בית הכנסת אנשי ליובאוויטש שיקגו

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית הכנסת הישן של "אנשי ליובאוויטש" בשיקגו.

בית הכנסת "אנשי ליובאוויטש" שיקגו, הינו אחד מבתי הכנסת ההיסטוריים הבולטים של חסידות חב"ד בארצות הברית. והוא חלק מהתייסדות קהילת חב"ד בארצות הברית.


נוסד בשנת תרל"ה[1], ושימש במשך מספר שנים כמרכז העיקרי של קהילת חסידי חב"ד בארצות הברית.

תולדות בית הכנסת[עריכה]

בית הכנסת הוקם על ידי יהודים שהגיעו לעיר שיקגו זמן מועט לאחר השרפה הגדולה שפרצה בעיר בשנת תרל"א שהשמידה חלקים רחבים ממנה. מלאכת השיקום שהחלה מיד לאחר כלות הלהבות, משכה לעיר יהודים רבים, בהם חסידי חב"ד שמייד עם הגעתם הקימו במקום בית כנסת משלהם על מנת שיוכלו לשמר בו את המנהגים והנוסח החב"די, וכן שישמש עבורם מרכז קהילתי להתוועדויות, שמחות, אסיפות, ועוד.

בית הכנסת היווה אחת הקהילות החזקות והחשובות של ליובאוויטש בארצות הברית והיה (יחד עם בית הכנסת בני ראובן שיקגו) כעין מרכז חסידי חב"ד בארצות הברית[2], בית הכנסת נותר במעמד זה עד לבואו של אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית בחודש אלול ת"ש, אז איבד את מעמדו לטובת מרכז חב"ד העולמי 770 שם קבע אדמו"ר הריי"צ את מגוריו.

בית הכנסת שימש כמרכז עבור שיעורי לימוד החסידות והנגלה, ומקום להתוועדויות ביומי דפגרא, ולהבדיל היו יוצאים ממנו גם הלוויות של אנשי הקהילה, שהיו ממשיכות אל חלקת אנשי ליובאוויטש שהחזיקה הקהילה ברשותה בבית העלמין המקומי.

בבית הכנסת היו מתקיימות מעת לעת מגביות לטובת בית הרב, וישיבת תומכי תמימים ותורת אמת, וכן מגביות להחזקת היהדות בשנים הקשות ברוסיה.

עם מעבר היהודים לשכונות שונות בעיר גלה איתם בית הכנסת במהלך השנים. וכיום בהסכמת הרבי שוכן בית הכנסת בתוך מושב זקנים.

בית הכנסת אנשי ליובאוויטש כיום.

הקשר עם הרבי הריי"צ[עריכה]

מתפללי בית הכנסת שמרו על קשר עם הרבי הריי"צ במיוחד לאחרי הביקור בשנת תר"צ שבחלקו ובמיוחד בחג הפסח שהה אדמו"ר הריי"צ בשיקגו.

מתפללי בית הכנסת אף השתתפו בהוצאות החתונה של הרבי והרבנית.

במכתב מד' כ"ז טבת, תרפ"ט כותב הרבי הריי"צ[3]: אל נשיאי ביהכ"נ "אנשי ליובאוויטש" בעי"ת שיקאגא יע"א, הנכבדים והנעלים בעלי מדות טובות, וו"ח אי"א מוהר"י ליב שי' גארדאן ומוהר"ר שמעון שי' אראנין

ברכתם ברכת מז"ט בלוית תשורתם נכון הגיעני, והאל הטוב יהי' בעזרי כל הדבקים באילנא דחייא הוד כ"ק אבותנו רבותנו הק' זצוקללה"ה נבג"מ זי"ע, כי יתברכו בתוך כלל אחב"י ממקור הברכות בכל מילי דמיטיב מנפש ועד בשר.

לאחר פטירתו של הרב מרדכי זוין[4] השתדל הרבי הריי"צ שאחד מחסידי ליובאוויטש יקבל את מקום רבנותו. הרב שמואל לוויטין או הרב אברהם אליהו פלוטקין.

לבסוף נתמנה אחריו הרב שמואל אליהו עלקין.

השתדלות למעבר הרבי לשיקגו[עריכה]

עוד קודם ביקור הרבי הריי"צ בתר"צ, ובמיוחד לאחר הביקור השתדלו אנשי קהילת ליובאוויטש בארצות הברית ובמיוחד אנשי קהילת ליובאוויטש בשיקגו, לפעול אצל אדמו"ר הריי"צ לעבור לארצות הברית, תוכנית שלא יצא לפועל[5]

הרבי הריי"צ כתב להם מכתב תודה על כך, אך הן מחמת המצב שעדיין לא מסודר בארצות הברית, והן מצד הצורך של החסידים אשר באירופה שהרבי ישאר בשלב זה באירופה.

כמו כן כתב על זה הרש"ג כמה מכתבים בביאור שלילת העתקה[5].

ביקור שיקגו[עריכה]

ידיעה על הקבלת פנים לאדמו"ר הריי"צ על ידי חברי קהילת "אנשי ליובאוויטש", בעיתון מקומי.
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ביקור שיקגו

בעת הביקור המיוחד שערך אדמו"ר הריי"צ בעיר בשנת תש"ב, ביקר הרבי בבית הכנסת ואף אמר שיחה מיוחדת לחברי הקהילה ומנהלי התלמוד תורה[6].

בשיחה דיבר הרבי בחריפות גדולה על הרוח המודרנית הנושבת במוסדות הקהילה, ועל הספרים הטמאים כ"קיצור חומש", וספרים דומים.

כיום[עריכה]

לעיתים תכופות התעניינו הרביים במצבו של בית הכנסת, בין השאר באמצעותו של הרב שלמה זלמן הכט, ובהשפעתו, החל אחד המקורבים שלו, הרב ד"ר אברהם ראובן לובין לפקוד את המקום לשקם ולתחזק אותו.

בעקבות פעילותו של הרב לובין, חזר המקום לשמש כבית כנסת פעיל, ומתקיימים בו תפילות ופעילות יהודית.

מוסדות הקהילה[עריכה]

רבני הקהילה[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים