חסידות אמשינוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף אמשינוב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ציון רבי יוסף קאליש מאמשינאוו - אחיו של רבי שמעון שלום
האדמו"ר מאמשינוב כיום

שושלת אמשינוב, היא שושלת חסידית - פולנית, שנוסדה על ידי רבי יעקב דוד קאליש, בנו של רבי יצחק קאליש ומתלמידיו של רבי מנחם מנדל מוורקא. לאחר פטירת אביו התמנה תלמידו ר' שרגא פייבל מגריצא לאדמו"ר, אך הוא נפטר לאחר חצי שנה, והעדה התפצלה בין שני בניו של ר' יצחק: ר' יעקב דוד ור' מנחם מנדל, "האדמו"ר השותק". נפטר בד' בכסלו תרל"ח.

רבי מנחם קאליש (תר"כ-תרע"ח), בנו של ר' יעקב דוד. התמנה לאדמו"ר אחרי אביו כשהוא בן 18 שנים בלבד. רבי מנחם דמה מאוד בתכונותיו לאביו, וגם חסידים מבוגרים קיבלו את הנהגתו למרות גילו הצעיר. המסורת החסידית מספרת כי הוא לא הכיר בזמנים ובשעות, וההכנות לתפילות ולקיום המצוות ארכו אצלו שעות ארוכות. במלחמת העולם הראשונה התיישב בוורשה, שם הרבה לעסוק בצרכי הפליטים. הוא נפטר בט"ז בכסלו תרע"ח בהיותו בן חמישים ושמונה שנים בלבד בעקבות יגונו העמוק ממאורעות המלחמה, ונטמן בוורשה. שלושת בניו מילאו את מקומו.

קשרי האדמו"רים עם נשיאי חב"ד[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • האדמו"ר רבי שמעון שלום קליש בנו של רבי מנחם היה בידידות עם אדמו"ר הריי"צ. פעם אחת, כשהרבי מאמשינוב ביקר את הרבי הריי"צ, ביקש ממנו הרבי הריי"צ לומר משהו. הרבי מאמשינוב ענה שהוא בא לשמוע ולא לדבר. גם לאחר שהרבי הריי"צ הפציר בו כמה פעמים - לא הסכים לדבר, עד שלבסוף הרבי הריי"צ ביקש ממנו לחזור על דברי התורה שאמר לחסידיו בשבת, אז לא נותרה לו ברירה והוא אמר משהו. לאחר שיצא, אמר עליו הרבי הריי"צ להרמ"ל רודשטיין שזו לו הפעם הראשונה שהוא פוגש אַ גוטער איד מהפוילישער שהוא אן אמתער רבי [רבי אמיתי] [1].
כאשר גלו תלמידי תומכי תמימים לשנחאי, הורה אדמו"ר הריי"צ לשאול אותו בכל שאלה שתתעורר להם, גם בענייני נפשות (ראה עוד בערכו).

הרב חנניה יוסף אייזנבך מספר ברשימותיו: "שמעתי מפי הרה"ח ר' דוב מנדלסון שי', משב"ק אצל כ"ק אדמו"ר הרה"ק מאמשינוב שליט"א שסיפר לו הרב ר' מנחם צבי קאליש ז"ל, בנו של הרה"ק מוהרי"מ מאמשינוב זי"ע, כי בעצמו התלווה לזקנו הרה"ק רבי שמעון שלום זי"ע לבקר את כ"ק אדמו"ר מוהריי"צ זיע"א, וראה שהזכיר [רבי שמעון שלום] עצמו לפניו בשמו ושם אמו" [2].

  • אחיו רבי יוסף קאליש, עמד בקשרים הדוקים עם אדמו"ר הריי"צ.
  • בנו של רבי שמעון שלום, רבי ירחמיאל יהודה מאיר קאליש, חתנו של רבי יעקב אריה מורגנשטרן מרדזימין-וישקוב. רבי מאיר עלה ארצה והתיישב בירושלים בשכונת בית וגן, בה הקים את מוסדותיו. בראשות הישיבה העמיד את חתנו, רבי חיים מיליקובסקי, מתלמידי ישיבת מיר שהכיר בשנחאי. רבי מאיר נפטר בכ"ז באייר תשל"ו בהיותו בן שבעים וחמש שנים, ונטמן בירושלים.
הוא היה בקשר עם הרבי. כאשר בי"ט מנחם אב תשי"ד נפטר אביו רבי שמעון שלום, בא הרבי לנחמו. הרבי שמע שהוא נוסע לארץ ישראל ללות את אביו במנוחתו האחרונה. שאל הרבי באותה הזדמנות את אחד מחסידי אמשינוב אם הוא הולך ללות את רבו. כאשר הלה השיב בשלילה מכיון שהוא כהן, הרבי לא ויתר ואמר לו, כי חסיד צריך ללות את רבו וזה חיוב גמור, ואין לוותר עליו בקלות. אם יתברר שישנה שאלה עליו לשאול מורה הלכה מה לתקן[3].

החסידות כיום[עריכה | עריכת קוד מקור]

כיום מכהן כאדמו"ר בן בתו של רבי ירחמיאל יהודה מאיר, רבי יעקב אריה ישעיה מיליקובסקי, חתנו של האדמו"ר רבי אברהם אייגר מלובלין זצ"ל. האדמו"ר ידוע כאיש פיקח במיוחד וצדיק עליון, ורבים מכל שדרות הצבור מגיעים להתייעץ עמו, על אף שהוא בורח מכל פרסום ומשתדל לעשות את כל מעשיו בהצנע לכת. התפרסם בעיקר בגלל סדר יומו המיוחד, הפעיל בכל שעות היממה ובולטת במיוחד העובדה כי נוהג להתכונן זמן רב לפני כל דבר ומאריך מאוד בתפילותיו.

בו' תמוז תשמ"ט בחלוקת דולרים אמר הרבי באוזני גבאי האדמו"ר בקשר למכתב מהאדמו"ר שהביא ובו בירך את הרבי: "הרבי מאמשינוב אינו זקוק לברכתי, אלא מכיון שכל המברך מתברך, יאריך ימים על ממלכתו".

האדמו"ר עומד בראשות ישיבת "שם עולם", אותה הקים סבו האדמו"ר רבי מאיר מאמשינוב. ועוד ישיבה בביתר עלית לחסידות גם שטיבלאך ברחבי הארץ תלמודי תורה ומס' כוללי אברכים ברחבי הארץ.

מרכז חסידות אמשינוב ממוקם בשכונת בית וגן בירושלים, שם גם גר האדמו"ר מאז הוכתר כאדמו"ר לפני כ-43 שנה. מוסדות החסידות פרוסים בכל רחבי הארץ, והריכוז העיקרי שלה הוא בעיר ביתר עילית שם מתגוררים קהל רב מחסידי אמשינוב, וקיימים שם שלושה בתי מדרש. קבוצות נוספות מחסידי אמשינוב מרוכזות ומגובשות בערים: ירושלים, בני ברק, מודיעין עילית, אלעד, צפת ועוד. האדמו"ר ידוע בהערצתו המופלגת לרבי ואף נפגש עמו בשנת תשל"ג במהלך ביקורו בארצות הברית ושוחחו זמן רב ביחידות.

יש לציין שבשנת תשמ"ט כאשר ראש ישיבת פוניבז' יחד עם ראשי ישיבות ליטאיים נוספים נלחמו נגד חב"ד, התבטא האדמו"ר מאמשינוב בחריפות נגדם, ואף שהאדמו"ר מאמשינוב למד בישיבת 'קול תורה' אמר על ראש הישיבה: זה לא אותו אחד שהכרתי.

במקביל לחצר אמשינוב בארץ הממשיכה את מורשת האדמו"ר רבי שמעון שלום ובנו האדמו"ר רבי מאיר, מתקיימת חצר אמשינוב גם בארצות הברית, אותה הקים בנו של האדמו"ר רבי יוסף מאמשינוב האדמו"ר רבי יצחק (שנמלט מציפורני הנאצים ביחד עם דודו האדמו"ר רבי שמעון שלום), נפטר בי"ט באדר תשנ"ג ונטמן בטבריה, את מקומו מלא בנו רבי יוסף שנפטר בתש"פ כיום האדמו"ר מאמשינוב ארצות הברית הוא האדמו"ר רבי מנחם קאליש מאמשינוב[4].

הערות שוליים

  1. מרשימת סיפורים מר' משה רובין בתשורה מנישואי צאצאיו אלו תשע"ו.
  2. כתר מלכות, עמ' קמ.
  3. תורת מנחם כרך י"ב עמ' 161.
  4. החל מאלול תשפ"ג מוסר שיעור תניא שבועי בבית מדרשו
חב"ד וגדולי ישראל
חב"ד ובנותיה
חסידות חב"ד ליובאוויטש
חסידות סטרשלה   ●   התפצלות חסידות חב"ד (תרכ"ו)חב"ד קאפוסטחב"ד ליאדיחב"ד ניעז'ין   ●   חסידות אוורוטש
חצרות רוסיה ליטא ואוקראינה
ברסלבטולנאסלוניםסקוויראפינסק קרליןצ'רנובילקרליןצ'רקסרחמסטריבקארוז'יןצ'ורטקובסקוליא
חצרות גליציה
באבובצאנזמחנובקהפשברסקבעלזנדבורנאביטשינאקרטשניףזוטשקא
חצרות פולין ווואהלין
אמשינובגורזוויהללעלובסטרופקובראדזיןביאלאפשיסחאאוז'רוב
חצרות הונגריה ורומניה
פאפאויז'ניץסאטמארערלוי
חצרות ארץ ישראל ומרוקו
שומרי אמונים  •  אשלג  •  אבוחצירא