בין המצרים (חוברת)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
החוברת

בֵּין הַמְּצָרִים היא החוברת השלישית לילדים, בסדרת החוברות 'ספרייה לחגים ולמועדים' שיצאו לאור על ידי מרכז לענייני חינוך בנשיאות אדמו"ר הריי"צ ובניהול בפועל של הרבי. החוברת יצאה לאור בשנת תש"ד (באנגלית ונקראה בשם 'THE THREE WEEKS'), והיא כוללת 16 עמודים עם המידע הקשור לימי בין המצרים: שבת חזון ושבת נחמו, תשעה באב בהיסטוריה, בית המקדש, הלכות מעשיות לימי בין המצרים ומכתב מיוחד מהרבי.

אודות החוברת[עריכה | עריכת קוד מקור]

חוברת זו נדפסה בפורמט כיס כהמשך לחוברת שבועות זמן מתן תורתנו, וסדר ברכות ותפילות עם תרגום אנגלי, חוברות אלו נערכו בהתאמה לקהל היעד: ילדים מכל החוגים.

באותה תקופה על חיבורים באנגלית מעין אלו הופקד הרב ניסן מינדל, כאשר הרבי מעורב בהפקה והגהה ולעיתים נערכו בירורים אצל אדמו"ר הריי"צ ולעת עתה אין מידע מדוייק מי ומי בצוות העריכה ומה היה חלקו של כל אחד.

כמו שאר החוברות בסדרה זו, החוברת הודפסה ברמת גימור גבוהה ובהדפסה איכותית, כאשר צבע הכריכה של כל חוברת משתנה מחג לחג.

החוברת הודפסה כבר במהדורה הראשונה שלה באלפי עותקים, והותירה רושם טוב על הקוראים, כשהחוברת מופצת לא רק בין ילדים, אלא אף בין אלפי חיילים יהודיים המשרתים בצבא ארה"ב[1].

חוברת זו מהווה את אחת הראיות המשמעותיות למעורבות העמוקה של הרבי בהוצאה לאור של החוברת, כאשר במכתב ששיגר הרבי לרב מנחם זאב גרינגלאס כחודשיים לאחר ההוצאה לאור של החוברת, מעיד הרבי שהתוכן של המכתב הוא היסוד למה שפירש בחוברת של בין המצרים[2]

כעבור שנה, לקראת בין המצרים תש"ה נדפסה החוברת במהדורה שניה, וכדי לענות על הביקוש הגדול, נאלץ המל"ח להזדרז ולהדפיס מהדורה נוספת עם אלפי עותקים[3].

תוכן החוברת[עריכה | עריכת קוד מקור]

החוברת פותחת במידע על שבת חזון שלפני תשעה באב ועל שבת נחמו שחלה שבת לאחר תשעה באב.

בהמשך עוברת החוברת לפירוט האירועים שקרו בתשעה באב[4]. בחוברת נכתב כי בית המקדש השני חרב בשנת ד'ת"כ כמובא בסדר עולם זוטא פרק תשיעי.

כאן מופיע ציור עדכני של הכותל המערבי.

בהמשך מודפסים בהדפסה מאירת עיניים תפילות עננו ונחם הנאמרות בצום תשעה באב במנחה. [5].

כאן מספרת החוברת את סיפור בתי המקדש ומתארת את משמעותו הפנימית והרוחנית של ביהמ"ק. בנקודה זו מקשר הרבי בין האבל על חורבן הבית לאבל על שואת יהודי אירופה, ומתייחס בהתייחסות ישירה לרצח היהודים שהתחולל באותה תקופה באירופה.

בהמשך החוברת מודפסות הלכות הנוגעות לימי בין המצרים ולתשעה באב.

כמו כן, מופיעה בחוברת מכתב מיוחד מהרבי לילדי ישראל על המשמעות הפנימית של ימי בין המצרים.

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. קובץ ליובאוויטש, חוברת רביעית עמ׳ 56.
  2. מכתבו של הרבי לרב גרינגלאס, אגרות קודש חלק ב' אגרת קע.
  3. קובץ ליובאוויטש, שנה שנייה חוברת שלישית עמ' 42-43.
  4. מות בני ישראל במדבר, חורבן בית ראשון, חורבן בית שני, חורבן העיר ביתר, חרישת הר הבית וירושלים
  5. בתפילת נחם המופיעה בחוברת כתוב 'וַיְבַלְּעוּהָ לִגְיוֹנוֹת וַיִירָשׁוּהָ עוֹבְדֵי פְסִילִים' (כפי הנוסח בסידור תורה אור , ובסידור אדמו"ר הזקן דפוס שקלאוו) ולא כנוסח הנפוץ בחב"ד עוֹבְדֵי זָרִים. ואף שבחוברות סדרה זו נכנסו גם מנהגים שאינם חב"דיים הרי שהדיוק בנוסח זה הוא בהתאם לנדפס בסידור תורה אור