מנחם מענדל קונין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Male no free image yet-he.svg.png

הרב מנחם מענדל קונין (תרל"ב-א' תשרי תשכ"ב) היה מזקני חסידי חב"ד בארצות הברית, מנאמני בית רבי, יו"ר אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית, חבר מרכז לעניני חינוך ומחנה ישראל, וגיזבר קרן רייונדשל.

תולדות חייו[עריכה]

נולד ברוסיה לאביו ר' ברוך מרדכי קונין ועלה לארה"ב בשנת תרנ"ה.

עסק בהשקעת מניות ואנשים רבים השקיעו דרכו את כספם, והוא נהג להמליץ להם לתרום מניות לרבי הקודם והצליח בכך. כאשר אדמו"ר הריי"צ היה צריך כסף והוא אמר לכולם למכור את המניות שלהם כדי להביא לרבי את הכסף ואף אחד לא רצה למכור, הוא היה היחיד שהלך ומכר את כל המניות שלו והביא את הכסף לרבי למחרת המניות עלו בחמש מאות אחוז וכולם רגזו עליו למה הוא הוא מכר את המניות, יומיים לאחר מכן כל המניות נפלו לאפס, הרבי קרא לו ובירכו, את הילדים שלו ואת הנכדים עד סוף כל הדורות שיהיה להם הצלחה.

כאשר הגיע אדמו"ר הריי"צ לארה"ב, נמנה ר' מענדל עם העסקנים שעסקו ברכישת בנין 770 שבשדירת איסטערן פארקווי שהפך לימים למרכזה של תנועת חב"ד ולאחד הסמלים הבולטים המזוהים עמה.

כשהרגיש שקיצו קרב, מכר את כל רכושו ונתן את כל ערכם לרבי, לאחמ"כ נודע לו שאיפה שהוא נשאר זיכוי של ארבע מאות דולר והוא שאל את הרבי מה לעשות בזה והרבי אמר לו לעשות עם זה מה שעשה עם שאר הכסף.

נפטר בראש השנה תשכ"ב, ונטמן בבית העלמין על שם מונטיפיורי בסמיכות לאוהל של אדמו"ר הריי"צ.