קין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קין היה בנו הבכור של אדם הראשון, היה עובד אדמה (חקלאי), ביצע את הרצח הראשון בתולדות הבריאה, כאשר הרג את אחיו הבל.

תולדות חיים[עריכה]

לידתו[עריכה]

משמעות שמו של קין מבוארת בתורה: "וְהָאָדָם, יָדַע אֶת-חַוָּה אִשְׁתּוֹ; וַתַּהַר, וַתֵּלֶד אֶת-קַיִן, וַתֹּאמֶר, קָנִיתִי אִישׁ אֶת ה'"[1]. כלומר, עשיתי אדם בעזרת ה'[2].

חטא קין[עריכה]

קין ביצע את הרצח הראשון כאשר הרג את אחיו הבל "וַיְהִי בִּהְיוֹתָם בַּשָּׂדֶה, וַיָּקָם קַיִן אֶל-הֶבֶל אָחִיו וַיַּהַרְגֵהוּ[3].

עונשו[עריכה]

"אָרוּר אָתָּה מִן הָאֲדָמָה אֲשֶׁר פָּצְתָה אֶת פִּיהָ . . כִּי תַעֲבֹד אֶת הָאֲדָמָה לֹא תֹסֵף תֵּת כֹּחָהּ לָךְ, נָע וָנָד תִּהְיֶה בָאָרֶץ"[4]

לאחר העונש[עריכה]

"וַיֵּשֶׁב בְּאֶרֶץ-נוֹד, קִדְמַת-עֵדֶן"[5].

בקבלה ובחסידות[עריכה]

נשמות משורש קין[עריכה]

קין הוא שורש כללי לחלק מהנשמות שמאדם הראשון עד סוף האלף השביעי, שרובם המוחלט הם משרשי קין או הבל.

האר"י הקדוש מונה בספר הגלגולים שמות של מאות תנאים ואמוראים וראשונים שמשורש קין. אותם שמשורש קין שייכים יותר לאור הגבורות.

כמו כן הוא מונה סימנים לדעת מי משורש קין - מי שידיו רב לו במלאכות מעשיות, לעומת מי שמשורש הבל - שעיקר כוחו בדיבור.

יש סימנים להכיר אותם שמשורש קין או משורש הבל, כאשר דרך האדם להיות מעוטף בטלית מימין לשמאל ומשמאל לימין הוא מבחינת הבל וכאשר דרכו וטבעו להקפיל ב' צדדי טליתו על ב' כתיפיו הוא בחינת קין כו' (והבעש"ט הי' דרכו לקפל טליתו על כתפו ואפשר הי' מבחינת קין)[6].

שורשן של נשמות הלויים שלפני הגאולה – בנשמת קין[7].

טעותו של קין[עריכה]

רש"י מביא בפירושו על התורה מדרש האומר שקין הביא "זרע פשתן". פירוש זה מאיר באור אחר את מעשיהם של קין והבל: קין, שהיה עובד אדמה, הביא מהסוג המשובח ביותר בגידולי האדמה – פשתן; אלא שבסוג זה עצמו הוא בחר בחלק הגרוע שבו. לעומתו, הבל, שהיה רועה צאן, הביא מהסוג הפחות משובח – צאן ולא בקר, אלא שבסוג זה עצמו הביא מהטוב והמשובח שבו - "מבכורות צאנו ומחלביהן".

קין סבר, שהעיקר הוא לבחור בעבור הקרבן את הסוג הנעלה והחשוב ביותר, ואין חשיבות למידת איכותו של החלק הנבחר בתוך הסוג המשובח. גילה הקב"ה שההפך הוא הנכון – לא חשוב הסוג, אבל באותו סוג שממנו מביאים קרבן יש לבחור בעבור הקרבן את החלק האיכותי והמשובח ביותר.

הסיבה לזה היא, שבבחירת החלק המשובח יהודי מבטא את הכרתו כי "לה' הארץ ומלואה", הכול שייך לקב"ה, ולכן הוא מגיש לו מראשית היבול ומהטוב שבו. בעלותו של הקב"ה על העולם חלה גם על הסוגים הפחותים יותר, ולכן אין לקבוע שרק הסוגים האיכותיים יותר טובים לקרבן, אלא אפשר להביא קרבן גם מהסוגים הנחותים יותר[8].

הערות שוליים

  1. ספר בראשית, פרק ד', פסוק א'
  2. קניתי פירושו עשיתי
  3. ספר בראשית, פרק ד', פסוק ח'
  4. ספר בראשית, פרק ד', פסוקים י"א - י"ב
  5. ספר בראשית, פרק ד', פסוק ט"ז
  6. כתר שם טוב ע' שנב
  7. האם יתחלפו הלויים והכוהנים? - באתר קישור חב"ד בישראל, כ' בסיוון ה'תשע"ו
  8. מתוך המאמר איך בוחרים את המשובח לקרבן באתר צעירי חב"ד, מעובד על פי לקוטי שיחות כרך טו, עמ' 20