מנחם מענדל פבזנר (פטרבורג)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב מנחם מענדל פבזנר

הרב מנחם מענדל פבזנר (פעווזנער) רב העיר ושליח הרבי בעיר פטרבורג (לנינגרד).

תולדות חיים[עריכה]

נולד לאביו הרב שלום דובער פבזנר בקראון הייטס בשנת תש"ל לערך. הרב פבזנר הוא דור שביעי לר' מרדכי פויזנר אח אדמו"ר הזקן. אימו הרבנית רחל לאה הינה בתו של המשפיע הרב ניסן נמנוב

למד בישיבת אהלי תורה.

בהיות בן 20 נתייתם מאביו שנפטר באופן פתאומי.

בבחרותו יצא לשליחות לאחר מכן למד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב770, שם קיבל סמיכה לרבנות וכושר לדיינות.

נישא לרעייתו הרבנית שרה בת ר' יצחק מישולובין חתן הרב לוי יצחק שפירא חתן הרב פרץ מוצקין.

שליחות בפטרבורג[עריכה]

הרב מנחם מענדל פבזנר בדרית כ"ק אדמו"ר מהוריי"צ

בשנת תשנ"ב מונה הרב פעווזנער כשליחו של הרבי לעיר פטרבורג. בהגיעו לפטרבורג הוא החל בפיתוח תכניות קהילתיות ושימש כרב וכאב בית הדין בבית הכנסת הגדול – כורל.

בשנת תשנ"ו מונה לתפקיד הרב הראשי של פטרבורג.

הרב פעווזנער הינו מנהיג מוערך אשר תורם רבות לקהילה ולשגשוגה. חלק חשוב בפעילותו מוקדש להקמת תשתית לחינוך יהודי פורמאלי ושאינו ולמען תוכניות עבור נוער יהודי וצעירים.

הרב פעווזנער מוסר באופן קבוע לציבור הרחב ולחברי הקהילה שיעורי תורה והרצאות במחשבת היהדות ובפרקטיקה של החיים היהודיים.

הרב פעווזנער חבר בועידת רבני אירופה, מכהן כרבה הראשי של איזור צפון-מערב רוסיה מטעם איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה, חבר במועצה הרבנית של איגוד הקהילות היהודית ברוסיה (FJCR), וחבר בוועדת שלוחי הרבי במדינות חבר העמים.

רעייתו, הרבנית שרה פעווזנער, מכהנת כראש מחלקת פעילות קהילתית האחראית על פעילות עם נשות הקהילה, פעילות חינוכית בלתי פורמאלית לילדי הקהילה והפעלת רשת עניפה של פעילויות תרבות במסגרת הקהילה

מאורעות מיוחדים בשליחות[עריכה]

בט"ו סיון תשס"ב יום המאסר של הרבי הריי"צ, הגיע לביקור בעיר מיוחד נשיא ארצות הברית מר גורג בוש (הבן), כשהוא מלווה ברעייתו ובעוזריו מרת קונדליזה רייס וארי פליישר. את פניו קיבלו הרב פעווזנער יחד עם הרב ברל לזר ונשיא הקהילה מרק גרוברג ור' יצחק קוגן. נשיא ארצות הברית מאוד התרגש בביקור והזמין את הרב פבזנר ורעייתו לביקור גומלין בבית הלבן ביקור שהתקיים מספר חודשים לאחר מכן, יחד עם בנם הפעוט שמואל.

בחודש תשרי תשס"ד קיבל מדליית זהב מנשיא רוסיא ולדימיר פוטין אשר הוענקה לו על ידי מושל מחוז לנינגראד אלכסנדר בגלוב יחד עם נשיא הקהילה היהודית מארק גרוברג, לרגל 300 שנה לעיר וכהוקרה על הפעילות היהודית בעיר.

הרב פבזנר יזם הוצאה לאור של הספר תולדות חב"ד בפטרבורג בהוצאת סניף קה"ת בארץ הקודש, שנכתב על ידי הסופר הרב שניאור זלמן ברגר הספר מספר את סיפור קהילת חב"ד בפטרבורג מימי אדמו"ר הזקן, ועד המהפכה החב"דית בעיר של הרבי באמצעות השלוחים בראשות הרב פבזנר. הספר בן 410 עמודים מקבץ בתוכו מבחר עובדות ומסמכים הקשורים לרבותינו נשיאינו ופטרבורג (לנינגרד), רבים מהם בפרסום ראשון.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב שלום - שליח בפטרבורג חתן הרב צבי רודרמן שליח הרבי במחנה יהודה ירושלים.
  • בתו, אשת הרב קרליבאך.
  • בנו, אריה.
  • בנו, ניסן.
  • בנו, שמואל.

קישורים חיצוניים[עריכה]