ספר השנה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כריכת הספר

ספר השנה הוא קובץ מאמרים לבני הנעורים על פי סדר פרשיות השבוע מלקוטים מתוך בטאון האח שיצא לאור בריגא בשנת תרצ"ט על ידי הרב חיים מרדכי אייזיק חודוקוב.

הספר חזר ונדפס פעמיים בניו יורק, בשנת תש"ב ובשנת תשט"ו.

הוצאה לאור[עריכה]

שער הספר במהדורה הראשונה שיצא לאור בריגא בשנת תרצ"ט

בשנת תרע"א החל לצאת לאור גליון חודשי לילדים על ידי מזכירות ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש בשם 'האח'. הגליון יצא לאור בקביעות בין השנים תרע"א-תרע"ד אז בעקבות פריצתה של מלחמת העולם הראשונה הפסיק לצאת לאור.

בשנת תרצ"ט, לרגל יובל החמישים לראש הקהל בריגא העסקן החב"די ר' מרדכי דובין, יזם הרב חיים מרדכי אייזיק חודוקוב הוצאה לאור של מאמרי תוכן התואמים לבני הנעורים שנלקטו מתוך חוברות 'האח'.

עם פי המופיע בדף השער, מי שעסק בליקוט וסידור החומר בפועל היו צ. ז. וסרמן, וא. טכרב.

אף שהקובץ היה מיועד ללקט חומרים לפי סדר פרשיות השבוע, כיון שבמקור החוברות שיצאו לאור היו חודשיות, מתוך ארבעת המחזורים שיצאו לאור במשך השנים - לא הצליחו ללקט מאמר עבור כל אחת מפרשיות השבוע[1], ולעומת זאת בקשר עם חגים ומועדים - נלקטו לעיתים מספר מאמרים, כשהספר כולו כולל 90 עמודים, והמאמרים שנדפסו בו, מודפסים כולם בניקוד מלא.

מהדורות נוספות[עריכה]

לקראת המהדורה השניה שיצאה לאור בי"א תשרי תש"א, צירף לו הרב חודוקוב מאמר הערכה 'במקום הקדמה' בו עמד על המיוחד שבמאמרים אלו, אשר בשונה משאר חוברות הילדים, גורמים להתעניינות גם בקריאה חוזרת, ואשר מיועדים לקריאה על ידי מורים ומחנכים בבתי הספר, ובנוסף לכך, מלמד את המורים את הדרך כיצד ניתן לקחת רעיונות מתוך פרשיות השבוע ולהשפיע באמצעותם על התלמידים.

מהדורה זו, הינה הספר הראשון שהודפס על ידי הוצאת הספרים קה"ת לאחר שהוקמה[2].

במהדורה השלישית, נדפס הספר בבית הדפוס של 'סאפרגראף'[3].

המהדורות השניה והשלישית הופצו בעיקר בארצות הברית, ובנוסף, הגיע משלוח גדול גם לדרום אמריקה[4].

בעקבות ההוצאה לאור[עריכה]

בהמשך להוצאה לאור המחודשת של חומרים שכבר יצאו לאור בעבר על ידי חסידי חב"ד לילדים, עם התרחבות הפעילות החב"דית בארצות הברית, יזם המרכז לעניני חינוך בשנת תש"ד את ההוצאה לאור של גליונות שמועסן מיט קינדער און יוגנד (ולימים, החלו לצאת לאור בתרגום ללשון הקודש תחת השם 'שיחות לנוער'), כעיתון חודשי לילדים במתכונת דומה לבטאון 'האח'.

יחס רבותינו נשיאינו[עריכה]

ממכתב אדמו"ר הריי"צ לרב חודוקוב אודות ההוצאה לאור, עולה שאדמו"ר הריי"צ השתתף בסכום ניכר בהלוואה כספית עבור ההוצאה לאור כאשר הכוונה היא עבור ייסוד הוצאה לאור של ספרים, ובאם כן אף שלפועל התכנית לא התממשה בשל פריצתה של מלחמת העולם השניה זמן קצר לאחר מכן, ספר זה הוא הראשון והמקדים בתכנית ארגון ההוצאה לאור של המרכז לעניני חינוך וקה"ת שהוקמו כעבור שנתיים בארצות הברית על ידי הרבי[5].

הרבי הריי"צ הורה ללמוד בישיבות אחי תמימים מתוך ספר השנה, כך שלא יצטרכו לחפש חומרי לימוד בספרים אחרים, ויחד עם זאת יהיו בטוחים שלצד רכישת השפה רוכשים התלמידים גם תועלת רוחנית מהתוכן שבספר[6], ועל דרך זה הציע אדמו"ר הריי"צ להשתמש בספר ללימוד כתיבה[7].

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. כך לדוגמא חסרים מאמרים על פרשיות: נח, וישלח, וישב, מקץ, ויחי, וארא, כל פרשיות ספר ויקרא מלבד בהר-בחוקותי, במדבר, נשא, בהעלותך, שלח, חוקת, בלק, פנחס, וכל ספר דברים.
  2. אתר הוצאת הספרים קה"ת, בתרשים שבדף הראשי באתר.
  3. 194 Elizabeth Street, New York 12, N. Y.
  4. קובץ ליובאוויטש תמוז תש"ד עמוד 60.
  5. אגרות קודש חלק י"ז אגרת ו'תנד.
  6. אגרות קודש אדמו"ר הריי"צ חלק ז' עמוד קיב.
  7. אגרות קודש שם עמוד קכב.
  8. לרגל ההוצאה לאור של המהדורה השלישית.