יעקב אלעזר כהנא שפירא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יעקב שפירא

הרב יעקב אלעזר כהנא שפירא, ראש ישיבת "מרכז הרב" בירושלים, חבר מועצת הרבנות הראשית, ומחשובי רבני הציונות הדתית.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בירושלים לרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, לימים ראש ישיבת מרכז הרב והרב הראשי לישראל ולרבנית פנינה פרל, אחותו של הרב שלום נתן רענן, חתנו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק. נקרא על שם סבו, הרב יעקב אלעזר הירשוביץ. הסנדק בברית שלו היה הרצי"ה קוק. הוא אחיו התאום של שמואל, מנהל ישיבת מרכז הרב. אחיו הגדול, בן ציון, הוא ראש מכון הרצי"ה, שהרב יעקב הוא נשיאו. הרב הוא דור שביעי בירושלים.

למד בתלמודי תורה 'יבנה' ו'שילה' בירושלים. לאחר מכן במחזור הראשון של ישיבת ירושלים לצעירים משנת תשכ"ד -תשכ"ז, בין היתר אצל הרב יעקב פילבר והרב יהושע רוזן. לאחר מכן בשנת תשכ"ח החל ללמוד בישיבת מרכז הרב, שבה כיהן אביו כאחד ממגידי השיעור הכללי. למד שנים חברותא יחד עם הרב יהושע מגנס ובימי שישי יחד עם הרב שאול ישראלי. הוסמך לרבנות על ידי אביו ועל ידי הרב שאול ישראלי.

בשנת תשמ"ג אביו מינה אותו כר"מ בישיבה, ועד שנת תשנ"ג סייע לאביו בניהול הרבנות הראשית והישיבה. בשנת תשס"ד מונה למגיד שיעור כללי. לאחר פטירת אביו, בט"ו בתשרי ה'תשס"ח, התמנה לפי צוואתו כראש הישיבה. בשנתו הראשונה כראש ישיבה אירע הפיגוע בישיבת מרכז הרב, שבו נרצחו שמונה תלמידים, רובם מהישיבה לצעירים.

במסגרת תפקידו כראש הישיבה הוא מעביר שיעור כללי בתלמוד. הוא מלמד במוצאי שבתות בבית הוריו שיעור בקצות החושן, כהמשך לשיעור שנוסד על ידי אביו. הוא מלמד בביתו שיעורים בספרי יסוד באמונה לתלמידי שנה ב' ושנה ג', ושיעור בפרשת השבוע בליל שבת המיועד בעיקר לשיעור ד'. מראשית כהונתו כראש הישיבה, שיעורו בפרשת שבוע לתלמידי שנה א' נערך ומחולק בערב שבת בבית המדרש ומופץ בדוא"ל.

בנוסף להיותו ראש הישיבה, הוא משמש כר"מ של שנה ד' בישיבה, ובמסגרת זו הוא מעביר מדי שבוע שני שיעורי עיון בגמרא.

בבחירות לרבנות הראשית בשנת תשע"ג התמודד על משרת הרב הראשי, בסקר שערך אתר חב"ד אינפו לפני הבחירות עלה כי רוב רבני חב"ד בגוף הבוחר יבחרו בו, אך בסוף הפסיד למתמודד הרב דוד לאו.

הרב שפירא היה פעמיים אצל הרבי יחד עם אביו והרב מרדכי אליהו, כשנכנסו ליחידות בשנת תשמ"ט, כשיצא אביו מהיחידות הסתקרן לדעת על מה דובר, אך אביו סירב ורק אמר: "הוא כל-כך מרושת במה שקורה בארץ ויודע בדיוק היכן חסרה מקוה, איפה צריכים בית כנסת ומה מצבם של העולים". בראיון לאתר חב"ד אינפו אמר: "היה בין הרבי לביני קשר שלא נחשף מעולם. אני משאיר אותו בד' אמות שלי ומעדיף שלא לפרסמו לעת עתה".

במהלך הביקור בירך אותו הרבי: "'יראה כהן בציון', תזכו לברך את בני-ישראל בארצנו הקדושה עד ביאת משיח צדקנו, ועל-אחת כמה וכמה לאחרי ביאת משיח צדקנו". לאחר שהרבי בירך אותו, הוסיף הרבי לבאר את שמו הפרטי: "השם 'יעקב' קשור עם ענין התורה (כידוע שאברהם יצחק ויעקב הם כנגד גמ"ח תפלה ותורה), ו'אלעזר' על-שם 'אלקי אבי בעזרי'".

קישורים חיצוניים[עריכה]