המפורסם ביניהם הוא שו"ת רבני אירופה. מנכ"ל המרכז הוא הרב מנחם מרגולין והסמנכ"ל הוא הרב אריה גולדברג. משרדיו הראשיים של הארגון נמצאים בבריסל סמוך לבנייני האיחוד האירופי, כמו כן לארגון משרד בירושלים.

בשנת תשס"ו (2006) הכריז הארגון על פרויקט גדול במסגרתו הוא תומך בהקמתם של 25 מקוואות בקהילות יהודיות באירופה בתקציב כולל של מיליון וחצי אירו.

בשנת תשע"ג (2013) הוקם תחת הארגון גוף הכשרות EK.

ספרים[עריכה]

 • הרב יהושע סגל (עורך). שו"ת רבני אירופה: תשובות בהלכה לפי סדר ארבעה חלקי השולחן ערוך בשאלות מעשיות שנשאלו רבני הקהילות בתפוצות ישראל ובעיקר במדינות אירופה, ערוכות בשפה קלה וברורה. בריסל, בלגיה: בהוצאת אגף הוצאה לאור של מרכז רבני אירופה (תש"ע).
 • מאסף תורני בענייני כשרות המזון והשגחה[6]. בריסל, בלגיה: בהוצאת אגף הוצאה לאור של מרכז רבני אירופה (תש"ע).
 • הרב חיים שאול שמאהל. ספר עיוני חיים על התורה (שני חלקים). לונדון, אנגליה: בהוצאת אגף הוצאה לאור של מרכז רבני אירופה (תשס"ה - תשס"ט).
 • הרב פנחס פדווא. ספר גרש ירחים על קהלת. ציריך, שווייץ: בהוצאת אגף הוצאה לאור של מרכז רבני אירופה (תשס"ז).
 • הרב מנחם רוזנפלד (עורך). תפארת אירופה: מאסף תורני לשאלות הלכה וטכנולוגיה בענייני כשרות, מקוואות, רפואה ועוד (שלושה חלקים). בריסל, בלגיה: בהוצאת אגף הוצאה לאור של מרכז רבני אירופה (תשס"ב - תשס"ט).

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. היהדות פורחת בקהילות ברחבי אירופה.
 2. כתבה על הוועידה השנתית של רבני אירופה שנערכה על ידי המרכז בפריז, אתר ynet.
 3. כתבה על כינוס הכשרות האירופי השלישי שערך המרכז בבריסל, אתר ynet.
 4. רבני אירופה נפגשו עם נשיא 'האיחוד', אתר בחדרי חרדים.
 5. מדור המגזין באתר המרכז, בו ניתן להוריד את כל הגיליונות בגרסת PDF.
 6. האם חיידקים צריכים הכשר?, כתבה על הספר באתר ynet.