יהודה לייב פוזנר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יהודה לייב פוזנר

הרב יהודה לייב פוזנר (יליד שנת תרפ"ח, 1928) הוא מזקני אנ"ש בשכונת קראון הייטס שזכה להימנות על הבחורים הראשונים שנשלחו על ידי אדמו"ר הריי"צ להפצת יהדות ברחבי ארצות הברית, וזכה להיות נוכח ברוב ההתרחשויות לאורך שנות נשיאותו של הרבי ונטל חלק מרכזי בחלקם.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בארץ הקודש בי"א ניסן תרפ"ח לאביו הרב שלום פוזנר ולאמו מרת חיה, ונקרא בשם יהודה לייב על שם אבי אמו. בהיותו בגיל שנה עקרו הוריו לארצות הברית בהוראת אדמו"ר הריי"צ על מנת להתעסק בהפצת היהדות. בתקופה הראשונה גרו הוריו בלינדן, ניו ג'רזי, ולאחר מכן בשיקגו, והוא נשאר במחיצתם בעוד שאחיו הגדול יצחק זלמן פוזנר נשלח לברוקלין שבניו יורק ללמוד בישיבה.

בשנת תש"א בהיותו בגיל 12, הצטרף גם הוא לאחיו, וכשהגיע לחצר הרבי נכנס ל'יחידות' יחד עם אחיו הגדול בה זכו לקירובים מיוחדים. כעבור זמן קצר נודע על פתיחתה של כיתה נוספת לצעירים בישיבת תומכי תמימים המרכזית, והוא נמנה על קבוצת הילדים הראשונה שלמדה במסגרת זו.

את כל שנות לימודיו עשה במסלול הלימודים החב"די במחיצתו של אדמו"ר הריי"צ, ובסיומו אף השתלם באומנות השחיטה וקיבל תעודה המעידה כי ניתן לסמוך על שחיטתו ללא כל פקפוק.

בסמיכות לחג הפורים תש"ח הקים אדמו"ר הריי"צ את מוסד 'מרכז שליחות' ולייבל היה הראשון שנשלח במסגרת זו להפיץ את ספרי קה"ת ולהעניק לתושבי ארצות הברית היהודיים מנת יהדות. המקומות בהם ביקר היו ניו ג'רזי, פילדלפיה ופנסילבניה.

לאחר הסתלקותו של אדמו"ר הריי"צ הצטרף למשלחת החסידים שהוטל עליהם לכרות את חלקת הקבר בו ייטמן גופו הקדוש. בעת מסע הלוויה עצמה, ביקש ממנו הרבי להצטרף ולהיכנס אל תוך הרכב שהסיע את הארון אל בית החיים, יחד עם שלושה נוספים מאנ"ש שהיו מזקני החסידים: הרב שמואל לויטין הרב ישראל ג'ייקובסון והרב דובער ריבקין.

בחודש אלול תש"י קיבל הוראה מהרבי דרך הרב חיים מרדכי אייזיק חודוקוב לנסוע לקליפורניה למסע להפצת יהדות, כשבמקביל הרבי שלח מכתב לאחד מהעסקנים המקומיים וביקש ממנו לסייע לו בכל מה שיצטרך.

בל' שבט תשי"א התקיימה שמחת הנישואין שלו עם רעייתו אסתר תרצה לבית פריימארק - נפטרה י"ב תשרי תשע"ז, הזוג זכה שהרבי יסדר את הקידושין שלהם וישתתף במעמד החופה, חתונה זו הייתה החתונה הראשונה בה השתתף הרבי לאחר סיום שנת האבל, הרבי סידר את הקידושין, אמר את כל השבע ברכות, ואף נשא שיחה קצרה[1].

במשך השנים גר במספר מקומות, מתוכם: ויסקונסין ובורו פארק.

רעייתו נפטרה י"ב תשרי תשע"ז.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב יוסף יצחק, שליח לעיר סקוקי, אילינוי. ארצות הברית
  • בנו, הרב שמואל, שליח לאוניברסיטת בוסטון, מאסאצ'וסטסס. ארצות הברית
  • בנו, הרב אורי, ברוקלין, ניו יורק. ארצות הברית
  • בנו, הרב (חזי) יחזקאל, - שו"ב, גר בברוקלין, ניו יורק. ארצות הברית
  • חתנו, הרב שמעון זוננפלד - מחנך ומראשי ועד המוסיפין הרוחני דנחלת הר חב"ד. ישראל
  • חתנו, הרב יצחק ספוצ'ינסקי - שליח לוועסט לייק, קליפורניא. ארצות הברית
  • חתנו, הרב מרדכי מישולובין - ראש ישיבת תומכי תמימים ביתר עילית

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים