אשר לעמיל כהן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אשר לעמל הכהן

הרב אשר לעמיל הכהן[1] (יליד שנת תש"ב, 1942) הינו רב קהילת חב"ד בביתר עילית ורב שכונת האתרוג בעיר.

תולדות חיים

נולד בי"ז תמוז תש"ב לאביו הרב אברהם צבי כהן, שהיה ראש הכולל בכפר חב"ד וראש ישיבת תולדות אהרן ירושלים.

בצעירותו למד בתלמוד תורה עץ חיים שעמד תחת נשיאותו של הגאון הרב איסר זלמן מלצר, ובגיל 16 עבר ללמוד בישיבת מיר אצל הגאון הרב חיים שמואלביץ.

בשנת תשכ"ב נסע ללמוד ב-770 במסגרת שנת ה'קבוצה'.

לאחר נישואיו עם רעייתו מרת, חיה יענטא (לבית קליין) נכנס ללמוד בכולל 'תרביצ"א' בירושלים, שם שקד על לימודי הלכה והוסמך לרבנות על ידי אביו ועל ידי גדולי רבני ירושלים.

כאשר נסע לרבי בחודש תשרי עם ילדו משה דוד בשנת תשל"ז, פנה אליו הרבי כאשר עלה על הבימה לברכת כהנים וסימן לו בידו בסימן תמיהה היכן בנו. בנוסף, זכה באותה הזדמנות ליחידות ארוכה יוצאת מגדר הרגיל, במהלכה שוחח עמו הרבי ארוכות בלימוד ואף הורה לו להשקיע בהוראה, מסירת שיעורים ורבנות.

זמן קצר לאחר שחזר מהרבי הוצעה לו משרת ר"מ בישיבת קמניץ, ותקופה לא ארוכה לאחר מכן התמנה לעמוד בראשות ישיבת תורת אמת בירושלים וכיהן בתפקיד במשך עשר שנים.

עם ייסודה של העיר ביתר עלית, התבקש לעבור להתגורר בעיר ולשמש בה כמורה הוראה, ובשנת תשנ"ג העתיק את מגוריו לעיר והיה הרב הראשון שקבע בה את מגוריו, ובשל כך במשך תקופה ארוכה היווה הכתובת לשאלות הלכתיות שהתעוררו בשבת. מתוקף תפקידו כרב בית כנסת חב"ד הקמפוס במרכז חב"ד ביתר עילית ליווה את התפתחותה של קהילת חב"ד המקומית במקביל לתפקידו כמורה הוראה ורב שכונת האתרוג בעיר.

שם העיר

הכיתוב "עיר התורה והחסידות" בכניסה לעיר

אחרי הגעתו לעיר, ביקש מראש העיר לצד רבים מתושבי העיר להוסיף לשמה של העיר ביטוי המבליט אותה כעיר של חסידות, ואכן הוא נעתר, כך שהעיר קיבלה את שמה: " ביתר עלית - עיר התורה והחסידות בהרי יהודה".[2].

משפחתו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אביו שלח מכתב לרבי עם השם אברהם צבי כהן, והרבי הוסיף ה' (הכהן) וזה נשאר כך.
  2. התושבים והרב ביקשו וקיבלו באתר אינפו.jpg