שיחה:דובער שניאורסון (אח אדמו"ר שליט"א)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

באיזה בית רפואה היה מאושפז ר' דובער שניאוסון (אח אדמו"ר שליט"א) ובמה היה חולה? נכתב ע"י אנונימי ששכח לחתום את שמו.

אתה מוזמן להוסיף את המידע. יחד עם זאת, כיון שככל הנראה מדובר בבית רפואה מקומי, לא מוכר, יורדת החשיבות של שם בית החולים. בנוגע לאישפוזו, בזמן מלחמה לא חסרים סיבות מיוחדות לאישפוז, ל"ע. --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 10:38, 17 נובמבר 2009 (IST)
היה זה מרכז רפואי דומה למחנה עבודה המתואר כך: ""פסיכושקה" (психушка, "בית משוגעים"), בתי כליאה שבהם הופעלו אמצעים פסיכיאטריים בכפייה על מנת לשבור את רוחם של אסירים פוליטיים". ציטוט זה לקוח מכאן:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7%95%D7%9C%D7%90%D7%92 ובמילים פשוטות: אושפז בכפיה במרכז רפואי לחולי נפש, כדי לשבור את רוחו, בשל היותו פעיל לצד אביו אשר באותה תקופה היה בגלות קזחסטן פיני 10:47, 17 נובמבר 2009 (IST)

פיני, מניין לך שזה בית הרפואה שם אושפז אחיו של הרבי? --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 11:05, 17 נובמבר 2009 (IST)
אסביר בפשטות: אח הרבי אושפז במרכז רפואי לחולי נפש, בגין היותו פעיל לצד אביו כנ"ל. המקור: מפה לאוזן פיני 13:56, 17 נובמבר 2009 (IST)
שמעתי ("מפה לאוזן" - מפי חסיד ששמע מחסיד ששמע מפי אח הרבי - ר' י' א' ל'.) שהי' זה (מחלת העצבים) מלכתחילה, אלא שהי' קל. וכדי לשבור את רוחו אושפז, והנימוק הי': מחלתו (למרות שלא הצריכה אישפוז). חסיד חב"ד (שיחה)

השתגעתם? נראה לכם שכל הדיון הזה מוסיף כבוד לרבי ולליובאוויטש? האם אתם לוקחים אחריות על צעירי הצאן שקוראים את הדברים? יש גבול לדברים שניתן לכתוב אפילו אם זה אינטרנט. בושה. נכתב ע"י אנונימי ששכח לחתום את שמו.

כדאי לברר את הפרטים ולמצוא להם מקור מהימן ולהכניס לגוף הערך. --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 10:19, 18 נובמבר 2009 (IST)
בקיצור תולדות חב"ד כתוב : "שנים רבות סבל ממחלה כרונית והיה מאושפז בבית הרפואה שבעיירה איגרען". אם מישהו מבין מה זה מחלה כרונית שיכתוב לי בדף השיחה. ר'ובן - שיחה 11:05, 21 באוקטובר 2011 (UTC)
"כרוניקה" משמעה בלטינית זמן. מחלה כרונית הינה מחלה ממושכת בשונה מהמחלות החולפות בזמן קצר. --חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח), כ"ד בתשרי ה'תשע"ב 20:56, 22 באוקטובר 2011 (UTC)

תאריך "פטירתו"[עריכה]

אלמוני שינה את התאריך אותו קבע הרבי שליט"א ליום הסתלקות, מכ"ד תשרי לכ"ה אלול. מישהו בדק את המקור? והאם ידוע התייחסות מפורשת של הרבי לנושא? --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 23:03, 19 בדצמבר 2009 (UTC)

ש"ק מביא צילום בבי"מ מלוח של אד"ש שמביא "כ"ד אלול - יאצ"ט אחי דובער הי"ד" (אני מצטט מזכרוני, והלשון לא מדויק). ונזכה במהרה בימינו לחזות פני מלך - הוא ניהו אד"ש זאל געזונט זיין. חסיד חב"ד (שיחה)
אד"ש - למיטב ידיעתי - מעולם לא קבע את יום הסתלקותו, הוא קבע יום ליאצ"ט עפי אשר נוהגים כשאין ידוע תאריך הפטירה (וכידוע המעשה עם אדה"ז בספינה בדרך לחקירה, וד"ל). לענ"ד אין זה כפירה לומר שככל הנראה אין זה תאריך הפטירה אלא תאריך היאהר-צייט (בתרגום מילולי מאידיש: יום-השנה). --שף ויתיב - שיחה 09:04, 20 בספטמבר 2016 (UTC)

הקמת המצבה[עריכה]

באיזו שנה נמצא הקבר? ומתי הוקמה המצבה הראשונה? - בערך כתוב שהקבר נמצא בתשנ"ג והמצבה הוקמה לאחר כשנה, ותחת תמונת המצבה הישנה מופיע שהוקמה בתשנ"ו. -- שמואליק - »יחי מלכנו!« - יום ראשון כ"ח אייר ה'תשע"ב, 06:22pm.