האח (עיתון ילדים)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף האח)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כריכת ספר 'האח' - גליונות האח מכורכים על ידי מכון 'אהלי -'שם'

הָאָח הוא עיתון ילדים חב"די בלשון הקודש, שיצא לאור ברוסיה משנת תר"ע עד פרוץ מלחמת העולם הראשונה בתרע"ד, במטרה להוסיף בחינוך הילדים.

הוצאה לאור[עריכה]

מכתב שפרסם המשורר אברהם שלונסקי בגיליון כ"ג מנחם אב תרע"ב על השפעת הביטאון בחייו הרוחניים

השבועון החל לצאת לאור בשנת תר"ע על ידי ישיבת 'תומכי תמימים' בליובאוויטש ונערך על ידי הרב משה רוזנבלום.

אדמו"ר הריי"צ היה מעורב בענייני הוצאת השבועון, ולעיתים אף אדמו"ר הרש"ב העיר על הוצאת השבועון.

לעיתים התפרסמו בעיתון גם "חדשות ליובאוויטש", כגון דיווח על מסיבה שערכה הרבנית שטערנא שרה, או מסיבת בר-מצוה "להילד התמים הלומד פה בחדרים מר פנחס טודרוס אלטהויז יחי' מניקולאיוב. והוא דרש באזני הקרואים מעיני הפרשה והתפלין על פי למוד החסידות, כי בינה יתירה ניתנה בתלמידי החדרים בפה לדעת ולהבין גם בתורה הנפלאה הזאת". במדור "חדשות חוץ" התפרסם דווח על ישיבת 'תורת אמת' בחברון, והבחורים שנשלחו אליה מליובאוויטש על ידי אדמו"ר הרש"ב.

גם הפרסומות היו על ל"טליתות כשירות ומהודרות מצמר רחלים לבן ונקי" תוצרת ליובאוויטש, ויין-גפן שנעשה בהשגחתו של הר"ר אברהם שניאורסאהן מקישינוב "ואדמו"ר מליובאוויטש שליט"א והרה"ג ר' חיים הלוי סאלוועייציק מבריסק שליט"א מפליגים מאד בהידור היי"ג הזה, וכל האדמו"רים מפולין, ליטא ורייסין מהדרים אחרי יי"ג זה".

בגיליון כ"ג מנחם אב תרע"ב, במדור "מכתבי אחים" פורסם מכתב של המשורר אברהם שלונסקי בו פירט את השפעת הביטאון על חייו הרוחניים[1].

ההדרת הספר[עריכה]

בשנת תשע"ב קובצו כל הגליונות ונדפסו במהדורה מחודשת על ידי מכון אהלי שם.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. "לאחי[י] קוראי האח! אני מקבל את העתון האח, אשר זה כבר שתי שנים יוצא לאור על ידי מ. רוזנבלום [הרב משה רוזנבלום]. על עתון זה מלא פי תהלות, כי הנני ראיתי ילדים שהיו זרים לדתם, זה עתה מתפללים בכל יום ופעמים באהבה שמע אומרים. אני קורא וקורא ולבי שמח, והנני רואה כי עוד לא נפל עמנו, כי עוד יקום משפלתו ויתקרב לדתו. אני זה כבר לומד עברית, למדתי שפת עבר מקרא ופוסקים (?). אחרי סוכות הנני נוסע לארץ ישראל, והנני מקוה כי בקרוב נחזה כולנו שלוה שם וכי יובילנו הגואל אותנו לארץ אבותינו. אחיכם אברהם שליאנסקי".