יוסף יצחק קמינצקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב קמינצקי מנחה בוידיאו של כינוס השלוחים העולמי

הרב יוסף יצחק קמינצקי (יליד שנת תשי"א, 1951) הוא יו"ר המועצה הדתית שדות דן, סופר, וחוקר היסטוריה החב"דית.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בכפר חב"ד בכ"ב סיון תשי"א לרב ראובן ודובה קמינצקי.

בצעירותו למד בישיבת תומכי תמימים לוד ובהמשך בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד. לקראת שנת הלימודים תש"ל נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית בחצר הרבי ב-770 במסגרת שנת ה'קבוצה'.

בשנת תשל"ד נמנה על התלמידים השלוחים שנשלחו לישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד.

בהגיעו לגיל הנישואין התחתן עם מרת בתיה, בת הרב שלום דובער רסקין, וקבע את מגוריו בכפר חב"ד.

בתחילה עבד כמזכ"ל רשת אוהלי יוסף יצחק, ובמקביל החל להתמחות בחקר ההיסטוריה החב"דית, ומאוחר יותר מונה למנהל ההוצאה לאור של "הרשת" במסגרת עבודה זו הוציא לאור עשרות ספרים וחוברות וכן חומר לימודי רב.

בשנת תשנ"ה עזב את הרשת והקים הוצאת ספרים בשם "המעיין החסידי" במסגרתו כתב ספרים בהיסטוריה החב"דית, חלק מספריו תורגמו למספר שפות. מחקריו מתמקדים בהיסטוריה הקשורה לערים, ישובים, אתרים ותאריכים בדברי ימי רבותינו נשיאינו והחסידים ברוסיה. פירסם ומפרסם: ספרים, סרטים, מאמרים ותגליות בבימות חב"דיות שונות.

הז'אנר של הרב קמינצקי מתאפיין במחקר חסידי אוטנטי, אשר שם בראש את דברי רבותינו נשיאינו וחשובי החסידים, מבלי להזדקק לתיאוריות מחקריות-אקדמאיות, הנפוצות בשנים האחרונות. הרב קמינצקי בולט בעמדותיו החסידיות נטו, כלפי ההיסטוריה החב"דית. על סיפורים אודות חסידים, התבטא:

"פרסום תולדות החסידים הוא דבר משובח, אך יש לתת את הדעת ל"שמאלץ" [שומן]; למקרים שבהם מפריזים בתיאורים שונים סביב חיי החסידים במטרה להרחיב את עובי הספר… בוודאי שיש להיזהר כפליים בתיאורים שאינם תואמים לאישיות, עד שלעיתים אלו שהכירו את החסיד, אינם מבינים כיצד נכתבו עליו דברים כאלו. עדיף לכתוב ספר "רזה" מאשר ספר ספוג "שמאלץ"[1].

הרב קמינצקי חשף את קברו של ר' דובער שניאורסון אחיו של הרבי, ועל כך סיפר:

"היה זה שנים ספורות לאחר שאחי הרב שמואל קמינצקי יצא בשליחות הרבי לדנייפרופטרובסק, העיר בה התגוררו בני משפחת הרבי. כחלק מעבודתי בתיעוד ההיסטוריה, הצבתי לעצמי מטרה לאתר את מקום הירצחו של אח הרבי, הת' דובער הי"ד. ידענו שהדבר אירע בעיירה איגרען. נסעתי אפוא לשם ויגעתי רבות עד שאיתרתי גוי אחד שנכח בעת ההוצאה להורג של החולים במרכז הרפואי בו היה מאושפז הת' דובער שניאורסאהן. הלה סיפר כי הרוצחים האכזריים, הוציאו את כל החולים מחוץ למרכז הרפואי, הורו להם לזחול על הקרקע כדי להתעלל בהם, ואז ירו בהם אחד אחד. היה זה מחזה מזעזע. לאחר שאיתרנו את המקום דאגנו להקים מצבה במקום לזכר הנרצחים הי"ד, ואת המצבה הזו פרסמתי לראשונה בבית משיח בשנים הראשונות"[1].

כמו כן, מצא את מיקומו של "המעין הלבן" בערי רוסיה, לאחר חיפושים ארוכים. במקום זה, נהגו לשחק האדמו"ר הזקן ואחיו כאשר היו ילדים קטנים.

במהלך השנים ספג ביקורת מהרב יהושע מונדשיין, שטען כי הוא אינו מדייק בסיפורים שכתב[2]. הרב קמינצקי מצידו טען כי למונדשיין יש מגמה להפריך את סיפוריו, ובנוסף הוכיח כי מונדשיין הפריך סיפורים של רבותינו נשיאנו[3].

בשנת תשע"א התמנה ליושב ראש המועצה הדתית שדות דן ובשנת תשפ"ב נבחר שוב לתפקיד יושב ראש המועצה[4].

חשיפות היסטוריות[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרב קמינצקי חשף מקומות היסטוריים-חב"דיים רבים ברוסיה ואוקראינה.

ספריו והוצאותיו[עריכה | עריכת קוד מקור]

הספר קיצור תולדות חב"ד

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • בנו, הרב משה קמינצקי - נחלת הר חב"ד
  • בנו, הרב לוי קמינצקי - שליח הרבי בעיר טומסק שברוסיה
  • בנו, הרב יהושע קמינצקי - שליח הרבי הראשי ומנהל בית חב"ד בסרביה
  • בנו הרב ראובן קמינצקי - קראון הייטס
  • בנו הת' אברהם קמינצקי - 770.
  • חתנו, הרב נפתלי דייטש - שליח הרבי הראשי ברומניה
  • חתנו הרב דן קריצ'בסקי - שליח הרבי ורב רפובליקת בשקיריה שברוסיה
  • חתנו, הרב לוי יצחק וגנר - מנהל אגף עלייה וקליטה בצעירי חב"ד
  • חתנו, הרב שניאור גרינברג - מנהל אגף התקציבים בצעירי חב"ד

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים