חיים שניאור זלמן קרמר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף חיים זלמן קרמר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מר 'היימאן' (Hhman) - חיים שניאור זלמן קרמר

הרב חיים שניאור זלמן קרמר (כונה בראשי תיבות בשם חז"ק. טבת תרמ"ג - ח' טבת תשכ"ד) היה מפעילי אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית מאז היווסדה ועד לפטירתו, וכיהן כנשיא האגודה במשך חמש עשרה שנה בין השנים תרפ"ה-ת"ש.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בארצות הברית לאביו הרב משה אליעזר קרמר ולאמו מרת רחל עלקע.

מחוסר מוסדות לימוד תורניים על טהרת הקודש, נאלץ אביו לשולחו ללמוד בבתי ספר יהודיים קונסרבטיביים, ובתקופה מאוחרת יותר רכש תורה ודעת אצל החסיד הרב מנחם מענדל לייב לוקשין.

בגיל צעיר פתח יחד עם אחיו בית חרושת לייצור פריטי לבוש, והצליח בעסקיו. הצלחתו אפשרה לו לסייע לפעילות אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית, והוא הקצה משרד בתוך המפעל לצרכי האגודה.

עם פטירת אביו בו' אייר תרפ"ה, התמנה במקומו כנשיא האגודה, ושנתיים מאוחר יותר כאשר נאסר אדמו"ר הריי"צ על ידי השלטונות הרוסיים, היה מראשי הפעילים להצלתו ולשחרורו[1], וכן היה ממארגני המסע בארצות הברית שהתקיים בשנת תרפ"ט.

כאשר פרצה מלחמת העולם השנייה, הפעיל מערכת קשרים מסועפת כדי להציל את אדמו"ר הריי"צ מורשה הבוערת, ועם הגעתו של אדמו"ר הריי"צ לחוף מבטחים החליט יחד עם כל חברי העמותה להעביר את תואר הנשיאות לאדמו"ר הריי"צ, ומאז ועד לפטירתו המשיך לפעול במסגרת אגו"ח בתור חבר האגודה, יחד עם הרב שמואל לויטין והרב ישראל דזייקובסון.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, ר' מיכאל קרמר - חבר הנהלת המרכז הלאומי לקידום החינוך היהודי באמריקה

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים

  1. כשלצורך כך הפעיל את אחיו ר' יקותיאל קרמר (סעם), שהיה עורך דין בכיר ופעל בדרכים דיפלומטיות להגברת הלחץ על בעלי ההחלטות.