שמואל אייזיק פופאק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב פופאק

הרב שמואל אייזיק פופאק (תרע"ט-ה' סיון תשע"ב) היה נגיד חסידי תושב קראון הייטס שנמנה על ראשוני ישיבת תומכי תמימים המרכזית, וממקורבי אדמו"ר הריי"צ.

תולדות חיים[עריכה]

נולד במדינת וורמונט שבארצות הברית בשנת תרע"ט לאביו הרב אברהם פופאק, מבוגרי ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש בחצר אדמו"ר הרש"ב ששימש כשוחט לקהילה היהודית במקום.

בהיעדר מוסדות חינוך ראויים, התחנך אצל אביו, ובהיותו בגיל 10 הגיע אדמו"ר הריי"צ למסע לחיזוק הקהילות היהודיות ברחבי ארצות הברית, והוא זכה להיכנס אליו ליחידות יחד עם אביו ואחיו ר' אהרן, ובמהלך היחידות פנה אליהם ואמר: "זכרו שאתם חסידים מרוסיה, מבברויסק, אתם שלי!".

כשהגיע לגיל בר מצווה, נשלח ללמוד בניו יורק, והתארח אצל החסיד ר' בן ציון סקאליק שנמנה על ידידיו של אביו, וכעבור שנה חזר לביתו, והמשיך את לימודיו בבית הספר יהודי בבוסטון כשאת הזמנים הפנויים הוא מנצל ללמוד עם חסידי חב"ד שהתגוררו במקום והכירו את אביו עוד מהישיבה בליובאוויטש.

בחודשי הקיץ של שנת תרצ"ו עבר ללמוד בישיבת תורה ודעת ושנתיים לאחר מכן עבר ללמוד בישיבת 'תפארת ירושלים' בראשות הגאון הרב משה פיינשטיין.

במחיצת אדמו"ר הריי"צ[עריכה]

לאחר קצת יותר מחצי שנה עבר ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית שנפתחה עם הגיעו של אדמו"ר הריי"צ להתיישב בקביעות בארצות הברית, והיה מה'מנין' הראשון של התלמידים שייסדו את הישיבה.

בשנת תש"ב קרא לו אדמו"ר הריי"צ ומינה אותו לגבות את תשלום השכירות מדיירי הבניין ב-770 (חתנו הרבי ששילם את ההוצאות של הנהלת המרכז לעניני חינוך, חתנו הרב שמריהו גוראריה שהתגורר בקומה השלישית, והמזכיר הרב משה לייב רודשטיין ששילם את הוצאות המזכירות), ועם כספים אלו לשלם את ההוצאות השוטפות של הבנין.

בזמן מלחמת העולם השנייה קיבל צו התייצבות בלשכת הגיוס הצבאית יחד עם עוד תשעה מחבריו. ביום ההתייצבות נסעו יחד למנהטן וקיבלו פטור.

בחודש שבט תש"ה נשא את רעייתו מרת מרים, בת הרב צבי הירש אלטיין, ואחות הרב מרדכי דב אלטיין, ולאחר החתונה התיישב בקראון הייטס, עבד עבור מוסדות ישיבת תומכי תמימים ונמנה על מקורבי בית הרב, ואף זכה להשתתף מספר פעמים בסעודות החג אצל אדמו"ר הריי"צ.

במחיצת הרבי[עריכה]

במקביל לעיסוקו בישיבת תומכי תמימים, פתח לפרנסתו חברה להשכרת כלי רכב, ובכל פעם שהרבי היה צריך רכב לנסוע לאוהל של אדמו"ר הריי"צ, העניק את אחד מהרכבים שבבעלותו לצורך הנסיעה.

בהתוועדות הידועה בחג הפורים תשט"ו כשהרבי 'חילק עשירות לכל מי שרק יבקש וירים אצבע, היה הרב פופאק בין אלו שהרימו את ידם. לאחר משך זמן, כשהעשירות התעכבה, הוא ביקש ברכה ביחידות, והרבי הבטיח לו עשירות. ולאחר שבנו - ר' יוסף יצחק קיבל גם כן ברכה, והרבי אמר לו להתעסק בנדל"ן, הם פתחו בשותפות חברה לעסקי נדל"ן, וראו ברכה מרובה.

במוצאי י' שבט תשכ"ד בשעת ההתוועדות, ציין הרבי את העובדה שהוא נותן את הרכב עבור הנסיעות לאוהל, והורה לו לומר לחיים בהרחבה, והוסיף שעליו פעלו במחשבה, והיינו, בנוגע לגידול הזקן.

בנוסף לחברת ההשכרה, שלח ידו גם בעסקי נדל"ן וראה ברכה מרובה בעסקיו, אך יחד עם עסקיו היה מקדיש את עתותיו לתורה ובמשך שנים רבות היה לומד מידי בוקר בחברותא עם הרב שניאור זלמן גוראריה ומידי ערב עם חתנו ר' אפרים פיקרסקי.

את כספיו הרבים ניצל להחזקת מוסדות חב"ד בקראון הייטס וברחבי העולם, ובראשם ישיבת אהלי תורה קראון הייטס וישיבת תומכי תמימים מגדל העמק.

נפטר בשיבה טובה בגיל 93 בליל שבת פרשת במדבר, ה' סיון, ערב חג השבועות תשע"ב, ונטמן בחלקת חב"ד בבית העלמין מונטיפיורי ברובע קווינס שבניו-יורק, בסמיכות לאוהל אדמו"ר הריי"צ.

לזכרו הוקם בכפר חב"ד מרכז יום לגיל הרך 'מעון שמואל אייזיק', שנתרם על ידי בנו ר' יוסף יצחק פופאק בשיתוף עם הנהלת כולל חב"ד.

גם רעייתו האריכה ימים ונפטרה בגיל 95[1].

משפחתו[עריכה]

חתניו

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים