שתי מתנות שהן ארבע

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־16:16, 4 באוקטובר 2023 מאת חיים כ (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שתי מתנות שהם ארבע, הוא כינוי למצוות נתינת הדם על קרנות המזבח, באופן שנותן רק על ידי שתי מתנות - זריקות, אך למעשה הדם נזרק על כל ארבעת צדדי המזבח.

מקום הנתינה הוא בקרנות - מזרחית צפונית, מערבית דרומית.

אופן נתינת הדם[עריכה]

רב ושמואל נחלקו באופן נתינת הדם.

רב סובר כי נותן את הדם על קרן המזבח בשתי צדדי הקרן, לדוגמה מזרחית צפונית, הכהן נותן גם בצד המזרחי וגם בצד הצפוני. שמואל סובר כי נותן על הקרן באמצע והדם מתפשט לבד לשתי הצדדים, כמו אות כ"ף פשוטה.

ההוכחה כי זריקת דם העולה הוא באופן של "שתי מתנות שהם ארבע" הוא, מכיון שזריקת דם העולה צריך להיות על יסוד המזבח, ומכיון שלא היה למזבח יסוד בקרן מזרחית דרומית, לא ייתכן לבצע ארבע נתינות של דם אל ארבע קרנות.

קרן דרומית מזרחית[עריכה]

הסיבה לכך שבקרן דרומית מזרחית לא היה יסוד למזבח הוא, לפי שחלק זה היה בחלקו של יהודה, שלא כשאר יסודות המזבח שנפלו בחלקו של שבט בנימין, וזכה בנימין שיסודות המזבח היו רק בחלקו.

הסיבה לזכיה זאת, הוא כדברי רבי אלעזר: רצועה הייתה יוצאה מחלקו של יהודה ונכנסה בחלקו של בנימין, והיה בנימין הצדיק מצטער עליה בכל יום לנוטלה שנאמר חופף עליו כל היום לפיכך זכה בנימין הצדיק ונעשה אושפיזכן להקב"ה שנאמר ובין כתפיו שכן.

ההסבר לכך הוא שחלקו של יהודה החל מצידו המזרחי של הר הבית, כלל את כל העזרות עד המזבח, שם היה חלקו של בנימין, מלבד אמה אחת של המזבח בחלקו המזרחי שהיה של יהודה, כמעט כולו - חוץ מהקרן הצפוני - מזרחי.

נמצא שהקרן היחידה שהיה בחלקו של יהודה, ושם ראוי היה להיות יסוד, הוא בחלק המזרחי - צפוני, אלא שבזכותו של בנימין זכה של הקרנות יהיו בחלקו בלבד.[1]

הערות שוליים