חב"דפדיה:שאלות ותשובות/תורמים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Circle-question-blue.png

זהו אחד מדפי השאלות והתשובות של חב"דפדיה.

אם לא מצאתם תשובה לשאלה שלכם בדפים אלו, פנו לדף ברוכים הבאים בו יש מידע שעשוי לעזור לכם בצעדיכם הראשונים בחב"דפדיה. אם זה גם לא מספיק, דפי העזרה מכילים מידע מפורט יותר המסביר כיצד לבצע פעולות שונות בחב"דפדיה. אם גם שם לא מצאתם ישועה אתם מוזמנים לשאול את שאלתכם בדלפק הייעוץ, ואחד החב"דפדים ינסה בוודאי לעזור לכם.

כללי קוראים תורמים מנהלה עריכה בעיות זכויות יוצרים שונות נפוצות
בדף זה תוכלו למצוא תשובות לשאלות נפוצות על הסיבות לתרום, כלומר לכתוב ולשכתב ערכים, ואיך לעשות זאת.

תוכן עניינים

צעדים ראשונים[עריכה]

מהי תרומה?[עריכה]

במינוח הנהוג בחב"דפדיה, תרומה היא פעולת עריכה חיובית במיזם, קטנה כגדולה. אין הכוונה לתרומה כספית, אם כי מעת לעת האתר פונה לציבור הגולשים לגיוס תרומות כספיות.

כיצד נוכל לתרום?[עריכה]

ישנן דרכים רבות בהן תוכלו לתרום. תרומתכם יכולה להיות בכך שתערכו דפים, תיצרו דפים חדשים, שתעודדו את חבריכם לתרום ותסייעו בתחזוקה. גם אם אין לכם זמן לכתוב ערך מקיף ועשיר או לקרוא ערך מתחילתו עד סופו, תוכלו לתרום למיזם באופן מזדמן באמצעות תיקון שגיאות כתיב, תיקון טעויות עובדתית, הוספת מידע חסר או תיקון קישור. לחלופין, תוכלו לדווח על טעויות שנפלו בערכים או להצביע על ליקויים אחרים בהם. אינכם נדרשים להירשם כדי לתרום למיזם (אם כי הרישום יקל עליכם) ואינכם נדרשים למספר עריכות מסוים לעיקר הפעילות במיזם (החריגים הם הצבעות על מדיניות ומחיקת ערכים או קבלת הרשאות מורחבות). אם תרצו, תוכלו גם לתרום כסף לחב"דפדיה.

למה שארצה לתרום לחב"דפדיה?[עריכה]

לשאלה זו ישנן תשובות כמעט כמספר החב"דפדים. סיבות טובות לכך הן:

יצירת אנציקלופדיה "חינמית" – אחת ממטרותיה של חב"דפדיה היא לאפשר לחסרי אמצעים גישה למידע. ישנה חשיבות בנגישות למידע, בהענקת הזדמנות שווה לכולם מבלי שחוסר יכולת כלכלית יגרום לכך לחוסר נגישות.

 • סיפוק אינטלקטואלי - על ידי הכנסת מידע לחב"דפדיה, מופץ הידע בעולם וידע מסוים שהיה שמור עד כה ליודעי ח"ן, הופך נגיש לכול. כך למשל הערכים: השליחות היחידה או צמצום בבחינת מרובע מופיעים ראשונים בחיפוש גוגל והופך ידע פנים חב"די או קבלי לנגיש לכלל דוברי העברית. כתיבת ערכים היא פעילות של איתור מידע, הצלבת מקורות וניסוח תוכן-ככל שעוסקים בה יותר, לומדים הרבה על נושאים שונים ומתרגלים את היכולות המילוליות. ניתן לעסוק בתרגום ערכים משפות אחרות או לשפות אחרות וכך לתרגל את השליטה בהן.
 • תרומה לציבור - תרומה לחב"דפדיה היא תרומה ממעלה ראשונה לציבור דובר עברית, ואינה נופלת במאום מכל סוג אחר של התנדבות. הידע שנוסף לפרויקט העברי יכול להגיע גם לפרויקט האנגלי ולפרויקטים בשאר השפות-כאשר משתתפים בחב"דפדיה, משתתפים בפרויקט בינלאומי ותורמים לרמת הידע העולמית ולא רק מספקים את הצרכים הישירים שלך.
 • העלאת מודעות לנושאים – בין אם תיאור עובדתי, באמצעות כתיבת ערכים על חסידים ועיירות ששמם אינו מופיע במרשתת, ; או ייצוג אובייקטיבי של עמדות שונות בנושאים הקשורים לחב"דפדיה. עם זאת, אין לשכוח שחב"דפדיה איננה במת נאומים וניסיון לקידום מטרות על ידי כתיבת ערכים מוטים איננו מתקבל בברכה.
 • התנגדות לזכויות יוצרים – התנגדות למושג "זכויות יוצרים", בין אם כשלעצמו או כחלק מהתנגדות כוללת יותר לזכויות קניין. כתיבה בחב"דפדיה נועדה לאפשר למידע הפצה חופשית, מתוך תפיסה כי המידע אינו שייך לאדם ספציפי אלא לכלל האנושות ולבטל את ההגבלה על מספר האנשים התורמים לעיצוב המידע. עם זאת אין הכוונה להפר את זכויות יוצרים של גורמים אחרים, אלא רק להקטין את השפעתן על ידי אספקת אותו מידע הנכתב מראש בצורה חופשית. הפרת זכויות יוצרים של גורמים אחרים איננה מתקבלת בברכה בחב"דפדיה: ראו חב"דפדיה:זכויות יוצרים. מאידך, גם עורכי חב"דפדיה אינם מוותרים על כל זכויותיהם, ובעת שימוש בחומר מחב"דפדיה, נדרש המשתמש לתת קרדיט הולם.

ראו גם הסבר באנגלית על הנושא.

היכן אמצא את ההנחיות הבסיסיות לכותב בחב"דפדיה?[עריכה]

דפים אחדים מספקים מידע זה:

ניתן להתחיל לכתוב בחב"דפדיה גם לפני קריאת כל הדפים האלה, אבל כדאי למצוא זמן גם לקריאת דפי הנחיה אלה.

האם עליי להירשם לפני שאני עורך דפים?[עריכה]

לא. כל אחד יכול לערוך דפים, גם אם אינו רשום באתר.

אז בשביל מה ליצור שם משתמש באתר?[עריכה]

יש מספר יתרונות להיותכם רשומים באתר, הכוללים בין היתר פונקציות שאינן פתוחות בפני משתמש לא רשום. חב"דפדים רשומים באתר, זוכים גם ליוקרה שנלווית לעבודה איכותית שמושקעת במערכת. יש משמעות לכך שאתם עומדים מאחורי עבודתכם בכך שאתם מזהים את עצמכם איתה, ואין ספק ששינויים משמעותיים ומרחיקי לכת בתוכן של ערכים המבוצעים על ידי משתמש שאינו רשום עלולים לסבול מנחיתות כאשר משתמש רשום מבקש לשנות אותם.

בנוסף, כתובת ה-IP של כל משתמש שאינו רשום, נותרת גלויה לכל משתמשי האתר, בעוד שרק בודקים יכולים לחשוף כתובת IP של משתמשים רשומים, והם יעשו זאת אך ורק במקרים של פגיעה חריגה בחב"דפדיה. לפיכך, רישום באתר מאפשר רמה גבוהה יותר של הגנה על פרטיות המשתמש.

קראו את הדף עזרה:למה ליצור חשבון לפרטים נוספים.

האם עליי להשתמש בשמי האמיתי?[עריכה]

אינכם חייבים להשתמש בשמכם האמיתי. חלק מהמשתמשים עושים זאת וחלקם לא.

כיצד אוכל לשנות את שם המשתמש שלי?[עריכה]

יש לפנות לדף חב"דפדיה:שינוי שם משתמש על מנת לעשות כן. אין ליצור חשבון או דף משתמש תחת השם החדש לפני הפנייה!

פירושים למילים נפוצות[עריכה]

מה ההבדל בין דף לערך?[עריכה]

המושג "דף" מתייחס לכל התוכן של חב"דפדיה - ערכים אנציקלופדיים, דפי שיחה, דפי עזרה, וכן דפים מיוחדים כמו דף השינויים האחרונים. "ערך" הוא מונח צר יותר המתייחס אך ורק לדפים המכילים תכנים אנציקלופדיים.

מהו ערך יתום?[עריכה]

ערך יתום הוא ערך שאין אף ערך בחב"דפדיה המקשר אליו. ניתן עדיין להגיע לערכים יתומים באמצעות חיפוש או שיטוט במערכת הקטגוריות, אבל מומלץ למצוא ערכים מתאימים שאפשר להוסיף בהם קישור לערך היתום. ניתן למצוא ערכים יתומים דרך מיוחד:דפים יתומים, אך הרשימה איננה מתעדכנת מיידית.

מהו קצרמר?[עריכה]

קצרמר הוא ערך קצר ביותר, ברוב המקרים בן פסקה אחת לכל היותר. קצרמרים הם בסיס טוב לבנייה של ערך מלא וראוי. ראו גם חב"דפדיה:קצרמר.

מהם פירושונים? או - מה קורה כשיש למילה אחת יותר ממובן אחד?[עריכה]

יצירת דף פירושונים הוא תהליך של הבחנה בין המובנים השונים של מילה שלה יש יותר ממובן אחד. לדוגמה, ישנם מספר מוסדות בעבר ובהווה שנשאו את השם "תורת אמת". הדרך לטפל בנושאים כאלה היא ליצור לכל אחד מהמובנים דף נפרד משלו עם שם מייצג כגון: ישיבה קטנה תורת אמת ותורת אמת חברון. בדפים אלו נכתבים הערכים המקיפים אודות כל אחד מהמובנים, ואילו הדף תורת אמת הופך להיות דף פירושונים שבו מפנים לכל אחד מהמובנים השונים ונותנים לגביהם הסבר קצר. אתם מוזמנים לפנות לדף תורת אמת או אדם לדוגמה.

כשאתם יוצרים דף פירושונים, כלומר דף הבחנה בין מובנים, עשו זאת תוך שימוש בתבנית הסטנדרטית.

מהו שינוי משני? מתי עליי לסמן תיבה זו?[עריכה]

כאשר משתמש רשום עורך דף, ניתנת לו האפשרות לסמן תיבה שמגדירה שהשינוי שביצע הינו "שינוי משני". מתי לעשות שימוש בתיבה זו, היא שאלה של טעם יותר מכל דבר אחר. תיקונים של שגיאות דפוס, תחביר, או שינויי עריכה מינימליים יסומנו על פי רוב כשינוי משני. שינוי משמעותי הוא באופן עקרוני שינוי שמספק למשתמש שעוקב אחרי ערך ספציפי זה סיבה טובה לקרוא אותו שוב.

אפשרות זו היא חשובה כיוון שמשתמשים יכולים לבחור להסתיר שינויים משניים מרשימת השינויים האחרונים שהם מסתכלים עליה, ובכך לצמצם מאוד את כמות השינויים שהם עובדים איתה.

משתמשים לא רשומים אינם מקבלים אפשרות כזו כיוון שזו הייתה מאפשרת להם להסתיר חבלה במערכת בתור שינוי משני, פעולה שהייתה מאריכה את הזמן שהיה עובר עד שהחבלה הייתה מתגלית. זו סיבה נוספת להירשם כמשתמש באתר.

כללי[עריכה]

מהו דף "השינויים האחרונים" ומה משמעות הקיצורים שבו?[עריכה]

דף השינויים האחרונים מאפשר למשתמש באתר לראות את כל השינויים העדכניים ביותר שבוצעו באתר. דף זה מאפשר למשתמש לראות מה נעשה באתר וכך לבצע קריאה ביקורתית לערכים חדשים שנוספו, לאתר ולתקן שגיאות וחבלה מכוונת, ועוד. לפירוט נוסף על הקיצורים המופיעים בדף זה אפשר להסתכל בצד הדף בו יש הסבר על כך.

האם קיימות תבניות קבועות לעיצוב טקסט ולטבלאות?[עריכה]

ראו את המדריך לעיצוב דפים להסברים כלליים על סגנון הכתיבה בחב"דפדיה ואת עזרה:תבנית להסבר על תבניות.

מה לעשות אם מצאתי שני ערכים על אותו נושא?[עריכה]

תוכלו לשלב אותם לערך אחד בעצמכם אם אתם מרגישים נועזים.

בחרו את השם המתאים ביותר לערך (לא בהכרח אחד מהשמות שכבר קיימים), ושלבו את התוכן של הערכים יחדיו ליצירת ערך אחד, מוצלח יותר. אם אינכם בטוחים לגבי השם המתאים ביותר, או האם לשלב בין שני הערכים, כתבו שאלה בדף השיחה של הערכים הקיימים וחכו לראות מה משתמשים אחרים חושבים על כך.

ניתן גם לסמן את הערכים בתבנית {{איחוד}}.

מה גודל הדף המקסימלי/אידאלי? מתי צריך לפצל ערך ליחידות קטנות יותר?[עריכה]

אין גודל מקסימלי לדף, אבל טעינת ועריכת דפים ארוכים במיוחד עשויה לקחת זמן רב במחשבים איטיים יחסית. לפיכך יש לפצל ערכים ארוכים לערכים נוספים בהתאם לתתי הנושאים. במקרה של דף העולה על 30 קילו-בייט, תופיע אזהרה. כל עוד אינכם חורגים מגודל זה עדיף לשמור ערך בנושא מסוים במסגרת ערך אחד, אלא אם יש תת-נושא שיש לו גם מעמד עצמאי ואתם חושבים שמגיע לו ערך משלו, או שאתם מעריכים שהערך יכלול בעתיד מידע רב ובכל מקרה יצריך חלוקה.

האם ניתן לדון או לדבר אודות הנושאים כאן?[עריכה]

זוהי אנציקלופדיה ששואפת להציג נושאים מנקודת מבט נייטרלית. דיון המכוון לשכנע מישהו אחר בנקודת המבט שלך על נושא מסוים מקומו לא בחב"דפדיה, אלא בפורום פרטי. דיון המכוון לשפר ערכים או להבהיר חלק או מונח בערך יתקבל בברכה, ועליו להתקיים בדף השיחה הצמוד לכל דף.

מצאתי השחתה (או שבטעות גרמתי לה...) בדף כלשהו, כיצד ניתן לשחזרו?[עריכה]

כל שעליך לעשות הוא להיכנס לגרסאות קודמות מהתפריט ולבחור באפשרות "ביטול" לצד העריכה המתאימה.

באיזו שפה להשתמש?[עריכה]

בחב"דפדיה השתמשו בעברית בכל מצב בו שימוש כזה מתאפשר. אם מדובר במושג שהתקבל דווקא בשפה שונה, או שאין שם בעברית למושג עליו אתם כותבים, ניתן לשקול שימוש בשפות אחרות. דוגמאות למקרים בהם השתמשו בחב"דפדיה בשפות אחרות לכתחילה אריבער, קה גה בה.

מהם קישורים אדומים?[עריכה]

קישורים אדומים מייצגים הפניות לדפים שטרם נכתבו. אם אתם רואים קישור אדום, אתם יכולים להקיש עליו וליצור דף חדש, אבל שימו לב שייתכן שכבר נכתב ערך בנושא. כדאי תמיד לבצע חיפוש בחב"דפדיה לפני שכותבים ערך חדש, כדי לוודא שאין כבר תוכן קיים בנושא באתר.

מהם הקישורים בצבע תכלת?[עריכה]

קישורים אלה הם הפניות לאתרים מחוץ לחב"דפדיה העברית.

מה קורה כאשר שני משתמשים עורכים את אותו הדף בו זמנית?[עריכה]

בדרך כלל מתרחשת "התנגשות עריכה".

מה קורה אם המחשב או הדפדפן קורסים בזמן העריכה, או שהשרת אינו מגיב?[עריכה]

צר לנו אך המידע יאבד. מכאן שכדאי לאמץ שיטות עבודה שיושפעו פחות משגעונות המחשב, הדפדפן או השרת, עד גבול מסוים. עבודות גדולות רצוי לכתוב בעורך טקסט או מעבד תמלילים ולא לשכוח לשמור לעתים קרובות. אם אתם מבצעים תיקונים קלים רצוי להעתיק את הטקסט מדי פעם על ידי סימונו, לחיצה עליו באמצעות הכפתור הימני ובחירה ב"העתק" (Copy) - או לחלופין, ללחוץ על מקשי Ctrl+A לסימון כל הטקסט ואז Ctrl+C להעתקה. פעולה זאת שומרת את הטקסט בזיכרון המחשב, כך שהוא מוגן כל עוד המחשב פועל כהלכה (בלינוקס הפריטים עלולים לא להישמר אם הדפדפן קורס). אם העריכה נתקלת בשגיאה מהשרת, לחיצה על "אחורה" (Back) עשויה לאפשר חזרה לדף, בעיקר בדפדפן פיירפוקס.

אם לא בוצעה אחת מהפעולות הללו, ניתן לחזור לגרסה האחרונה על ידי כפתורי "אחורה" (Back) ו-"רענן/העלה מחדש" (Refresh/Reload) של הדפדפן.

עורכי טקסט מסוימים עלולים לאבד תווי טקסט מיוחדים הקיימים בדף. להבנת העניין ופתרונו ראו חב"דפדיה:שימוש בעורכי טקסט חיצוניים.

כיצד אלמד על שינויים בערכים מסוימים מבלי שאצטרך לבקר אותם שוב ושוב?[עריכה]

למשתמש רשום ומחובר, בכל דף תופיע צלמית כוכב בראש הדף. לחיצה עליו תצרף את הדף לרשימת המעקב של המשתמש. ניתן גם לבחור בדף העריכה בתיבת הסימון "מעקב אחרי דף זה" כדי לעקוב אחרי הדף. כמו כן, ניתן לבחור בהעדפות לעקוב אחרי דפים שיוצרים, עורכים וכדומה. רשימת המעקב תודיע בפני המשתמש הרשום על כל שינוי הנעשה בדפים הנעקבים.

באילו סוגי קבצים כדאי להשתמש לצלילים או תמונות או וידאו?[עריכה]

לצילומים יש להשתמש בקובצי JPEG. לשרטוטים, סמלים ודומיהם ניתן להשתמש בקובצי SVG או PNG (אמנם ניתן להשתמש ב-GIF, אך עדיף להימנע מסיבות הקשורות לפטנט). לצליל משתמשים בקובצי Vorbis (אמנם ניתן להשתמש ב-MP3, אך עדיף להימנע מכך מהסיבה שהוזכרה קודם). לגבי וידאו מומלץ להשתמש ב-Ogg Theora. להרחבה ראו עזרה:העלאת תמונות.

אחד מהתורמים מתנהג באופן לא הגיוני. הצילו![עריכה]

נסו לדבר איתו בהגיון באופן פרטי. אם הוא לא מקשיב פרסמו את בעייתכם בדלפק הייעוץ והמתינו להתערבות חב"דפדים אחרים. זכרו לקחת אוויר ולשמור על קור רוח.

מדוע הערך שיצרתי נמחק?[עריכה]

ערכים עלולים להימחק אם הם חורגים מהעקרונות והקווים המנחים או מהווים דברים שחב"דפדיה איננה. גם אם הערך שיצרת נמחק, תרומות עתידיות, בהגשה יותר מקובלת, יתקבלו בברכה.

מחיקה מתרחשת בשתי דרכים עיקריות:

 1. מחיקה מהירה מתבצעת בדרך כלל במקרים הבאים:
  1. השחתה לשמה, למשל שימוש בשפה גסה.
  2. טקסט חסר תוכן משמעותי או רציני או סתם הבל (נגיד "אלכסנדר הגדול הזה, באמת היה תותח על איך שהוא קבר את כל הרומנים האלו").
  3. מלמולים - (כגון "דגכדכהכגה הכגה").
  4. ניסיונות - ("באמת אפשר לכתוב פה?").
  5. הפרה של זכויות יוצרים.
  6. העתקה של ערך אחר.
  7. ערך שנכתב בלעדית על ידי טרול מוכרז.
 2. הערך נמחק לאחר הצבעה:
  1. אי עמידה במדיניות החשיבות-הערך תקין, אך הוא נמחק לאחר שהקהילה הכריעה בהצבעה כי נשוא הערך, כפי שמתואר בערך, אינו עומד בקווים המנחים להכללתו באנציקלופדיה (להרחבה-ראו חב"דפדיה: חשיבות אנציקלופדית).
  2. ערך קצר שדורש גם עריכה משמעותית (קצרמר לשכתוב).
  3. איחוד - הערך יוצר כפילות עם דף אחר (אותו ערך בשם שונה במקצת), הערך קצר מדי וניתן לאחדו כפסקה בתוך ערך אחד (למשל אלבום של אמן). הדף עצמו אולי נמחק אך התוכן הוכנס לתוך דף אחר.

במקרים מסוימים, ייתכן כי במקביל למחיקה או בעקבותיה, תוכן הערך יועתק לדף פרטי כדי שמחבר הערך יוכל להמשיך לעבוד עליו ולשפר אותו.

לפרטים נוספים, ראו את מדיניות המחיקה או לאן נעלמה העריכה שלי?.

ערכתי ערך מסוים אבל העריכה נעלמה[עריכה]

הסיבות לכך יכולות להיות שונות למדי, ראו לאן נעלמה העריכה שלי?.

איך אחתום על ערך שחיברתי?[עריכה]

כותב הערך אינו חותם עליו, שהרי כל ערך בחב"דפדיה נכתב (או עשוי להיכתב) על ידי כותבים רבים. יחד עם זאת, חב"דפדיה שומרת היסטוריה מלאה של השינויים שעבר כל ערך, ועיון בהיסטוריה זו, שקל מאוד להגיע אליה, מציג את תרומתו של כל גולש שהזדהה בעת כתיבת הערך (ניתן לשנות ערכים גם באופן אנונימי). בנוסף לכך, לכל גולש שהזדהה יש דף משתמש, וממנו הוא יכול ליצור קישור אל הערכים שתרומתו להם ניכרת. הטקסט של חב"דפדיה הוא טקסט חופשי, אך עדיין חב"דפדיה מכירה בתרומתו האינטלקטואלית של כל גולש.

מותר לקשר לאתרים אחרים כל עוד לא מעתיקים את התוכן עצמו לתוך החב"דפדיה?[עריכה]

זה בסדר גמור - קישורים חיצוניים מותרים. על האתר המקושר להלום את רוח ועקרונות היהדות והחסידות. אין לקשר לאתרים המכילים תכנים הנוגדים זאת, יש לתת את הדעות גם לפרסומות המופיעות באתר.

קישורים חיצוניים, מגבירים את כושר השימוש והתועלת של החב"דפדיה. אך כדאי לזכור בכל זאת, שהחב"דפדיה אינה מדריך אתרים (Web directory). כעקרון, קישורים חיצוניים צריכים לחזק ולהוסיף לערך ולא להחליפו. בכל מקרה אסור שערך יכיל אך ורק קישורים.

מקובל שהקישורים ישולבו בערך בסעיף "קישורים חיצוניים" בסוף הערך. ראו את המדריך לעיצוב דפים לפרטים נוספים. למדיניות מפורטת בנושא קישורים חיצוניים ראו חב"דפדיה:קישורים חיצוניים.

זכויות יוצרים[עריכה]

מצאתי דף נפלא באינטרנט. האם כדאי להעתיק אותו לחב"דפדיה וכך להרחיב אותה בזריזות?[עריכה]

פגיעה בזכויות יוצרים היא הפרת נהלים עיקרית שניתן לעשות בחב"דפדיה. אם מצאת דף נפלא באינטרנט, הדרך הטובה ביותר להביאו לחב"דפדיה היא לפנות ליוצר הדף, ולבקש ממנו שיוסיף את הדף, כשהוא מזדהה ומציין את הסכמתו להכללת הדף שלו בחב"דפדיה, תחת תנאי רישיון cc-by-sa. אפשרות נוספת היא שאתם תוסיפו את הדף, לאחר שקיבלתם הסכמה חד-משמעית לכך מיוצרו (שוב, תחת תנאי הרישיון), ושוב עליכם לציין הסכמה זו. אם לא תנהגו כך, הערך שהוספת יימחק ברגע שיתברר שהוא פוגע בזכויות יוצרים.

יש לי או שאני יכול להשיג היתר מיוחד להעתיק תמונה או מאמר לחב"דפדיה. מותר לעשות את זה?[עריכה]

הטקסט בחב"דפדיה מפורסמים תחת רישיון Creative Commons מסוג cc-by-sa. אלא אם גם פריט זה מופץ ברישיון זה או ברישיון תואם לרישיון זה, אסור להשתמש בו בחב"דפדיה. מכאן שההיתר הקביל היחידי הוא שבעל הזכויות יסכים להפיץ את הטקסט תחת רישיון cc-by-sa או רישיון תואם אחר. רישיון GFDL אינו נחשב לתואם cc-by-sa.

התמונות בחב"דפדיה מפורסמות תחת רישיונות מגוונים התואמים את רוח המיזם (כלומר, רישיונות חופשיים). למידע נוסף, ראו חב"דפדיה:רישוי תמונות.

ניתן להוסיף אישורי שימוש רק אם הנך משתמש רשום.

ברשותי תמונה או טקסט שפגו זכויות היוצרים עליהם, ואשר מופצים בספר שיש עליו זכויות יוצרים. מותר לסרוק או להדפיס זאת לתוך חב"דפדיה?[עריכה]

כל עוד בעלי זכויות היוצרים על הספר בו התמונה או הטקסט פורסמו לא שינו את התמונה או הטקסט אין להם תביעה לזכויות יוצרים עליהם. אם התמונה או הטקסט היו ב'רשות הציבור' קודם לשימוש בו, הם עדיין ברשות הציבור. מאחר שלא תמיד ניתן לדעת אם נעשה שינוי בפריט או שאיכשהו הושגו עליו הזכויות, צריך לבדוק היטב לפני שמכניסים אותו לכאן. טקסט שמקורו בשפה זרה ופגו זכויות היוצרים עליו עדיין עשוי להיות מוגן בזכויות יוצרים אם התרגום העברי פורסם מאוחר יותר.

צנזורה[עריכה]

האם יש צנזורה בחב"דפדיה?[עריכה]

לא, אין צנזורה. עם זאת אין פירוש הדבר כי ניתן לכתוב כל דבר בחב"דפדיה. לפרטים ראו "מה חב"דפדיה איננה", מדיניות המחיקה ונקודת מבט נייטרלית.

אתם אומרים שאין צנזורה אבל בכל זאת מחקו לי![עריכה]

אם אתם חושבים שהופעלה צנזורה כלפיכם, פעלו לפי ההוראות בלאן נעלמה העריכה שלי?. יש לשים לב שטענות לגבי הפעלת צנזורה אינן אומרות שאין סיבות אחרות לביטול השינויים שעשיתם.

אם אין צנזורה, אז איך אתם מונעים שימוש בחב"דפדיה להפר חוק?[עריכה]

רוב הניסיונות לנצל את חב"דפדיה לצרכים כאלו, למשל פרסום הסתה, במילא אינם עומדים בכללים של "מה חב"דפדיה איננה". גם במקרים שבהם המידע ראוי כשלעצמו אך הוצא עליו צו איסור פרסום, במילא אי אפשר לאמת אותו ולכן הוא יימחק. אם המידע פורסם ברחבי האינטרנט והוא מהווה מידע אנציקלופדי, הוא כבר אינו סודי ולכן לא יימחק. כללים אלה חלים גם על מידע ביטחוני: מידע שאינו ידוע לציבור אינו ניתן לאימות, ולכן הוא יימחק; מידע שפורסם כבר ברחבי האינטרנט אינו סודי ולכן לא יימחק.

שונות[עריכה]

איך אפרסם בגוגל ערך שחיברתי?[עריכה]

אין צורך לטרוח: בחיפושים בעברית, גוגל נותן כבוד עצום לחב"דפדיה. כל חיפוש בגוגל של מושג שהוא ערך בחב"דפדיה, הוא נותן את חב"דפדיה בדף התוצאות הראשון, ולפעמים בתוצאה הראשונה. ליותר מזה אי אפשר לקוות. דוגמאות אחדות: חיפוש "התמים" נותן תוצאה של שני ערכים בחב"דפדיה הנושאים את השם התוצאות ראשונות, ורק לאחר מכן את התוצאה בויקיפדיה המונה גם היא את אותה מילה. אפילו חיפוש של מושג ותיק ופופולרי כמו "יחי אדוננו" נותן את חב"דפדיה במקום הראשון. מובן שכשלוקחים מושג פחות פופולרי כמו "מבצע תפילין", חב"דפדיה היא התוצאה הראשונה בגוגל, לפני ויקיפדיה, לפני הטכניון, לפני אוניברסיטת תל אביב, לפני אוניברסיטת בן-גוריון, לפני כולם. הסיבה לכך היא הפופולריות של חב"דפדיה העברית, וכן הפופולריות של חב"דפדיה האנגלית. מובן שזה כבוד גדול, אבל בשביל כבוד צריך לעבוד: הידיעה שכל ערך שנכתוב יביא אלינו את כל מי שיחפש מידע בנושא זה מחייבת אותנו לכתוב ערכים שראויים לכבוד זה, כאלה שלא יאכזבו את הגולשים. ולשאלתך: מובן שמתן קישור לחב"דפדיה העברית, או לערך הספציפי שחיברת, מאתרים אחרים שלך, רק ישפר את המצב, שכאמור הוא טוב ממילא.

הרגע כתבתי ערך נפלא! מדוע גוגל לא מציג אותו בתוצאות החיפוש?[עריכה]

גוגל סורק את הרשת אחת לשבוע בערך, כך שסביר להניח שהערך יתגלה בחיפוש בעוד שבוע או שבועיים. סבלנות. ובינתיים, גש לכתוב ערך נפלא נוסף.

חב"דפדיה שולטת, אולם מתו חיי החברה שלי. יש לי דחף עז להפיץ את זה לשאר חברי. כיצד אפיץ את הבשורה?[עריכה]

ספרו לחבריכם הממשיים והווירטואליים. אל תגזימו! לא כדאי שתתחילו לשלוח המוני מכתבי דואר אלקטרוני לכל עבר אבל כדאי שכל מי שאתם מכירים יידע איך אתם מעסיקים את עצמכם רוב הזמן. אם אתם משתתפים בקהילות ממשיות (בית ספר, ישיבה, כולל, שליחות וכו') או וירטואליות (פורומים, רשימות תפוצה, בלוגים וכו') פרסמו את דבר חב"דפדיה. אל תגזימו! אל תתלו שלטים בכל קרן רחוב. רצוי גם לדעת למי לפנות. לא לכולם אכפת מרעיון כזה וחלק אף ימצאו הנאה בהשחתתו.

אם יש לכם קשרים במקומות הנכונים ישנה גם אפשרות של הודעה לעיתונות על איכות האתר.

איך תורמים כסף לחב"דפדיה?[עריכה]

בדף הזה.