חלקת אנשי ליובאוויטש (ניו יורק)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מצבת קבורתם של הרב חיים יעקב ווידרביץ (משמאל) ובנו יוסף צבי (מימין) בחלקת אנשי ליובאוויטש

חלקת אנשי ליובאוויטש וניעז'ין הינה חלקה בבית העלמין היהודי Bayside Acacia Cemetery השוכן בשטח השיפוטי של רובע קווינס בצידו המערבי הסמוך לשכונת קראון הייטס.

בית העלמין ממוקם בין רחוב ליברטי לרחוב פיטקין, מזרחית לשכונת ברונזוויל והינו בית העלמין החב"די הראשון בארצות הברית שנרכש עוד בתחילת תקופת נשיאותו של אדמו"ר הרש"ב בשנת תרמ"ח.

חלקה זו שימשה את חסידי חב"ד במשך כמה עשרות שנים, ורוב האנשים הטמונים שם אינם מוכרים כל כך, מלבד הרב חיים יעקב ווידרביץ שהיה מעורכי ספר צמח צדק ומחשובי הרבנים באמריקה, שנטמן בחלקה זו לצד בני משפחתו.

בשטח החלקה נטמנו קרוב למאתיים איש, ומשנתמלאה החלקה בסביבות שנת תר"צ נרכשה חלקה נוספת בסטטן איילנד (עד שנת תש"ב, הייתה החלקה בסטטן איילנד החלקה המרכזית של חסידי חב"ד באיזור ניו יורק, אז קנו ועברו לטמון בחלקה שבבית העלמין מונטיפיורי, ולעיתים עדיין משתמשים בחלקה בסטייטן אייילנד).

בצידו המזרחי של בית העלמין ממוקמת חלקה נוספת של חסידי קאפוסט.

מצב בית העלמין כיום

במשך השנים התמלא בית העלמין עד אפס מקום, ועם הזמן הלך וננטש עד שהופסקה התחזוקה כליל, ועשבי פרא וצמחיה דוקרנית כיסתה חלקים נרחבים של בית העלמין והקשתה על דרכי הגישה במקום.

בשנים האחרונות קבוצה של אנשים בעלי עניין לקחו על עצמם לשפר את חזות בית העלמין בהתנדבות, ונכון לשנת תשע"ד סיימו לנקות את מחצית בית העלמין ולשפץ את המצבות הדרושות תיקון.

ראו גם

קישורים חיצוניים