לקוטי שיחות בענייני גאולה ומשיח

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־17:17, 9 ביולי 2023 מאת חב"דפדי פעיל (שיחה | תרומות) (←‏קישורים חיצוניים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תצלום הסדרה 'לקוטי שיחות בעניני גאולה ומשיח'

לקוטי שיחות בענייני גאולה ומשיח הינה סדרה בת 5 כרכים (וחוברת הוספות) בהם לוקטו שיחות הרבי בענייני גאולה ומשיח מתוך סדרת הלקוטי שיחות. הסדרה יצאה לאור על ידי הוועד להפצת שיחות בשנת תשס"ב.

בתוך כלל ספרות הגאולה, תופסת מקום מרכזי תורתו של הגואל בעצמו, הרבי מלך המשיח. תורתו בענין זה ארוכה מארץ מדה ורחבה מני ים. סוגיות, מושגים והלכות סבוכות בעניני הגאולה מוארים בתורת הרבי. חלקים רבים בתורת הגאולה הפכו מ"דברים הסתומים" לדברים בהירים כשולחן ערוך ומוכן לכל.

במשך השנים, יצאו לאור כמה וכמה ספרים וליקוטים מתוך תורת הרבי בעניני גאולה ומשיח - באופנים שונים של עריכה וליקוט.

בהתאם לכל הנ"ל, החל ה"ועד להפצת שיחות" במלאכת איסוף שיחות הקשורות לעניני גאולה ומשיח, מתוך סדרת ה"לקוטי שיחות". באותה תקופה, בקיץ תנש"א ובחורף תשנ"ב, יצאו לאור ב' חוברות של "לקוטי שיחות בעניני גאולה ומשיח", כאשר בקשר לחוברת הב' מורה הרבי שיכניסו בה גם מהשיחות של הזמן האחרון, תקופת ההדפסה.

מתכונת הסדרה[עריכה]

כדי לתת מענה רחב ומושלם לצורך החשוב בלימוד מסודר של ענינים אלה, הוחלט על הוצאה לאור של סדרת ספרים במתכונת הבאה:

א. הסדרה כוללת את השיחות המוגהות בעניני גאולה ומשיח, כפי שנדפסו בסדרת לקוטי שיחות וספר השיחות (אדמו"ר שליט"א). ובכך הופכת למעשה לסדרה המקיפה ביותר בעניני משיח וגאולה.

השיחות שב"לקוטי שיחות" נערכו והוגהו מלכתחילה על-מנת להפיצן בקרב חוגים רחבים. כמו כן השיחות שבספר השיחות אף הן נועדו במקורן לפרסום בעיתונים, ובכך מרכזת סדרה זו את כל הענינים המיועדים ברמתם וסגנונם להפצה ברבים.

בסדרה זו לא נכללו השיחות הבלתי מוגהות, ענינים ממאמרים של הרבי ואגרות קודש שלו. כמו כן לא נכנסו בסדרה זו קטעים או הערות בודדות וכיוצא בזה.

ב. כשם שבסדרת "לקוטי שיחות" עצמה נסדרו השיחות על פי פרשיות השבוע, בהקשרם או בזמן אמירתם, וכך ניתנת אפשריות "לחיות עם הזמן" של פרשת השבוע עם תורתו של נשיא הדור - כמו כן, סדרה זו בנויה באופן הנ"ל, והשיחות מופיעות בה על פי הקשרם לפרשת השבוע.

ג. על מנת להשביע את רצון הלומדים בעיון, המעוניינים לקבל תמונה מקפת וכוללת על שיטתו של הרבי בתחום מסויים - בא בנפרד מפתח השיחות לפי נושאים, בו סודרו כל השיחות בהתאם לנושאיהם המרכזיים, ומקורן בפנים הספר. המפתח הודפס בסוף כרך ה' על ספר דברים.

ד. על מנת לשמור על סדר הרצאת הדברים וקישור הענינים, המוסיף רבות להבנת הענין כולו - הובאו השיחות בשלימותן, אף שפעמים אין השיחה כולה עוסקת מפורשות בעניני הגאולה.

במקרים בודדים בלבד - בעיקר בשיחות שנלקטו מספרי השיחות - שחלק השיחה בעניני משיח אינו קשור באופן ישיר וגלוי לשאר חלקי השיחה - הוכנסו רק החלקים העוסקים באופן ישיר בעניני גאולה ומשיח.

אופן העריכה[עריכה]

1. על מנת להקל על הלומד, מופיעות כל השיחות במתכונת אחידה, בלשון הקודש. השיחות שההוצאו לאור במקורן באידית, תורגמו בסדרה זו. מלבד זאת, לא עברו השיחות כל עיבוד לשוני, והן מופיעות כבמקורן ב"לקוטי שיחות" ו"ספר השיחות".

2. תחת שם הסדרה אליה שייכת השיחה, מופיעה כותרת המתארת את תוכן הענין בתורת הגאולה עליו סובבת השיחה.

3. מתוך השיחות העוסקות בעניני בית המקדש, - נכנסו, בדרך כלל, רק אלה הנוגעות לבית המקדש השלישי. שאר השיחות העוסקות בעניני בית המקדש בכלל - נלקטו בספר "חידושים וביאורים בהלכות בית הבחירה להרמב"ם".

4. מקור כל שיחה, וזמן אמירתה צוין בתחילת כל שיחה. כמו כן צוין באם תורגמה ללשון הקודש.

חשיבות הסדרה[עריכה]

חשיבות מיוחדת לסדרה זו אפשר ללמוד מכך שבג' שבט תשנ"ב, מסר הרבי את הגהותיו לקונטרס השני בעניני גאולה ומשיח (למרות שגליונות ההגהה ניתנו לרבי כבר בקיץ תנש"א).

כמה שעות לאחר מסירת ההגהות לקונטרס דיבר הרבי (בשיחת ג' שבט תשנ"ב) אודות השלמת המניעה בעניין הדיבור של נשיא הדור על ידי הוספה בלימוד בדיבור בתורתו של נשיא הדור, הן לעצמו והן לזולת.

מכך עולה החשיבות לסדרה שלפנינו, הנותנת את האפשרות להוסיף בלימוד תורתו של נשיא דורנו בדיבור, דבר המדגיש את גודל התשוקה והגעגועים לשמוע תורה חדשה מפיו תיכף ומיד ממש.

קישורים חיצוניים[עריכה]