רבי דרייב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף מפתח)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל 'רבי דרייב'

רבי דרייב (או באנגלית Rebbe Drive) הוא מאגר אינטרנטי המקבץ חומר רב הקשור לחסידות חב"ד וכולל בין השאר תמונות, קובצי וידאו ואודיו של הרבי, וכן ספרי יומנים וכתבי יד קודש של רבותינו נשיאנו מתקופות ומזמנים שונים.

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

הארכיון נוצר על ידי קבוצת תמימים מאהלי תורה קראון הייטס ומתומכי תמימים המרכזית 770 בשנת תשע"ה, במטרה לאחד מאגרי תמונות של צלמים ואספנים שונים ברחבי העולם, כך שיהיה מאגר אחד גדול השייך לכולם יחד.

בשבועות שלאחר מכן נוספו תמונות רבות למאגר, על ידי אנשים רבים שהצטרפו ונדבו ממאגריהם כך שכמות החומר הצבור במאגר גדל באופן משמעותי.

כיום, האתר מפרסם מידי כמה חודשים (בעיקר לפני חגים וכדו') כמויות גדולות של תמונות נדירות, הנלקחות מאספנים שונים. בנוסף, מדי יום מערכת רבי דרייב משתפת באמצעות אמצעי המדיה השונים תמונה חדשה של הרבי לאלפים.

הגישה לארכיון הינה חופשית לשימוש ולהפצה, והוא משתמש בממשק ה'גוגל דרייב'.

בשנת תשע"ט, מערכת רבי דרייב נטלה חלק גדול בפיתוח האפליקציה 'מפתח', הכוללת את כל תורת הרבי שהודפסה ומסודרת לפי שנים, פרשיות וספרים.

בשנת תש"פ הקימה מערכת האתר אתר נוסף בשם 'קובצים דרייב'[1] (באנגלית Kovtzim Drive) בו מלוקטים קובצי הערות התמימים ואנ"ש בנגלה וחסידות לפי ישיבות.

בשנת תשפ"א נתבעה רבי דרייב על העתקת חומרים המוגנים בזכויות יוצרים מחברת JEM, ובשנת תשפ"ב נפסק כי על רבי דרייב להסיר חלקים גדולים מארכיון המדיה שלהם, שנקנו גם על ידי חברת JEM[2].

פעילים במאגר[עריכה | עריכת קוד מקור]

פרוייקטים[עריכה | עריכת קוד מקור]

אתר רבי דרייב[עריכה | עריכת קוד מקור]

האתר בנוי על ממשק 'גוגל דרייב' והוא כולל כ-12 קטגוריות של תכנים:

אפליקציית מפתח[עריכה | עריכת קוד מקור]

לוגו האפליקציה

מערכת רבי דרייב נטלה חלק בפיתוח אפליקציית 'מפתח' בשנת תשע"ט המאפשר גישה נוחה ומסודרת למאגר שיחות ומאמרי הרבי בחלוקה לפי שנים, פרשיות, כרכים בליקוטי שיחות ומועדים.

דרך האפליקציה ניתן למצוא תכנים בנקל לפי תאריך ולפי חלק בליקוטי שיחות (הרגיל, פרשיות ומועדים).

בליקוטי שיחות נמצאים גם תרגומם של השיחות בלשון הקודש וכן קיצור של השיחות בעריכת הרב פלדמן שליח הרבי בקונטיקט[3].

המפתח כולל את ספרי שיחות קודש, לקוטי שיחות, התוועדויות בשילוב תוכן עניינים והנחות באנגלית. נוספו גם צילומי הגהות, אודיו ווידאו של אמירת השיחה, הפניות לשיחות ומכתבים, מכתבים כלליים (בשפתם המקורית, בלשון הקודש, ובאנגלית) ויומנים המחולקים לפי שנים, חדשים ומחברים.

מערכת האפליקציה (ובפרט החל משנת תשפ"ב) מוציא לעתים קרובות צילומי עלי ההגהה של שיחות שנמסרו לידם ממקורות שונות.

בכסלו תשפ"א השיקה המערכת אפליקציה בשם 'אגרות קודש' ובה חלוקה נוחה לפי כרכים ונושאים ובכל נושא יש נושאים משניים, וכן מנוע חיפוש במגוון נושאים באגרות קודש. גם המענות שיוצאים לאור על ידי מערכת "ליקוט מענות" נכללו באפליקציה.

בניסן תשפ"ב הושקה אפליקציית 'Rebbe responsa' המאגדת אלפים רבים של מכתבי הרבי באנגלית (רבים מהם מתפרסמים לראשונה במסגרת האפליקציה), בצורה מסודרת לפי נושאים ובתוספת מנוע חיפוש.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. ידיעה באתר .
  2. ידיעה באתר
  3. הקיצורים נלקחו מאתר http://www.sichos.net