ישעיה זושא אבלסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אבלסקי

ישעיה זושא הכהן אבלסקי - מנהל ארגון החסד ידידי יהדות קישינב ומולדובה, מתגורר בשכונת המלך קראון הייטס.

תולדות חיים[עריכה]

הרב זושא אבלסקי נולד בכ"ו כסלו תש"ל לאביו הרב זלמן אבלסקי ולאמו תבדלחט"א מרת לאה בקרית גת. בצעירותו למד בישיבות תומכי תמימים בארץ הקודשקרית גת ובתורת אמת). בשנת תשמ"ז נסע לקבוצה בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770. קרוי על שם זקנו "הבוידע רב" - רבה הראשי של ברית המועצות תחת שלטון האימה הקומוניסטי.

לאחר נישואיו עם רעייתו בת הרב לימא מינקוביץ, מנהל 'בית רבקה' בקראון-הייטס, מתגורר בקראון הייטס.

פעילותו[עריכה]

בבחרותו פעל רבות יחד עם תמימים נוספים שנסעו לשליחות בכל רחבי חבר העמים מטעם עזרת אחים ליובאוויטש, במוסקבה ובפטרבורג ברוסיה, בקייב אוקראינה ובקישינב מולדובה, בקישינב זכה והיה מן המסייעים לררגון תהלוכת ל"ג בעומר מרכזית ברחובות העיר, התהלוכה הראשונה בחבר העמים. עוד סייע רבות למפעל השליחות ברחבי ברית המועצות במשרדי הלשכה בקראון הייטס.

עם צמצום הפעילות בלשכת 'עזרת אחים', המשיך את מחלקת לשכת עזרת אחים ליהדות מולדובה והקים את אגודת ידידי קישינב. הרב זושא אבלסקי, היה מפעיליו הנמרצים של עזרת אחים בשנותיו הטובות בארגון בחורים לשליחות לימי הקיץ למדינות חבר העמים, סיוע במשלוחי מזון כשר ועוד. כמו בשנים הטובות המשיך להפעילו במתכונת מצומצמת, למדינת מולדובה וגלילותיה שם ייסד והקים את מערך השליחות אביו הרב זלמן טוביה אבעלסקי הרב הראשי למדינה, כיום הארגון ממשיך ומסייע ליהדות ויהודי מולדובה ובירתה קישינב, בין חברי הנהלת הלשכה שימש גם אחיו הרב משה אבלסקי מקראון הייטס, שבשנים ההם היה מנהל משרדי הלשכה ומזכירו ועוזרו של הרב משה סלונים, שהפך את הארגון לממסדי וגדול.