פתיחת התפריט הראשי

חב"דפדיה β

יצחק שובל

הרב החסיד ר' יצחק שובל (מכונה גם: איציקל ז'לקובר, חי בין השנים ת"ר-תרפ"ו) היה רב בית המדרש החסידי בלבוב, בו התאגדו יחדיו חסידי חב"ד וחסידי ברסלב ולמדו יחד את תורת החסידות.


תולדות חייםעריכה

נולד בעיירה ז'ליקוב הסמוכה ללבוב בשנת ת"ר, למשפחה המיוחסת לצאצאי הבעל שם טוב.

בצעירותו למד בישיבתו של אדמו"ר הצמח צדק בליובאוויטש, ולאחר סיום שלושת השנים של מסלול הלימודים, הפקיד בידיו אדמו"ר הצמח צדק חבילת כתבי יד של חידושי תורה במטרה להעבירם לפולין, ולהציל אותם מהסכנות הצפויות להם בתוך גבולות רוסיה[1].

למרות שלמד בישיבתו של הצמח צדק, הזדמן לו להכיר גם את רבי נתן, תלמידו של רבי נחמן מברסלב, והתוודע לתורתה של חסידות ברסלב, ושילב בהנהגתו ובלימודיו את תורתם של אדמו"ר הצמח צדק ותורתו של רבי נחמן.

לאחר חתונתו, הקים בית מדרש בליבו של הרובע היהודי בלבוב, ובימי שמחה מיוחדים היה מלמד את באי בית המדרש דברי חסידות מתורתם של רבותינו נשיאינו.

מלבד עיסוקו הפנימי בהשפעה ולימוד חסידות עם באי בית המדרש, פעל גם ברחבי העיר במעשי צדקה וחסד רבים, ועמד בראש המערכה נגד ראשי הקהל שרצו לשנות את תקנון הקהילה ברוח הרפורמה.

נפטר בחודש אדר תרפ"ו בגיל שמונים ושש, והוריש את ספריו והכתבים שרשם בהם את חידושי תורתו במשך השנים לספריה של ישיבת תומכי תמימים בוורשא, ולהחזיר לאדמו"ר הרש"ב את כתבי הצמח צדק שהופקדו בידיו.

משפחתועריכה

  • בתו מרת עטרה (קריינה), רעיית משה קראוס
  • נכדו, יעקב ישראל שוובל

קישורים חיצונייםעריכה

הערות שוליים

  1. תקופה זו הייתה תקופה מתוחה מאוד, בה הצמח צדק פעל רבות נגד גיוסם של הקנטוניסטים, והממשל הרוסי שמר את צעדיו.