לתשומת לבכם, אתר חב"דפדיה צפוי לעבור פעולות תחזוקה ושדרוג היום יום רביעי י"ד אייר (22/05/24).
החל מהשעה שמונה בערב לפי שעון ישראל, למשך כשלוש שעות. בזמן זה לא תתאפשר עריכה ובחלק מהזמן האתר לא יהיה זמין, נא היערכו בהתאם

מזריץ'

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף מזריטש)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מזריץ'אידיש: מעזריטש, באנגלית: Velyki Mezhyrichi, באוקראינית: Великі Межирічі) היא עיירה באוקראינה[1], בה התגורר ופעל המגיד ממעזריטש.

העיירה מזריץ' שוכנת במחוז רובנו כארבעים קילומטר צפונית לאניפולי, וכארבעים קילומטר ממזרח לרובנו.

תולדות העיירה[עריכה]

העיירה נוסדה בשנת ה' אלפים ש"ד (1544), והייתה בבעלותם של משפחות האצילים הגרף טשארטוריסקי והגרף פוטוצקי. שנים ספורות לאחר שנוסדה החלו להתיישב בה יהודים.

פרעות חמיילנצקי[2] פגעו בעיירה לקראת דעיכתם, ובשנת תכ"ה נהרגו על ידי גדודי הפורעים כשלוש מאות מתושבי העיירה.

לאחר הסתלקותו של הבעל שם טוב, התיישב בחיר תלמידיו רבי דוב בער בעיירה בשנת תקכ"ב, וקיבל על עצמו את הנהגת תנועת החסידות, כשהוא קובע את העיירה לבירת החסידות. עם התיישבותו בעיירה התמנה למגיד מישרים של העיירה, ולמקום החלו נוהרים אלפי חסידים.

בשנים בהם פעל בעיירה הגיעה ההתיישבות היהודית בעיירה לשיאה, ובמקום ישבו אלפי יהודים, כששמעה של העיירה מתפשט בכל רחבי העולם. במפקד אוכלוסין שנערך בשנת תקל"ט (שבע שנים לאחר שהמגיד ממעזריטש עזב את העיירה), רוב תושביה של העיירה היו יהודים.

שבע חודשים קודם הסתלקותו של המגיד, פרצה בעיירה מגיפה והמגיד נאלץ לעזוב את העיר, ועבר להתגורר אצל תלמידו רבי זושא באניפולי.

הקהילה היהודית בעיירה הייתה מאורגנת היטב, ולפרנס שמונה מטעם פריץ המחוז, ניתנו סמכויות מלאות לכפות את החלטות הנהגת הקהילה על התושבים, והסמכויות נוצלו במילואן. כך נאסרו תפילות בימי החול שלא במניין בבית הכנסת המרכזי, ועוד.

למרות החיים התוססים של הקהילה היהודית במקום, הקהילה סבלה מעוני ומחסור, ולא התברכה בשגשוג גשמי, ובעיירה כולה לא היו מפעלי תעשיה ובתי חרושת, והתושבים התפרנסו בדוחק מעמל ידיהם.

ההתיישבות היהודית במקום שמנתה מעל 3,000 תושבים, נמשכה עד השמדתה במלחמת העולם השנייה על ידי הנאצים, שהשמידו את תושבי העיירה בשני שלבים, בחג השבועות תש"ב השמידו הנאצים כ-1,500 מיהודי העיירה, ובחג הסוכות תש"ג הושמדו שאר התושבים, מלבד מספר זעום שהצליח להימלט ליערות, ולהצטרף לפרטיזנים.

לזכר יהודי הקהילה, הוקמה אנדרטת זיכרון בבית העלמין בחולון.

לקריאה נוספת[עריכה]

  • נתן ליבנה, פנקס הקהילה - מז'יריטש, תל אביב, תשל"ד.

הערות שוליים

  1. ישנם עיירות נוספות הנושאות את אותו שם. העיירה המוכרת ביותר הנושאת אף היא את אותו שם נמצאת בפולין בסמיכות לעיר לובלין, וקרויה בפולנית: "מיינדזיז'ץ פודלסקי".
  2. פרעות שהחלו עם גזירות ת"ח ות"ט, ונמשכו במשך כעשרים שנה, במהלכם נהרגו כשש מאות אלף איש.
ערים באוקראינה
אזור ווהלין: מחוז דנייפרופטרובסק - דנייפרופטרובסק · דנייפרדרז'ינסקמחוז ז'יטומיר - אוורוטש · ברדיצ'ב · ז'יטומיר · לוצק · קוריץ · רובנומחוז חמילנצקי - אניפולימחוז חרסוןמחוז לבובמחוז מיקולאייבמחוז סומי - רומנימחוז קייב - צ'רנוביל · אנטבקהמחוז פולטובה - האדיטש · קרמנצ'וגמחוז צ'רניגוב - קרלביץ · נייז'יןמחוז רובנו - אוסטרוה · מזריץ'מחוז חרקוב · מחוז צ'רקאסי · אלכסנדריה · קריבוי רוגמחוז צ'רנוביץ' - צ'רנוביץ'
עיירות ברוסיהעיירות בבלארוסעיירות בליטאעיירות בלטביהערים בפולין

‏‏