יעב"ץ

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יעקב עמדין
קבר היעבץ.jpg
קבר היעב"ץ
היעב"ץ
לידה ט"ו בסיוון תנ"ח
פטירה ל' בניסן תקל"ו
אלטונה
מקום פעילות עמדין ואלטונה
אב רבי צבי הירש אשכנזי

רבי יעקב עמדין (מכונה גם היעב"ץ) (ט"ו בסיוון תנ"חל' בניסן תקל"ו) היה רבה של העיר עמדין, נודע בשל מאבקיו בתנועת השבתאות.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בגרמניה לאביו "החכם צבי" - רבי צבי הירש אשכנזי. בשנת תע"ו נשא לאישה את רחל ביתו של הרב מרדכי הכהן כ"ץ, בזיווג שלישי נשא את בת אחיו רבי אפרים אשכנזי. מונה לרב בעמדין, אולם בשל סגנונו החריף פרש מהרבנות לאחר מספר שנים והשתקע בעיר מולדתו אלטונה שם החל לעסוק בלימוד תורה, ולפרנסתו עבד בבית דפוס.

נודע בעיקר בשל מאבקיו הרבים בתנועת ההשבתאות וכת הפרנקיסטים, הוא היה הראשון שהתנגד לספר חמדת ימים, הוא תקף את הרמח"ל, הגר"א ורבי שלמה זלמן הנאו, הוא בעיקר ידוע בשל מלחמתו ברבי יהונתן אייבשיץ וחשדו שהוא שבתאי. התולדות יעקב יוסף ניסה לפשר בין היעב"ץ לרבי יהונתן אך ללא הצלחה, הבעל שם טוב עצמו הורה לתלמידיו לא להתערב במחלוקת זו משום שהיעב"ץ ורבי יהונתן אינם קשורים להפצת תורתו משום שהם מדור אחר[1].

נפטר בל' ניסן תקל"ו ונטמן באלטונה.

בתורת הרבי[עריכה]

הרבי הזכיר את היעב"ץ פעמים רבות בשיחותיו, הרב גרינגלאס שלח לרבי מכתב בו הוא מוכיח מדברי היעב"ץ שיש להיות שקוע בשבת בלימוד חסידות, הרבי השיב על כך בתודה וציין מקורות נוספים בעניין[2]. בכתיבת הגדה של פסח עם ליקוטי טעמים ומנהגים הסתמך הרבי (בין היתר) על סידור היעב"ץ, וציינו פעמים רבות. היעב"ץ בסידורו בחר בנוסח שונה של סדר קרבן פסח ממה שבחר אדמו"ר הזקן, והרבי בהגדה תירץ את כל הקושיות של היעב"ץ על הנוסח אותו בחר אדמו"ר הזקן. ספריו של היעב"ץ מוזכרים רבות בתורתו של הרבי.

קישורים חיצוניים[עריכה]

היעב"ץ במשנת הרבי התקשרות גליון 1001. (רשימה ב') - באתר צעירי חב"ד.

הערות שוליים

  1. רשימות דברים, תשס"ט, עמ' 42.
  2. ליקוטי סיפורי התוועדויות, עמ' 657.