סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

אליעזר פרלשטיין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אליעזר פרלשטיין בחלוקת כוס של ברכה אצל הרבי

הרב אליעזר פרלשטיין (ז' תמוז תרצ"וח' חשוון תשמ"ח) היה חסיד חב"ד, מייסד ביכנ"ס חב"ד בקריית מטרסדורף, ממקימי ביכנ"ס צמח צדק בירושלים העתיקה (מחדש), ממייסדי סניף צא"ח בירושלים, מנהל השבועון החרדי באידיש "דער אידישער שטראל", ומזכיר הרבנות הראשית לישראל.

תולדות חיים[עריכה]

הרב אליעזר פרלשטיין נולד בירושלים בז' תמוז תרצ"ו בירושלים לאביו ר' נפתלי צבי פרלשטיין ולאמו מרת אסתר לאה. בגיל צעיר התייתם מאמו, ואביו נפטר זמן קצר לאחר נישואיו.

בשנות בחרותו למד בישיבת 'תפארת ציון' בבני ברק ולאחר מכן בישיבת "תורת אמת" בירושלים, ובישיבת אחי תמימים ראשון לציון, שם נקשר למשפיעים החסידיים ר' שאול ברוק ור' משה וובר.

באלול שנת תשי"ז נשא את רעייתו מרת פנינה בתו של הרב מנחם מאניש כהן באטיקוב, ולאחר מכן המשיך את לימודיו כאברך כולל.

לאחר חמש שנים שהתפרנס בקושי רב, התמנה לעבוד בתפקידים שונים במסגרת 'הרבנות הראשית לישראל', והמשיך לכהן בתפקידיו עד לפטירתו בשבת קודש פרשת לך לך, ח' חשון תשמ"ח.

עסקנות ציבורית[עריכה]

לאחר חתונתו הקים יחד עם הרב טוביה בלוי והרב נפתלי רוט את ארגון צעירי אגודת חב"ד בירושלים, והחל לעסוק יחד עם זוגתו בהפצת שיחותיו של הרבי ברחבי העיר.

הוא היה מראשי המתעסקים בהקמתו של בית הכנסת חב"ד בקריית מטרסדורף בירושלים, ושימש כמנהל בית הכנסת עד לפטירתו, ומסר שם שיעורים קבועים בגמרא ובהלכה.

שליחותו ברבנות הראשית לישראל[עריכה]

הרב פרלשטיין מנחה את טקס הכתרת הרבנים הראשיים לישראל, הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא והרב מרדכי אליהו, בבית הפרזידנט הרצוג

בתקופת כהונתם של הרבנים הראשיים הרב יצחק אייזיק הרצוג והרב יצחק ניסים התמנה כמזכיר הרבנות הראשית לישראל, ועמד בקשר קרוב עם הרבנים הראשיים וסייע רבות למען עניניו של הרבי, והיה איש הקשר ברבנות הראשית בכל הקשור למילוי רצונו של הרבי.

בשעת ביקורם של הרבנים הראשיים אצל הרבי בשנת תשמ"ו[1] ביקשם הרבי לדאוג לעריכת "ליל סדר ציבורי" לכל המעוניינים ברחבי הארץ, וביצוע הפרוייקט הוטל על ר' לייזר שמילא אותו בשמחה רבה.

בעל מנגן[עריכה]

ר' לייזר ניחן בחוש מוזיקלי מפותח, וכבר בצעירותו עוד קודם לחתונתו התמנה לבעל תפילה בימים הנוראים בישיבת תורת אמת[2]. תפילתו הייתה ברגש רב, והיה בכוחה למשוך את ליבם של הקהל[3].

הוא היה מנגן בדייקנות רבה את ניגוני חב"ד, וכאשר הרב שמואל זלמנוב ערך את ספר הניגונים, הוא היה מקליט את ר' לייזר, ועל פיהם היה כותב את התווים לניגונים שנכללו בספר.

מאוחר יותר, כאשר הוקם בית הכנסת בקריית מטרסדורף בירושלים, שימש כבעל תפילה קבוע.

פטירתו[עריכה]

בגיל צעיר ביותר חלה במחלה חשוכת מרפא, וסבל את ייסוריו בדומיה[4]. למרות הקשיים, המשיך לעסוק במרץ בכל תפקידיו הציבוריים.

ביום פטירתו שחל ביום השבת-קודש, פרשת לך-לך, ח' חשוון תשמ"ח, התפלל במיטתו כשהוא עטוף בטלית, ואמר את מזמורי התהלים של אותו יום, ובצהרי השבת, בשעת רעווא דרעווין, נפטר, והוא בן 52 בלבד.

כמנהג ירושלים, התקיימה הלוויה עוד באותו יום, ובמוצאי שבת קודש הובא למנוחות בחלקת חב"ד בהר הזיתים, בנוכחות אלפים רבים מחסידי חב"ד, ובהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל[5] ובהשתתפות אב בית-דין של ירושלים הרב חיים יהודה רבינוביץ, שהיה מידידיו משכבר הימים.

צאצאיו הקימו לעילוי נשמתו את הארגונים "נר אליעזר" ו"חסדי אליעזר" העוסקים בפעילויות לילדים.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. הרב אברהם שפירא והרב מרדכי אליהו, כ"ז אדר ב'.
  2. בדרך כלל הרב משה וובר ייעד לתפקיד זה רק אברכים נשואים כפי שמועדף בהלכה, אולם במקרה זה הוא ראה עדיפות לתפילתו הזכה ובעלת הרגש של ר' לייזר.
  3. ר' אהרון טננבוים מכפר חב"ד התקרב לחב"ד בעקבות ביקור בישיבה בתורת אמת במהלכו שמע את תפילתו.
  4. במהלך מחלתו הורה הרבי מספר פעמים לבדוק את התפילין, ובכל פעם שנבדקו התפילין - הם נמצאו פסולות, וזאת למרות שהיו חדשות לחלוטין.
  5. מפאת קרבתו הרבה לרבנים הראשיים, היו הרבנים מגיעים באופן קבוע להשתתף בשמחותיו המשפחתיות.