מנחם נחום גרליצקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב גרליצקי בסיום הרמב"ם ב-770

הרב מנחם נחום גרליצקי (יליד תשט"ז), הוא מנהל כולל תפארת זקנים לוי יצחק בקראון הייטס, מארגן בהוראת ובעידוד הרבי את סיומי הרמב"ם ב-770. שימש כגבאי בית הכנסת ובית המדרש של 770.

תולדות חיים[עריכה]

נולד במונטריאול בשנת תשט"ז לאביו הרב משה אליהו גרליצקי שהיה משפיע וגבאי בקהילת חב"ד המקומית, ולאמו מרת חנה עטקא.

בצעירותו למד בישיבת תומכי תמימים מונטריאול, ובישיבה המרכזית ב-770. ובהמשך שימש בשנת תשל"ח כשליח בישיבת 'אור אלחנן - חב"ד' בלוס אנג'לס שבקליפורניה.

לאחר נישואיו בשנת תשמ"א עם רעייתו אסתר מלכה בת ר' מרדכי צבי גרינוולד, קיבל בשנת תשמ"ג את ניהול כולל תפארת זקנים לוי יצחק וחכמת נשים בקראון הייטס[1].

עם הודעתו של הרבי על תקנת לימוד הרמב"ם היומי, הקים שיעור קבוע בכל ערב (כולל שבת ומועדים) של לימוד שלושה פרקים רמב"ם היומי (השיעור קיים עד היום הזה) בהתחלה התחיל בעידוד של הרבי לערוך סיומי הרמב"ם רק על ספר שלם.

בחג השבועות תשמ"ט הייתה התוועדות פתאומית בה ביקש הרבי שיערכו סיומי הרמב"ם גם על סיומי ההלכות, את הארגון של הסיומים נתן לו אז הרבי (והרבי אף התבטא עליו שהוא איש מסודר). מאז ואילך מארגן הרב גרליצקי את סיומי ההלכות ב-770 באופן קבוע על כל הלכות. משבועות תשמ"ט עד שבת פרשת ויקהל תשנ"ב היה נותן לו הרבי בכל שבת בקבוק משקה עבור ההתוועדויות שנערכו בקשר עם סיומי הרמב"ם, והוא מחזיק אותם תחת ידו באוסף מיוחד. משנת תש"פ חזר להעמיד בקבוק בהתוועדות עם הרבי#הסדר בהתוועדות בשבת בעת ההתוועדות עבור ההתוועדויות שנערכות בקשר עם סיומי הרמב"ם.

בנוסף, מארגן הרב גרליצקי מדי שנה את סיומי המסכתות בתשעת הימים ב-770 לאחר תפילת ערבית, כפי הוראתו של הרבי.

בשנת תשמ"ז נבחר לראשונה לשמש כגבאי ב-770 ומאז נבחר פעמים רבות להמשיך ולשמש בתפקיד זה. בבחירות האחרונות שנערכו בחודש תמוז תש"ע, נבחר פעם נוספת כשהוא מקבל את מספר הקולות הרב ביותר מבין המועמדים הנוספים[2].

בשנת תשע"ד חדל לשמש בתפקיד הגבאי בהוראת המד"א הרב יוסף ישעיה ברוין, ומאז מתמסר ביתר שאת לארגון סיומי ההלכות ברמב"ם, סיומי מסכת בתשעת הימים וסידור מקומות יציאה למבצעים בחגים ובמועדים.

מייד לאחר ג' תמוז תשנ"ד, בשבת פרשת חוקת י' תמוז תשנ"ד, זכה הרב גרליצקי לסדר את מקומו הק' של הרבי להתוועדות הקבועה ולמזוג את גביע היין, ומאז ממשיך בחזקה זו מדי שבת בשבתו.

משפחתו[עריכה]

  • חתנו , ר' יונה איידלקופ, משליחי הרבי ללונג איילנד

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים