סיפור קין והבל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לשכתב.png יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

סיפורם של קין והבל היה שקין הרג את הבל אחיו משום קנאתו בו, בשל העובדה שמנחתו של הבל התקבלה, בעוד שמנחתו של קין לא התקבלה, בעקבות כך קיבל קין עונש מהקב"ה. היה זה המוות הראשון בבריאה.

הסיפור[עריכה]

קין והבל היו בני אדם וחווה. קין היה עובד אדמה והבל רועה צאן, באחת הפעמים החליטו השניים להקריב קרבן, אולם את קרבנו של קין הקב"ה לא קיבל[1].

קין נכנס לדיכדוך, הקב"ה ניסה לפנות אליו ולהגיד לו שאם יפעל בדרך הנכונה הקב"ה עוד ישא פניו אליו,[2] אולם קין אינו שומע לדברי הקב"ה והורג את אחיו הבל בעודם בשדה. הקב"ה בעקבות כך מעניש את קין ש:"עַתָּה, אָרוּר אָתָּה, מִן-הָאֲדָמָה אֲשֶׁר פָּצְתָה אֶת-פִּיהָ, לָקַחַת אֶת-דְּמֵי אָחִיךָ מִיָּדֶךָ. כִּי תַעֲבֹד אֶת-הָאֲדָמָה, לֹא-תֹסֵף תֵּת-כֹּחָהּ לָךְ; נָע וָנָד, תִּהְיֶה בָאָרֶץ".[3]

הקב"ה שם אף לקין את אות הוי"ה על ראשו משום חששו שיהרגו אותו.

בתורת החסידות[עריכה]

הרבי מסביר שהסיבה שקין הביא מן הגרוע שלו היא, משום שקין הרגיש את אחדות מצד הקב"ה, ואצל הקב"ה אין הבדל בין מובחר וגרוע, אולם באמת רצונו של הקב"ה הוא שאחדות ה' תחדור אל העולם, שבו כן יש הבל בין המובחר לגרוע, ולכן יש גם לפעול כמנהג העולם ולהביא מן המובחר[4]

קישורים חיצוניים[עריכה]

סמל חבדפדיה חדש.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא חסידות. אתם מוזמנים לתרום לחב"דפדיה ולהרחיב אותו.

הערות שוליים

  1. הסיבה שהקב"ה קיבל את קרבנו של הבל ושל קין לא, היה שקין הביא מהגרוע שלו, ואילו הבל הביא מן המובחר שלו
  2. בראשית,ד,ח
  3. בראשית,ד,י"א
  4. לקו"ש חלק ט"ו, עמ' 25