ילדי ישראל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף תשב"ר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרבי וילדי ישראל

ילדי ישראל הם ילדים בעם היהודי מאז לידתם ועד גיל התחייבותם במצוות[1] המוגדרים על פי ההלכה כקטנים. חיובם במצוות אינו מהתורה אלא רק מדין חינוך. בלשון חז"ל נקראים "תינוקות של בית רבן".

הרבי מפגין תדיר חיבה מיוחדת לילדי ישראל - הוא משתתף בכינוסים ובתהלוכות המיועדים עבורם, ומחלק להם מטבעות לצדקה בהזדמנויות רבות - בכניסתו ויציאתו מהתפילה, בנסיעתו לאוהל ועוד. במהלך השנים הורה הוראות רבות ומפורטות עבור חינוכם, כשהשיא שבהם היה הקמת ארגון צבאות ה' לילדי ישראל.

הוראות הרבי לילדי ישראל[עריכה | עריכת קוד מקור]

תקנות הרבי
תקנות לימוד
לימוד הרמב"ם · לימוד פרק תניא לפני התפילה · לימוד עניני בית הבחירה בבין המצרים · לימוד עניני גאולה ומשיח · לימוד הפרשה החסידית · לימוד מתורת רבותינו נשיאנו בחודש כסלו · סיומי מסכת בתשעת הימים · כתיבת חידושי תורה · תהלוכה
תקנות שונות
סמיכה לרבנות · כינוס תורה · ספריות ציבוריות · תקנת המשקה · תפילין רבינו תם · דברי כיבושין· שמחת בית השואבה · מניעת מראות לא טהורים מילדים · הוספות לתפילה · עשה לך רב · קביעת קופת צדקה בקיר המטבח · יום הולדת · רגע של שתיקה · חיבור החג עם ימי החול

מראות לא טהורים[עריכה | עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – זהירות מהסתכלות בבעלי חיים לא טהורים

בשיחת כ' חשון תשד"מ עורר הרבי שמן הראוי שילדי ישראל בגיל החינוך יבואו במגע רק עם צעצועים בדמות בעלי חיים טהורים, ולא להיפך. גם בהדפסת חוברות ועיתונים שיש בהם ציורים של בעלי חיים, יש להקפיד שיהיו בעלי חיים טהורים בדווקא. הרבי הסביר שאצל ילדים בגיל רך יש השפעה גדולה ביותר למראות שהם רואים, וציין לספרים הדנים בנושא.

חדר צבאות ה'[עריכה | עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – חדר צבאות השם

הרבי הורה שחדרו של כל ילד יהודי יהפוך לחדר צבאות ה' ויהיו בו חומש, סידור וקופת צדקה.

ילדי ישראל ומשיח[עריכה | עריכת קוד מקור]

חז"ל קוראים לילדי ישראל "משיחי", כמאמר[2]: "אל תגעו במשיחי - אלו תינוקות של בית רבן". הרבי מסביר שזהו מכיוון שאצל ילדים שאר כוחות הנפש אינם מפותחים, וממילא גם אינם מעלימים על הנקודה הפנימית של עצם הנפש - ולכן ניצוץ המשיח אצלם גלוי יותר[3]. כמו כן דיבר הרבי כמה פעמים על החיות המיוחדת שיש דווקא לילדים בתביעת הגאולה וצעקת "ווי וונט משיח נאו"[4].

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • כי נער ישראל ואהבהו, שבועון בית משיח ב' דראש חודש אלול תש"פ עמוד 44
  • לוי שוחט, ‏כשהילדים מוסיפים 'צבע' בבית הכנסת, שבועון בית משיח, גיליון 1361 עמוד 26-33 (תשפ"ג) קישור לשבועון בית משיח

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. אצל בנים - בר מצווה, ואצל בנות - בת מצווה.
  2. שבת קיט, ב.
  3. שיחת קודש שבת פרשת ראה מברכים חודש אלול תשמ"א, (שיחות קודש חלק ד עמוד 532). תורת מנחם התוועדויות - תשנ"ב חלק א עמוד 273 ואילך - דבר מלכות שמחת תורה.
  4. ראה לדוגמה שיחת ש"פ משפטים תשד"מ (התוועדויות ח"ב ע' 987-8). ועוד.