סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

אלגמיינר ז'ורנאל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף אלגמיינער ז'ורנאל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
העיתון אלגמיינר ז'ורנאל
הרבי מחזיק שקית שבתוכה העיתון אלגמיינר ז'ורנאל, מתוך האתר רבי דרייב

אלגמיינר ז'ורנאל (העיתון של כולם) הינו עיתון בשפת האידיש היוצא לאור בארצות הברית משנת תשל"ב כעיתון לכלל הציבור היהודי, בברכתו ובעידודו של הרבי.

רקע[עריכה]

בשנת תשל"ב, כאשר ה"טאג מארגן זשורנאל", עלון יהודי בשפת היידיש היחידי ברחבי ארצות הברית באותם ימים נסגר בעקבות קריסה וגל עזיבה של מנויים, יזם הרבי פתיחת עיתון במטרה להציב גבולות אורתודוקסיים בפני ההתרחבות הרפורמית. ביחידות לר' זלמן גוראריה אחרי סגירת העלון 'דער טאג מארגען', אמר לו הרבי שהגיע הזמן שלליובאוויטש יהיה עיתון עצמאי. הוא גייס שותפים ועסקנים, ביניהם שותפו במשך שנים ארוכות, ר' נחום זעלדיס, ר' לייבל מוצ'קין, ור' מיכאל טייטלבוים, שבתמיכתם מיסדו את העיתון. כעורך התמנה הרב גרשון ג'ייקובסון ששימש קודם לכן כעורך העיתון "טאג מארגן זשורנאל" שנסגר. ייחודיותו של העלון החדש הייתה שהכיל סופרים רבים מכל קצווי הקשת, בינהם הרב יהושע דובראבסקי, הרב הליטאי דב הולנדר, שהיה בקשר מיוחד עם הרבי שליט"א, מר אלי ויזל והסופר השמאלני מר נתן ילין - מור. היו פעמים בהם תקפו חסידים את מערכת העלון עקב דברים שנכתבו בו המוגשים את שיטת חב"ד, אך הרבי תמך בו והעיר שעניינו של עיתון דתי הוא לפעול שאנשים המכלים את זמנם וקוראים עיתונים יחשפו ליהדות ולחסידות ויתעוררו לקיום המצוות ויראת שמים.

בי' אדר תשל"ב, הופיע הגיליון הראשון שזכה ליחס מיוחד מהרבי, שאף אמר שיחה בעקבות אחד המאמרים. העלון שימש גם כבמה למבצעים והוראות של הרבי, כך למשל כאשר הרבי הורה שאין לפחד בימי מלחמת יום הכיפורים, העורך ר' גרשון ג'ייקובסון, פרסם בעלון מאמר קול קורא של הרבי שלא לפחד. כמו כן בימי חנוכה, כאשר הרבי הכריז על מבצע חנוכה וחילק דמי חנוכה לכל משתתף, הגיע ר' גרשון ג'ייקובסון לקבל, וכששאלו הרבי במה מתבטאת השתתפותו במבצע, הוא ענה לרבי שהיום כתב בעיתון עידוד למבצע חנוכה. הרבי שאלו מה יעשה מחר ור' גרשון ענה לו, שמחר הוא ידפיס את העיתון... הרבי חייך ונתן לו דמי חנוכה. אחד הקירובים הנדירים שקיבלה המערכת מהרבי היה בליל שמחת תורה תשל"ז, כאשר הרבי כיבד את המערכת באמירת פסוק 'אתה הראת'[1].

גם בשנת תשכ"ז, כאשר הרבי הורה לראשונה על מבצע תפילין העיתון נטל חלק נכבד בהפצת המבצע. לעיתים קרובות היה מפרסם העיתון עידודים של הרבי בנוגע למבצע ודיווחים שונים על התקדמות המבצע. כל מבצע חדש שהיה נפתח על ידי הרבי העיתון היה מפרסם אותו בהתלהבות ושימש כבמה מכובדת למבצעי הרבי.

משנת תשל"ו, כאשר יצאו שיחות מוגהות של הרבי בשפה האידית הם פורסמו ב'אלגמיינר' על ידי הרב מנחם מאיר בלאו שקיבל על כך את אישורו של הרבי.

כבכל עיתון, גם בעיתון אלגמיינר ז'ורנאל פורסמו קריקטורות, חלקם היו בנושאים העומדים על הפרק בחב"ד[2].

החל משנת תשמ"ז נעשה סדר שהרבי הוציא שבוע אחד שיחה מוגה בשפה האידית על מנת לפרסמו בעיתון אלגמיינר ז'ורנאל ושבוע לאחריו הוציא שיחה מוגה בלשון הקודש על מנת לפרסמו בעיתון הישראלי כפר חב"ד.

כיום[עריכה]

כיום, אלגמיינר ז'ורנאל הינו העיתון הגדול ביותר בשפה האידית[3]

מערכת העיתון פועלת ממספר משרדים, וביניהם חדר בבניין המשרדים הצמוד ל-770.

עיקר מאמצי העיתון ועריכתו העיקרית היא בהו"ל בשפה האנגלית.

צוות העיתון[עריכה]

כתבים שעבדו בעיתון במשך השנים

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. הרב ג'ייקובסון לא נכח אז והרבי הורה שהרב בלאו ימלא את מקומו כנציג המערכת.
  2. אחת הקריקטורות היו (הופיעה בעלון של ניסן תשנ"ג) שנראה ציור של משה רבינו רוצה לגאול את בני ישראל ממצרים והערב רב טוען לעומתו שאין גלות וכדו'. למטה מופיעה דוגמא שונה בה מופיעה דמות הרבי אומרת שהגיע זמן גאולתכם, אך אנשים שונים טוענים "שנושא המשיח מזיק להם", "מי צריך את המשיח" וכו'...
  3. דרוש מקור לעובדה זו.