עזרת ישראל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עזרת ישראל הוא שטח מתוך העזרה שבבית המקדש, שבו מותרת הכניסה לישראלים (שאינם כהנים) שאינם משמשים בתפקיד בעבודת המקדש.

מיקומה[עריכה]

עזרת ישראל הייתה על כל רוחב העזרה מיקומה היה בצד המזרחי של העזרה מיד בכניסה הראשית אליה שער ניקנור ועד השטח המגביל אליה עזרת כהנים כך שמצידה המזרחי היה את חומת העזרה ומצידה המערבי היה עזרת כהנים בצדה הצפוני היה את לשכת הגזית ומצידה הדרומי היו לשכות שונות.

רוחבה של עזרת ישראל היה אחד עשר אמה. ואורכה כאמור כרוחבה של העזרה כולה מאה ושלשים וחמישה אמות.[1]

ביציאה מעזרת ישראל אל עזרת כהנים הייתה מדרגה בגובה אמה ועליה הדוכן שהיו בה שלשה מדרגות בגובה חצי אמה כל אחת.[2] וכן היו שם ראשי פספסין להבדיל בין עזרת ישראל לעזרת כהנים.[3]

שימושה[עריכה]

עזרת ישראל היה מקום דריסת רגליהם של יהודים ישראלים בשעת הגעתם לבית המקדש להקריב קורבנות ולהתפלל, משטח זה היה אסור על ישראל לצאת ולהיכנס לשטח עזרת כהנים אלא בשעת הצורך לסמיכה על גבי קרבן או לצורך תנופה ושחיטה[4] וכן בשעה שהיה צפוף בשטח העזרה[5].

הלשכות שבה[עריכה]

בעזרת ישראל היו שמונה לשכות: שלש בדרומה ושלש בצפונה, ועוד שתיים במרכזה, בצמוד לשער ניקנור.

השלש שבצד דרום היו: לשכת המלח - בה היו מולחים את כל הקרבנות לפני שהעלו למזבח. לשכת הפרווה - בלשכה זו היו מולחים את עורות הקרבנות. לשכת המדיחין - בלשכה זו היו מדיחים ושוטפים את קרבי הקדשים. בגג לשכת הפרווה היה מקווה מים לטבילה שהיו עולים אליו במדרגות (במסיבה) שהייתה בלשכת המדיחין.

השלש בצד הצפוני היו: לשכת הגזית - בה היו יושבים הסנהדרין, לשכה זו הייתה חצייה בחול - בהר הבית, וחצייה בקודש תוך עזרת ישראל. לשכת הגולה - בה היו שואבים מים מהגולה[דרושה הבהרה] לכל ישראל. לשכת העץ - היא הייתה נקראת גם 'לשכת פרהדרין' בה היו מפרישים את הכהן הגדול לפני יום הכיפורים.

בסמוך לשער ניקנור היו עוד שתי לשכות: מימין הפתח לשכת פנחס המלביש - בה היו הכהן לובש בגדי כהונה.[דרוש מקור] ומשמאלו לשכת עושי חביתין בה היו מכינים את קרבן חביתין שהיה מקריב הכהן הגדול מידי יום (וכל הכן ביומו הראשון).[דרוש מקור][6]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. אולם לאמיתו של דבר הלשכות שמהצדדים לקחו חלק משטח זה שהם תפסו שטח משטח העזרה.
  2. מדות פרק ב משנה ו רמבם הלכות בית הבחירה פרק ה הלכה ג.
  3. משניות מדות פרק ב משנה ו.
  4. כלים פרק א משנה ח.
  5. ביאור הר"ש (ראה בלשונו: "להיות נמשכים אצל כותלי דרום רחוק מהמזרח", ולפי"ז חילוק בין תנופה וסמיכה שנכנסו לעזרה ממש לזה שנצמד לכותל), ותפארת ישראל מדות פרק ב משנה ו.
  6. רמב"ם הלכות בית הבחירה פרק ה הלכה יז.