שלום פש

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שלום פש ליד ארון הקודש בדוגמת 770 בבית משיח קריית מלאכי

הרב שלום פש הוא שליח הרבי ומנהל בית משיח בקריית מלאכי.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד לאביו הרב איסר ולאמו מרת זיוה בקיבוץ עין הנצי"ב שבעמק בית שאן.

הוריו, שהתקרבו לחסידות חב"ד באמצעות הרב אברהם דונין ורעייתו, והחלו להשתתף בשיעורי החסידות השבועיים שמסר הרב דונין בבית חב"ד בעפולה.

עם חיזוק הזהות החב"דית, החלה אימו לעמוד בקשר מכתבים רציף עם הרבי, מנהג היה לה להושיב את בניה לכתוב לרבי, והם זכו לעשרות תשובות ומענות מפורטים על כל צעד ושעל.

כאשר ביקשו הוריו בשנת תשל"ז לעבור להתגורר בכפר חב"ד שם מצאו דירה מתאימה, עבודה מסודרת וכמובן מוסדות חב"דיים עבור ילדיהם, שלל הרבי את הרעיון והורה להם להישאר להתגורר בקיבוץ, בו הם משמשים עד היום כשלוחי הרבי ועוסקים בהפצת תורת החסידות בין התושבים.

שלום ואחיו נשארו איפוא ללמוד בבית הספר ובבית הילדים שבקיבוץ, אך נהגו כחסידים לכל דבר למרות הקושי שבדבר.

לאחר מסלול לימודיו בקיבוץ עבר ללמוד בישיבות תומכי תמימים. בהמשך, עשה שירות צבאי ושירת בגזרה הצפונית בעת מלחמת המפרץ. בזכות עקשנותו על הזהות החבדי"ת עוד מימי הקיבוץ, עמד בגבורה וחזר בפני החיילים על דברי הרבי שארץ ישראל היא המקום הבטוח ביותר בעולם. המקום בו שירתו היה מבודד מאוד, מבלי לדעת מה קורה בעולם שסביבם וכל המידע שהגיע לחיילים היה אודות הטילים שנופלים בארץ. "היה זה ניסיון באמונה לא פשוט" סיפר, "כולם אומרים הנה נופלים טילים ואיפה מה שהרבי אמר.." אך הרב שלום נשאר על דעתו "אם הרבי אמר אז הכל בסדר" קבע. רק בהמשך התבררו הניסים הגדולים, שאף יהודי לא נפגע. באותו זמן התעקש להמשיך לגדל את זקנו, בשונה משאר החיילים הדתיים שסביבו.

בהמשך, לקראת שנת הלימודים תשנ"ב נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 במסגרת שנת ה'קבוצה'.

לאחר חתונתו עם רעייתו מרת אבישג בתו של הרב שמריה הלל מלוד, קבעו את מושבם בנחלת הר חב"ד. בשנה הראשונה למד בכולל המקומי ובהמשך שימש כסופר סת"ם לפרנסתו.

פעילותו[עריכה | עריכת קוד מקור]

בראשית שנות הסמ"כים פתח במרכז קריית מלאכי את בית משיח ומאז משמש כשליח הרבי ומנהל הבית משיח על שלל פעולותיו. ידוע בחיות הרבה בענייני גאולה ומשיח שיש לו ובמסירות נפש שלו על ענייני הרבי מלך המשיח.

שנים רבות רכבו הפרטי שימש כטנק מבצעים שפעל רבות בקריית מלאכי. הרב שלום קירב לחב"ד עשרות משפחות ועשה חסידים לרבי. חלקם אף משמשים כיום כשלוחי הרבי בעצמם.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]