נס מבצע פורים תשל"ו

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חסידי חב"ד משמחים חיילים

נס מבצע פורים תשל"ו הוא נס שהתרחש לקבוצת חסידי חב"ד בארץ ישראל בנסעם למבצע פורים בין חיילי צה"ל, המאורע זכה להתייחסות של הרבי בהתועדות חג הפורים שהתקיימה שעות לאחר מכן, כשהרבי סיפר ברבים על המקרה ולמד ממנו הוראות.

תיאור[עריכה]

בליל פורים בשנת תשל"ו משאית עם חסידי חב"ד יצאה למבצע פורים מירושלים לשכם, לשם חלוקת משלוחי מנות לחיילי צה"ל. בתא הנהג ישבו נהג וחייל שמתפקידו היה לשמור על נוסעי הרכב, ואילו בארגז המשאית ישבו התמים יוסף יצחק גורביץ', שהגיע כחודשיים קודם לכן מארה"ב עם קבוצת השלוחים לארץ הקודש הראשונה, הרב יעקב אלחנן סגל, והתמימים הצעירים משה רייניץ ומנחם גליצנשטיין.

בסמוך לעיר שכם פגשו השלוחים בהמון ערבי פרוע החוסם את דרכם, על הדרך הקימו מחסום אבנים המונע את המשך הנסיעה ועוד הם עצמם מיידים אבנים על המשאית. והחיילים בראותם את המצב הודיעו על ביטול הנסיעה, אך השלוחים התעקשו כי בדעתם להמשיך הלאה, במקום פרץ ויכוח לבסוף לאחר שיוסף יצחק גורביץ' איים שאם לא ימשיכו כולם יחד, ירד הוא מהרכב התרצו החיילים להמשיך בנסיעה, הנהג הגביר מהירות פרץ את המחסום, הערבים מצידם החלו להמטיר אבנים על המשאית, אבל החיילים ירו עם נשקם להבריח את הפורעים, בסופו של דבר הגיעו השלוחים למחנה החיילים כשהם שלמים. לתמיהתם של החיילים מניין להם הביטחון הרב, ענו שמכיוון שמוטלת עליהם שליחות של הרבי מובטחים הם שבוודאי לא יאונה להם רע.

כשחזרו התמימים לירושלים דיווח הרב גורביץ למזכירות על כל הסיפור.

התייחסות הרבי למאורע[עריכה]

למחרת בהתוועדות פורים תשל"ו, הרבי התייחס לענין בצורה מיוחדת.

הרבי תיאר את הסיפור שאירע זה עתה והשווה אותו לסיפור המגילה, שיהודי "לא יכרע ולא ישתחווה" אל מול הגוי, עד ש"נפל פחד היהודים עליהם". הרבי תיאר בפרטי פרטים את המאורע: מי נסע במכונית, היכן אירע המאורע, מה חשב איש הצבא וכיצד שכנעו אותו השלוחים.

את השיחה סיים הרבי בהוראה מסיפור זה:

ההוראה מסיפור זה ברורה: אם יבוא מישהו וירצה "לספר" שיש 127 גויים, המדברים בשם 127 מלכים.. צריך שהיהודי יהיה חכם, על ידי התורה ש"היא חכמתכם ובינתכם"; לא רק בבית הכנסת, אלא כהמשך הפסוק "לעיני כל העמים". ואז מתבטלים כל ה"מחסומים", אפילו אם עומדים שם בני אדם - משום ש"לב מלכים ביד ה'" ו"נפל פחד היהודים עליהם" - וגם בארץ הקודש, עד לאופן של "ונתתי שלום בארץ ושכבתם ואין מחריד", וכהמשך הפסוק "ואולך אתכם קוממיות" – שעל ידי שיהודי מצפה ל"יוליכנו קוממיות", יהיה "נתתי שלום בארץ"

קישורים חיצוניים[עריכה]