משה אליעזר קרמר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משה אליעזר קרמר

ר' משה אליעזר קרמר (? - ו' אייר תרפ"ה) היה יושב ראש אגודת חסידי חב"ד ארצות הברית בין השנים תרפ"ד-תרפ"ה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד להוריו הרב יחיאל מיכל ומרת איטקע, בשנת תרכ"ד בקורניץ שבפלך וילנה, הוא גדל בבית עם אוירה של לימוד, צדקות ומעשים טובים.

העיירה הקטנה קורניץ, הייתה ידועה עם תלמידי חכמיה, יראת אלוקים וצדקות אנשיה, והייתה נחשבת כהמרכז של חסידי חב"ד ליובאוויטש שבכל הפלך. כל העיירה חיה כמשפחה אחת שמחה, ונטלו חלק בצער ושמחת חבריהם.

הראשון שהכניס לקורניץ את חסידות חב"ד ליובאוויטש היה הרב זלמן קורניצר, והתחזק עוד יותר על ידי בנו הרב זיסקע. הרב משה אליעזר קרמר שלמד בצעירותו בבית המדרש של הרב זיסקע, היה אומר: אם יש אצלי קצת להט וחום מהלב היהודי, זהו הרב זיסקע שאני צריך להודות בשביל זה.

בגיל 7, הורי הרב משה אליעזר קרמר נסעו להתיישב בהעיירה הסמוכה אוסטשקבה וחכרו אחוזה, וברנוביץ הבעל הבית האצילי של העיירה והאחוזה נתן את אימונו בהרב יחיאל מיכל לנהל את כל אחוזתו.

בעודנו ילד הראה הרב משה אליעזר קרמר את כשרונו היוצאת מן הכלל, מוחו החודרת המהירה וזכרונו החזק. אחרי הבר מצווה שלו למד בישיבה באיליא והיה שם קצת פחות משנתיים. ואז החליט לפרנס את עצמו והכניס את עצמו לעבודתו הקשה. הוא היה אדם בעל כח חזק יוצאת מן הכלל.

בגיל 17 התחתן הרב משה אליעזר קרמר עם מרת רחל עלקע סטיקן. נולדו להם שבעה ילדים. בשנים הראשונות, הזוג חי באסטשקבה, היו אלו שנים של שמחה אמיתית בשבילם.

בשנת תרנ"ה, היגר לארצות הברית, שם התעשר והפך לאיש עסקים. הוא כיהן כנשיא בית כנסת חב"ד, והיה יושב ראש ונשיא אגודת חסידי חב"ד וכל מוסדות חב"ד בארצות הברית.

ששה שבועות לפני פטירתו קיבל הרב משה אליעזר קרמר אגרת מהרבי הריי"צ ובין הדברים כתוב (תירגום מאידיש): אני מודה לך מאוד, ידידי, על מה שאתה מתעסק כל כך הרבה עם הענינים שלנו ואתה מחשיב את זה כמו ענין עצמי, האמת היא שכולנו מתכוונים לאותו דבר.

בו' אייר תרפ"ה נפטר הרב משה אליעזר קרמר.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, ר' חיים שניאור זלמן קרמר
  • בנו, ר' אברהם דובער קרמר - חבר הנהלת אגודת חסידי חב"ד. נפטר בא' סיון תש"כ
  • בנו, ר' יצחק אריה לייב קרמר - חבר הנהלת אגודת חסידי חב"ד. נפטר בט"ו טבת תשל"ב
  • בנו, ר' יקותיאל (סעם) קרמר - עורך דין וחבר הנהלת אגודת חסידי חב"ד. נפטר בא' אייר תשמ"ו
  • בתו, מרת שיינא
  • בתו, מרת ברכה

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]