שלמה אהרון קזרנובסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שלמה אהרון קזרנובסקי

הרב שלמה אהרון קזרנובסקי (תרנ"ז-ז' חשוון תשמ"ג) היה מתלמידי תומכי תמימים ליובאוויטש, ומחסידי אדמו"ר הרש"ב ואדמו"ר הריי"צ והרבי. הרב קזרנובסקי היה במשך שנים רבות מחשובי החסידים בארצות הברית, שדאג לרכוש עבור אדמו"ר הריי"צ את 770, וכיהן במשך שנים רבות כיושב ראש ועד הפועל של אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית.

הרב קזרנובסקי כיהן גם כחבר במרכז לעניני חינוך, מחנה ישראל, ועד שומרי שבת וניחו"ח.

תולדות חיים[עריכה]

הרב קזרנובסקי יושב באמצע יחד עם הרב ניסן נמנוב

ר' שלמה אהרן קזרנובסקי נולד בשנת תרנ"ז, במוהילוב ע"נ דניעפר. למד בתומכי תמימים ליובאוויטש משנת תרע"א עד שנת תרע"ז.

נשא בשנת תר"פ לאשתו מרת חיה-פריידא, בתו של ר' אשר גרוסמן[1].

אחרי החתונה גרו איזה שנים ברוסיה, ובשנת תרפ"ז היגרו מרוסיה לארה"ב.

בשנה הראשונה כיהן כרב בבית הכנסת 'עין יעקב' ברוטשסטר, ניו יורק[2], אחר כך עבר ניו יורק. בחורף תרפ"ט התקבל לרב בבית הכנסת 'בני יצחק', ובית הכנסת 'תפארת ישראל', בשכונת בענסנהוירסט בברוקלין.

במשך כמה שנים התמנה כמזכיר ומנהל אגודת חב"ד בארצות הברית[3].

בשנת תרח"צ נוסדה בברוקלין חברת "אחות תמימים", ואדמו"ר הריי"צ מינה אותו כאחד משלושת המשפיעים - רועים של קבוצת בנות זו[4].

כשניצל אדמו"ר הריי"צ והגיע לניו יורק. בט' באדר ת"ש, התחיל מיד להתעסק בחיפוש וקניית בית עבור מרכז חב"ד ובית אדמו"ר הריי"צ.

בסוף הקיץ קנה את הבנין 770 איסטרן פארקוויי, ומאז היה הוא הממונה על ענייני הבנין, ובשנת תשי"ט-תש"כ הוא התעסק בבניית בית הכנסת המוגדל במקום שהי' עד אז החצר.

בשנת תש"ב התעסק בקניית חלקת חב"ד בבית החיים מונטיפיורי.

בתחלת תקופת נשיאות הרבי, התעסק אף בחיפוש ורכישת בית לדירה עבור הרבי והרבנית.

בשנת תשט"ז יסד הרבי את בית הספר למלאכה בכפר חב"ד, ומינה את הרש"א קזרנובסקי כשלוחו לחנוכת הבית, ומאז היה מנהל הקרן לתמיכת המוסד.

פטירתו[עריכה]

בכל אלו התעסק עד לפטירתו בז' בחשוון תשמ"ג.

על מצבתו: "עסק במרץ בעד מוסדות חב"ד באה"ק, ומנוטעי כרם חב"ד בארה"ב, מקורב ופעל רבות בעד בית חיינו, וחיבה יתירה נודעת לו מנשיאינו, כהן בקודש על משמרתו ברבנות יותר מיובל שנים, הרביץ תורה וחסידות וקירב לבבות בפרט בין הנוער ליהדות עד יומו האחרון".

זוגתו מרת חי' פריידא נפטרה בי"א בניסן תשמ"ז.

ילדיו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • יוסף אשכנזי, אוצר החסידים - אישיותם ומשנתם החסידית של משפיעי חב"ד בניו-יורק, בהוצאת חזק, תשע"ג

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. לפני פטירת חֹתנו, ר' אשר גרוסמן השאיר אצל אדמו"ר הרש"ב דמי נדוניא עבור בתו, שעדיין לא נישאה. אחרי ההסתלקות בב' בניסן תר"פ, עבר סכום זה של מזומנים לידי בנו אדמו"ר הריי"צ. באותה שעה הציעו לר' שלמה אהרן את השידוך עם בתו הצעירה של ר' אשר. הוא שאל אודות השידוך הזה אצל אדמו"ר הריי"צ, אשר השיבו שיסע לאוהל וישאל אצל אדמו"ר הרש"ב. וכן עשה. אחרי שהשידוך יצא לפועל, ובא לבקש ברכה מאת אדמו"ר הריי"צ, מסר לידיו את כספי הנדוניא אשר השאיר ר' אשר לפני פטירתו.
  2. זכרון לבני ישראל, עמ' קנד
  3. זכרון לבני ישראל, עמ' קנד
  4. אגרת קודש אדמו"ר הריי"צ חלק ד' אגרת א'לו