אשר קדוש

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אשר קדוש.jpg

הרב אשר מסעוד קדוש (? - ג' באדר ה'תשפ"ג) היה גבאי בית הכנסת לעולי מרוקו בכפר חב"ד, מניצולי הטבח בבית הספר למלאכה שארע בשנת תשט"ז ומחנך ידוע.

תולדות חיים[עריכה]

אשר קדוש (מימין) מספר לרב הרצוג על הפיגוע

קדוש נולד לאביו ר׳ שמעון קדוש בקזבלנקה במרוקו ועלה ארצה לבדו בגיל צעיר, לאחר שהגיע למעון עולים 'עליית הנוער' בירושלים נסע ללמוד בבית הספר החקלאי של בית הספר למלאכה בכפר חב"ד יחד עם עולים נוספים. חודשיים וחצי לאחר שנכנס ללמוד בבית הספר אירע הטבח בבית הספר למלאכה שביצעו חיילי הפדאיון והרגו חמישה תלמידים והמדריך - שמחה זילברשטרום.

בשעת הפיגוע עמד ר' אשר והתפלל "שמונה עשרה" בצמוד לכותל המזרח ובליטה קטנה בקיר מנעה מהכדורים לפגוע בו. המדריך שמחה זילברשטרום עמד סמוך אליו, נפגע מהירי והתמוטט עליו. רגעים אחר כך חיפש בעלטה את אחיו מאיר, ואז שם לב ששמיעתו נפגעה משריקות הכדורים.

בגלל היותו התלמיד הבוגר בקבוצה, ביקש ממנו הרב ישעיה גופין, מנהל בית הספר לנגרות, להוציא את התלמידים הבריאים דרך החלון ולהסתתר בחדרו בפנימיה. יחד איתו סחב גם שני פצועים אנוש, אברהם אלברט אדרי ומשה פרץ שמאוחר יותר נפטרו מפצעיהם. כשנכנסו לחדר חסמו את הכניסה במיטות וארונות מפחד המחבלים, וניסו להשתיק את הפצועים שגנחו מכאבים. גם כשהגיעו כוחות הביטחון פחדו לצאת, ורק כששמעו את אחד התלמידים קורא בשמם פינו את הכניסה.

בשירותו בצה"ל התנדב בחיל השריון, ולחם במלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים תחת פיקודו של אריק שרון, מפקד האוגדה. בהפוגות שבין הקרבות היה מניח תפילין עם החיילים שלחמו לצידו.

לאחר נישואיו שימש במשך שנים כמורה בתלמוד תורה של הרשת ביפו תחת הרב אורי בן שחר ואחרי הצהריים בתלמוד תורה כפר חב"ד. מידי שנה היה לוקח את תלמידיו למקום הפיגוע ומשחזר לפניהם את המאורעות.

במשך שנים היה ר' אשר גבאי בית הכנסת לעולי מרוקו בכפר חב"ד ומפעיל את שיעורי התורה במקום.

בשנת תש"מ עבר אצל הרבי בחלוקת כוס של ברכה וקיבל בקבוק 'משקה' לזכות קהילת בית הכנסת.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]