גיליון היכל ליובאוויטש

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גליון 'היכל ליובאוויטש' הוא במה תורנית המיועד לפרסום מאמרים וסקירות תורניות בנושאים הקשורים לתורת רבותינו נשיאינו ומנהגי חב"ד.

הקמת המערכת[עריכה]

המערכת נוסדה ביוזמת התמימים מייסדי הישיבה על מנת שגם הקוראים שאינם מתמצאים בסוגיא אותה הכותב מבקש להרחיב ולבאר - יוכל להבינה מראשיתה.

לשם כך, המערכות התורניות המובאות במסגרת זו (המאמרים) מתחילים בהסברת המקורות הראשונים - אם במקרא או גמרא, זוהר וכדו' - ובדברי המפרשים והפוסקים. לאחר מכן מברר הכותב ובוחן את שיטת רבותינו נשיאינו וביאורם על כך. כל הנ"ל נעשה בצורה מקיפה מחד ותמציתית מאידך, מתוך כוונה שלא להלאות את הקורא בריבוי הסברים או ציטוטים.

הנהלת הישיבה רואה בקובץ זה מטרה נוספת מעבר למטרה הנ"ל, גם בכך שהתמימים הכותבים את מאמריהם שקועים בעניינים של תורה ובכך מקיימים את הוראות כ"ק אד"ש מה"מ בנוגע לעניינו של תמים - לימוד התורה.

הכותבים[עריכה]

הכותבים העיקריים המפרסמים את מאמריהם בבימה זו הם התמימים תלמידי הישיבה ורבני הישיבה.

מעבר לרבני הישיבה, פירסמו את מאמריהם הרבנים איסר שפרינגר[1], מנחם שניאור מיודובניק[2], שלמה הלפרן[3].

הקבצים[עריכה]

נכון לחודש ניסן ה'תשפ"ד יצאו לאור ששה קבצים. הראשון בי' שבט תשפ"א ובו מאמרים תורניים בקשר עם מאמרי באתי לגני שנלמדו בשנה זו (כ170 עמ'), השני בחודש תמוז ובו מאמרים בנושאים שונים (כ280 עמ'), השלישי לרגל י"א ניסן 120 שנה להולדת הרבי מלך המשיח שליט"א ה'תשפ"ב ובו מאמרים בנושאים שונים (כ240 עמ'), הרביעי בשנת ה'תשפ"ג לרגל חג הפסח (כ200 עמ'), החמישי במהדורה מיוחדת לרגל מוצאי שבת סליחות תשפ"ג (כ160 עמ'), והשישי לרגל י"א ניסן תשפ"ד (כ-160 עמודים).

חברי המערכת[עריכה]

  • תשפ"א: חברי המערכת - מנחם מענדל אדלער, עוז הלוי גת, לוי יצחק טייכמן, יוסף יצחק טריאסטר, יששכר מאיר שמואל הכהן רייכמן.
  • תשפ"ב: חברי המערכת - מנחם מענדל אדלער, אלתר יחיאל הלפרן, לוי יצחק טייכמן, יוסף יצחק טריאסטר, יששכר מאיר שמואל הכהן רייכמן.
  • תשפ"ג: חברי המערכת - הת' מנחם מענדל אדלער, הת' מנחם מענדל ברנשטיין, הת' אלתר יחיאל הלפרן, הת' מנחם מענדל הגי.
  • תשפ"ד: חברי המערכת - הת' מנחם מענדל ברנשטיין, הת' מרדכי נתן גורן, הת' מנחם מענדל הגי.

הערות שוליים

  1. גליונות ב, ג, ד.
  2. גליונות ב, ד.
  3. גיליון ו.