מכון הרמב"ם השלם

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־22:44, 21 באוגוסט 2023 מאת יוסף בן מלמד (שיחה | תרומות) (←‏לקריאה נוספת)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כרכי הספר "הרמב"ם השלם"
טקס פתיחת המכון

מכון הרמב"ם השלם הינו מכון שהוקם על ידי הרב שלום דב וולפא בשנת תשס"ו ביישוב ביתר עילית.

מטרת המכון היא להביא מראי מקומות ומקורות לכל מה שנכתב בדברי הרמב"ם, את שיטות שאר הראשונים בכל הלכה, אילו מהפוסקים חולקים על הרמב"ם ואילו מסכימים לדבריו. דרכם של הראשונים בהבנת סוגיות הגמרא השייכות להלכה זו, ומתוך זה הבנת שיטת הרמב"ם ודיוק לשונו. ההלכה למעשה בספרי הפוסקים (מתוך שולחן ערוך המחבר, שולחן ערוך הרב, משנה ברורה וגדולי הפוסקים שאחריהם), הדיונים שישנם בראשונים ובאחרונים בכל הלכה, וחידושי הרבי המפוזרים בספרי תורתו. כמו כך בא ביאור בתוך לשון הרמב"ם עצמו (באותיות מיוחדות), בכדי להקל על הלומד להבין את ההלכה לעומקה ובאופן הנכון.

על עריכת הספרים עובד הרב שלום דובער וולפא יחד עם קבוצת אברכים נבחרים, חברי הכולל "זכרון יהוסף - אוהל מייטא". אחר כך הצטרפו עוד תלמידי חכמים מוכשרים מירושלים, בני ברק, ביתר-עלית ועוד. העורך הראשי, יחד עם הרב וולפא, הוא הרב פינחס זלצמן, חסיד קרלין, וראש כולל ש"ס באסטאן. בין המשתתפים ישנם ליטאים, חסידי חב"ד, וחצרות חסידיות שונות.

בכ' טבת תשס"ז - יום הילולת הרמב"ם ושנת ה-‏802 לפטירתו - הושק במעמד רבני ישראל הכרך הראשון הרמב"ם השלם במסגרת הפרויקט על הלכות שבת פרקים א-ד.

המכון הוקדש לעילוי נשמת הרב יוסף רלב"ג על ידי רעיתו הרבנית סימה רלב"ג.

נכון לשנת תשפ"ג, הופיעו בהוצאת המכון עשרה כרכים, המכילים כעשרים ושניים מתוך שלשים הפרקים שכתב הרמב"ם על הלכות שבת, והכרך העשירי עומד לצאת בתקופה הקרובה.

קישורים חיצוניים[עריכה]סמל חבדפדיה חדש.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מוסדות וארגונים. אתם מוזמנים לתרום לחב"דפדיה ולהרחיב אותו.