מפתח העיר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מסירת מפתח העיר לרבי

מפתח העיר הינו מפתח הניתן על ידי ראשי ערים כאות כבוד לאנשים הראוים לכך. הרבי קיבל עשרות מפתחות מערים ברחבי העולם, בנוסף הגישו לרבי מפתחות של בתי חב"ד ושל טנקי מצוות.

התיחסות הרבי[עריכה]

בהתוועדות ערב ראש השנה תשכ"ג נמסר לראשונה מפתח עיר בארץ הקודש לרבי. היה זה מפתח העיר קריית גת, הרבי הקדיש לכך שיחה מיוחדת ולאחר-מכן כשיצא מההתוועדות, אחז באופן בולט את המפתח בידו.

מעבר לנתינת הכבוד שבמעשה, הרבי ראה בכך ענין רוחני חשוב - מסירת הבעלות של המקום לרשות הקדושה. וכך אמר הרבי לאחד מראשי הערים לאחר שהגיש את המפתח

תודה רבה. על-פי ההלכה, בנתינת מפתח - מעניקים את הבעלות על העיר ועל העניין שזה המפתח שלו. בכלל אני מתחשב בדעת הציבור, לכן לא אתערב בהנהלת המושב, רק אדגיש הדגשה מיוחדת שיש לעמוד חזק בכל העניינים של שלימות התורה, וזה תלוי גם כן בשלימות הארץ ובשלימות עם ישראל על ידי החזקת התורה... תודה רבה לכל תושבי המקום, וללכת מחיל אל חיל. בשורות טובות, הצלחה רבה.

זורע צדקות עמ' 105
הרב יעקב פלס מוסר את מפתח העיר קריית גת לרבי

ערים בארץ ישראל[עריכה]

ח"י אלול תשכ"ב. ראש עיריית קריית גת מר גדעון נאור מגיש את המפתח לרב יעקב פלס, על מנת להעבירו לרבי

רשימת חלק מהערים בארץ ישראל שהגישו מפתח לרבי:

בהמשך השיחה עורר הרבי לקבוע קופת צדקה בקיר של המועצה הדתית[6].


תבנית גלריה מוסתרת.png
חלק ממפתחות הערים שקיבל הרבי מערי ישראל, כפי שמוצגים בתעורכה בספריית חב"ד

ערים בחו"ל[עריכה]

מפתחות לבתי חב"ד[עריכה]

בדומה לנוהג להגיש לרבי את 'מפתח העיר', במשך תקופה נהגו השלוחים להביא לרבי גם את ה'מפתח' של בית חב"ד. כך לדוגמא בחודש ניסן תשל"ג הביא הרב שלום בער לויטין מפתח זהב של בית חב"ד לרבי, והרבי השיב לו בשעת הענקת המפתח: "עם המפתח הזה תפתח את כל הדלתות", ובשבת שלאחר מכן התבטא שיהיה כבר 'פרזות תשב ירושלים' ולא יצטרכו למפתחות[13].

