יעקב יוסף גורקוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב יעקב יוסף גורקוב (ביידיש: גורקאוו, תרס"ז-?) היה משלוחי הרבי בלונדון בין השנים תשי"א-תשמ"ב. את שנותיו האחרונות עשה בשכונת קראון הייטס שם נמנה על זקני החסידים שפיארו את חצר הרבי.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תרס"ז לאביו הרב מאיר גורקוב ולאמו מרת פייגא רבקה[1] באמלין שברוסיה. בצעירותו, החל משנת תרע"ט, למד בישיבת תומכי תמימים קרמנצ'וג, ובסניפי הישיבה בחרקוב ובנעוועל.

בשנת תרפ"ו נשא את מרת סוניא, בתו של החסיד ר' אליעזר דבוסקין, ובשנת תרפ"ט נשלח לשמש כמשגיח בישיבת תומכי תמימים אודסה יחד עם המשפיע הרב מנחם מענדל פוטרפס, ולאחרי סגירת סניף הישיבה קבע את מגוריו בחרקוב לצד אביו ר' מאיר גורקוב.

בשנת תש"ז הצטרף לבריחה הגדולה של החסידים שנקראה לימים בשם 'יציאת רוסיה', ובשנת תש"י קיבל הוראה מהרבי ללמוד את מלאכת השחיטה ולקבל הסמכה לכך[2] וכעבור כמה שנים התיישב בלונדון יחד עם אביו ר' מאיר גורקוב והחל לעסוק בשליחות הרבי בהפצת חסידות בין אנשי הקהילה היהודית במקום מגוריו וזכה להדרכות מפורטות מהרבי.

בחודשי הקיץ של שנת תשי"ח נסע לרבי, וכאשר חזר ללונדון,שאל אותו הרבי מדוע הוא לא מדווח באיזה אופן ניצל את הנסיעה שלו באופן שתהיה לתועלת הרבים, על ידי עריכת התוועדויות לתושבי המקום בהם ימסור מה ששמע וקיבל אצל הרבי[3].

בשנת תשמ"ב עבר להתגורר בארצות הברית, וחי שם עד לפטירתו

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים