חב"דפדיה:שאלות ותשובות/כללי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Circle-question-blue.png

זהו אחד מדפי השאלות והתשובות של חב"דפדיה.

אם לא מצאתם תשובה לשאלה שלכם בדפים אלו, פנו לדף ברוכים הבאים בו יש מידע שעשוי לעזור לכם בצעדיכם הראשונים בחב"דפדיה. אם זה גם לא מספיק, דפי העזרה מכילים מידע מפורט יותר המסביר כיצד לבצע פעולות שונות בחב"דפדיה. אם גם שם לא מצאתם ישועה אתם מוזמנים לשאול את שאלתכם בדלפק הייעוץ, ואחד החב"דפדים ינסה בוודאי לעזור לכם.

כללי קוראים תורמים מנהלה עריכה בעיות זכויות יוצרים שונות נפוצות
בדף זה תוכלו למצוא תשובות לשאלות נפוצות על עניינים כלליים ובסיסיים בחב"דפדיה.

מהו ויקי?[עריכה]

ויקי הוא אוסף של דפי אינטרנט מקושרים שכל אחד יכול לקרוא או לערוך אותם בכל רגע (תוכן שיתופי). הרעיון והתוכנה הומצאו על ידי וורד קנינגהם (Ward Cunningham). אם תרצו לבחון את יכולות הוויקי, תוכלו לעשות זאת בארגז החול.

מהי חב"דפדיה?[עריכה]

חב"דפדיה היא מיזם ליצירת סוג חדש של אנציקלופדיה חב"דית, מקיפה וחופשית. קראו את הדף על חב"דפדיה.

מהן מטרותיה של חב"דפדיה?[עריכה]

מטרתה של חב"דפדיה ליצור אנציקלופדיה חופשית, ובשאיפה - הגדולה בהיסטוריה, הן מבחינת היקפה והן מבחינת עומקה, וכן להפוך למקור אמין למידע. אין ספק שזו מטרה שאפתנית, וברור שהשגת המטרה תיקח שנים רבות.

מתי התחילה חב"דפדיה?[עריכה]

בכ"ד סיוון תשס"ז.

מי מחזיק בבעלות על חב"דפדיה?[עריכה]

חב"דפדיה הינה מיזם ללא מטרות רווח בשם המתוחזק על ידי אתר חב"ד אינפו, וממומן על ידי קוראים כמוך שקוראים את המיזם ומחליטים לתמוך בו.

הערכים באתר מופצים תחת רישיון Creative Commons (ראו גם חב"דפדיה:זכויות יוצרים), ולכן הינם תוכן שיתופי וניתנים לשכפול ולהפצה תחת חוקי רישיון זה.

למה הערך שאני מחפש אינו קיים בחב"דפדיה?[עריכה]

ייתכן שהערך קיים בשם אחר ולא מוצג עקב מגבלות של מנוע החיפוש או טעות ברישום שם הערך-נסו לחפש את הערך בכתיב שונה (לפרטים ראו בדף זה).

אם אתם בטוחים שנוצר ערך בדיוק בכתיב שבו אתם מכירים אותו, ייתכן שהערך אוחד עם ערך אחר או לחילופין נמחק מסיבות שונות-למשל, ייתכן שהערך נוצר באופן הסותר את כללי האתר (כמו העתקת חומר כלשונו ממקור המוגן בזכויות יוצרים).

אפשרות נוספת היא שהערך לא קיים כי אף אחד לפניכם לא הרגיש בחסרונו ולא החל ליצור אותו-ביכולתכם לבקש את יצירתו בדף המתאים, בהתאם להנחיות הרשומות בו. אם אתם מוכנים להשקיע מזמנכם, תוכלו גם ליצור את הערך בעצמכם.

האם כל אחד יכול לערוך כל ערך בחב"דפדיה?[עריכה]

כן, כל אחד יכול לערוך כל ערך בחב"דפדיה! באמצעות לשונית Edit-he.png המופיע בראש כל דף. מרביתנו מאמינים בטוב לבו של האדם, ומנסים להוכיח שהפסוק "כי יצר לב האדם רע מנעוריו" ניתן לשינוי על פי בחירת האדם. ליתר ביטחון, יש לנו יכולת לזהות בקלות כל נזק שנגרם לאתר על ידי גולש שיצרו גבר עליו, ויש לנו כלים להתאוששות מהירה מנזק זה.

אם כך, אני רשאי להרוס כל ערך, באופן חופשי?[עריכה]

באפשרותך לכתוב ולערוך כל ערך כרצונך, אך חל איסור מוחלט להרוס ערכים. עליך לפעול בתום לב, מתוך כוונה להיטיב ולא מתוך כוונה להזיק. ישנם מפעילי מערכת אשר מסוגלים לחסום משחיתים ללא בעיה וכל אחד יכול לשחזר את הערך למצבו הקודם. למה לטרוח על השחתה?

כדי להסיר ספק: אין כל בעיה בשינוי ערך בחב"דפדיה מתוך כוונה לשפרו. אין כל בעיה בשינוי שנעשה בתום לב, גם אם הוא שגוי. אך שינוי שבא להרוס ולגרום נזק בזדון, "דינו - מאסר שלוש שנים" (כך אומר חוק המחשבים). אל תהיה הראשון שעליו יומחש כלל זה.

מי אחראי לערכים בחב"דפדיה?[עריכה]

חב"דפדים. זהו מיזם שיתופי, עשרות אנשים כבר משתתפים במיזם, וגם אתם יכולים לתרום לפרויקט. כל מה שנדרש מכם הוא ללמוד איך לערוך דף, ושיהיה לכם ידע אנציקלופדי שאתם רוצים לחלוק.

אתם יכולים לגלות מי אחראי לגרסה העדכנית ביותר של הדף שאתם צופים בו אם תלחצו על הלשונית "גרסאות קודמות" בראש הדף. אם אתם מוצאים שגיאה בערך, אנחנו ממליצים בחום שפשוט תהיו נועזים ושתתקנו אותה. שיטת עבודה זו היא כלי מרכזי בשמירה על אמינות המידע באנציקלופדיה.

אם הניסוח נראה לכם לקוי, או משהו בערך אינו ברור, צטטו את הקטע הבעייתי בדף השיחה של הערך (ניתן להיכנס באמצעות לחיצה על הלשונית קובץ:Talk-he.png בראש הדף), והוסיפו את שאלת ההבהרה שלכם. אם תעשו זאת תסייעו לשיפור הערכים וניסוחם, פעולה שמוערכת מאוד על ידי הקהילה.

האם יש כללים לכתיבת ערכים בחב"דפדיה?[עריכה]

כמובן. למשל,

אפשר להתחיל לכתוב בחב"דפדיה גם לפני קריאת כל הדפים האלה, אבל כדאי למצוא זמן גם לקריאת דפי הנחיה אלה.

ראו גם חלק "תורמים" של השאלות והתשובות.

היכן אפשר לשוחח על חב"דפדיה עם משתמשים אחרים?[עריכה]

ראשית, ניתן לקבל עזרה מחברי הקהילה בנושאים רבים בדף חב"דפדיה:ייעוץ (קישור אליו תמצאו גם בצד ימין של כל דף). אם אתם מעוניינים לשוחח עם משתמש מסוים - השאירו לו הודעה בדף השיחה הפרטי שלו. אם אתם מעוניינים לשוחח אודות ערך מסוים באתר, פנו לדף השיחה של הערך האמור, על ידי לחיצה על הלשונית קובץ:Talk-he.png בראש הדף, וכתבו את הערותיכם שם.

האם אני חייב ליצור חשבון? האם אני יכול פשוט לערוך ערכים בעילום שם?[עריכה]

חב"דפדים רשומים באתר, זוכים למספר הטבות, ביניהן ליוקרה שנלווית לעבודה איכותית שמושקעת במערכת. יש משמעות לכך שאתם עומדים מאחורי עבודתכם בכך שאתם מזהים את עצמכם איתה, ואין ספק ששינויים משמעותיים ומרחיקי לכת בתוכן של ערכים המבוצעים על ידי משתמש שאינו רשום עלולים לסבול מנחיתות כאשר משתמש רשום מבקש לשנות אותם.

בנוסף, כתובת ה-IP של כל משתמש שאינו רשום, נותרת גלויה לכל משתמשי האתר, בעוד שרק בודקים יכולים לחשוף כתובת IP של משתמשים רשומים, והם יעשו זאת אך ורק במקרים של פגיעה חריגה בחב"דפדיה. לפיכך, רישום באתר מאפשר רמה גבוהה יותר של הגנה על פרטיות המשתמש.

מעבר לפרטיות גבוהה יותר, משתמשים רשומים יכולים להציג מידע בדף משתמש פרטי, לקבל הודעות בדף שיחה פרטי וליצור דפי משנה. בנוסף, משתמשים בעלי ותק של 4 ימים (כן, 4 ימים בלבד) יכולים לשנות שמות של ערכים לאחר שנוצרו (באמצעות לשונית "העברה").

איך יודעים אם המידע באתר נכון?[עריכה]

כיוון שכל אחד יכול לערוך ערך, ישנה אפשרות שמידע אינו מעודכן, שאינו נייטרלי, או שגוי מיסודו יועלה לאתר. אולם, כיוון שאנשים רבים פועלים באתר ועוברים על מידע חדש שהוזן אליו בעזרת דף השינויים האחרונים הרי שמידע שגוי "נתפס" ומתוקן יחסית מהר. ככל שיתרבו המשתמשים באתר, תובטח אמינות גבוהה יותר של המידע הנמצא בו, ולכן נשמח אם תרצה להשתתף ולתרום מהידע בתחומי העניין שלך. ראו עוד בעניין זה בדף חב"דפדיה:אמינות.

איזו תוכנה מריצה את חב"דפדיה?[עריכה]

התוכנה שמריצה את חב"דפדיה נקראת מדיה-ויקי. ניתן למצוא עליה מידע נוסף (באנגלית) בשמוקדש לה.