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. סיפורים מבית חב"ד חלק ב' עמוד 131.
 2. הרב גליצנשטיין רשם את הדברים ('מקדש מלך' כרך ב, עמ' 436): "בשנת תשל"ו, כשלושה חודשים לאחר שהגעתי לאילת, מסר לי ראש העיר אז, מר גד כ"ץ, את מפתח העיר אילת, למוסרו לרבי. "זכיתי למסור את המפתח לידו הק' של הרבי, בהתוועדות י"א ניסן תשל"ו. "הרבי פתח את הקופסה והביט במפתח, וכן קרא את המכתב של ראש העיר שהיה מצורף למפתח. כשסיים, שאל: האם ראש העיר כהן? עניתי: כן. "הרבי אמר: תאמר לחיים עבורך ועבורם שיהיה בהצלחה רבה".
 3. 3.0 3.1 תמונה מהגשת המפתח באתר סי או אל סמליל.jpg.
 4. הרבי אמר לו (זורע צדקות מצמיח ישועות עמ' 106): "השם יתברך יצליחך לנהל את כל המועצה ואת כל המפעל בכיוון המתאים. וכולם יתברכו בכתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה, בארצנו הקדושה באופן של שלום אמיתי בלי כל ויתורים".
 5. דברי משיח תשמ"ח, עמ' 33
 6. וידאוסי או אל סמליל.jpg
 7. דיווח מהעיתונות על החגיגה.
 8. בשיחות קודש תשל"ח כרך ב' עמ' 615 מתואר המעמד: "בין השיחות ניגשו אל הרבי ראש עיריית צפת וסגניו ומסרו את מפתח העיר צפת. ראש העיר סיפר לרבי אודות התפתחות קרית חב"ד בצפת. ואמר הרבי שזה רק שלב ראשון. כשמסר המפתח, אמר הרבי שמסתמא הם יודעים שכשנותנים את מפתח העיר זהו סמל שנותנים את הבעלות על כל העיר, ובקשר לקריית חב"ד אמר שזהו רק שלב ראשון. אחר-כך נתן להם הרבי את ידו הקדושה ל'שלום עליכם', אמר להם 'לחיים' והורה להם לקחת מזונות. אחר-כך אמר הרבי להרב יהודה לייב גרונר שיאמר להם שיחכו עד לשיחה הבאה (ובשיחה הבאה דיבר אודות העיר צפת)"
 9. תמליל השיחה ('זורע צדקות מצמיח ישועות' עמ' 105): "תודה רבה. על-פי ההלכה, בנתינת מפתח - מעניקים את הבעלות על העיר ועל העניין שזה המפתח שלו. בכלל אני מתחשב בדעת הציבור, לכן לא אתערב בהנהלת המושב, רק אדגיש הדגשה מיוחדת שיש לעמוד חזק בכל העניינים של שלימות התורה, וזה תלוי גם כן בשלימות הארץ ובשלימות עם ישראל על ידי החזקת התורה.. תודה רבה לכל תושבי המקום, וללכת מחיל אל חיל. בשורות טובות, הצלחה רבה."
 10. תמליל השיחה: הרבי: תודה רבה. מר שטרן: זהו מפתח העיר אן-ארבור, בתודה על עבודתכם הנפלאה. הרבי: השם יתברך יברך אתכם שאזכה לשיתוף פעולה מצידכם. אם המפתח בידי, ביכולתי לפתוח גם את הלב היהודי, ואת לב האוכלוסייה בכלל. מר שטרן: אני מבטיח לכם, אני אעזור ככל שרק אוכל. הרבי: השם יתברך יברך אותך.
 11. יש לציין, כי הרבי החזיר את מפתח העיר ס. מוניקה עד שישנו את הכיתוב ל"שמחה מוניקה".
 12. הרב הכט הנציח ברשימותיו 'יחידות' זו, ובה נאמר בין השאר (מתוך 'תשורה' מיום רביעי י' כסלו תשס"ט עמ' 37-36): הרבי: אצלי אין זו בדיחה (דז'אק). כשאני מקבל "מפתח" - הרי על-פי המובא בהלכה כשמקבלים מפתח נהיים בעל-הבית. הרבי: האם הוא (ראש העיר) יהודי? הרב הכט: לא, הוא גוי. וזו הפעם הראשונה שמוסרים [=העירייה] מפתח של עיר. הרבי: מהיכן ידע כל העניינים, האם מסרת לו? הרב הכט: הוא היה בחגיגות היובל [=25 שנה לפעילות הרב הכט בניו-הייבן] שם שמע אודות הרבי וכו'. הרבי: הרי עכשיו הוא הזמן שצריך להיות "ואשרו אתכם כל העמים". הרבי: אני מקבל את ה"מפתח" לא כעניין אישי אלא כהכרה במוסדות שיש לי הזכות לעמוד בראשם. ומסירת המפתח הרי זו הוכחה שהוא [=ראש העיר] מרוצה מכך שאחד מהמוסדות הוא בעירו. וזה גם אומר שהוא מוכן לעזור למוסדות עם כל האפשרויות שברשותו. הוא כותב יפה מאד על "בית חנה" [=המוסד שהוקם על ידי הרב הכט]. הרב הכט: שהרבי יהיה בריא. הרבי: שהחסידים יהיו בריאים ושנשמח עם חסידים. הרב הכט: חסידים עם הרבי תמיד שמחים..
 13. [www.avodashashlichus.com/levitin ראיון עם הרב לויטין באתר 'עבודת השליחות'].