זאב דב הלפרין (סנהדריה)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב זאב דב הלפרין (במקור היילפרין, י"ד חשוון תר"צכ"ח אב תשס"ו), היה מחשובי חסידי חב"ד בירושלים, דור שביעי לרבנו הזקן, משפיע קהילת חב"ד בשכונת סנהדריה המורחבת בעיר, תלמיד חכם בעל שיעור קומה, ואיש מחשבה מעמיק, שימש בתפקיד משנה לנציב מס הכנסה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בירושלים בי"ד בחשון תר"צ לאביו הרב חנניה יוסף הלפרין, שהיה גם תלמיד חכם ואיש ספר, ובן לשושלת רבנים שמוצאה בעיר ברז'ן שבגליציה, ולאמו מרת פעריל.

כשאר אחיו, למד בצעירותו בתלמוד תורה 'חיי עולם' בירושלים, וכבר בגיל זה התבלט בכישוריו ובידיעותיו הרחבות[1], ולאחריו בישיבת תורת אמת בירושלים.

עם השלמת מסלול הלימודים הישיבתי התגייס לצה"ל, ובמהלך שירותו קיבל מכתב מהרבי בו עודד אותו לנצל את המקום בו הוא נמצא כדי לפעול לחיזוק הזהות היהודית בסביבתו[2].

לאחר נישואיו לרעייתו מרת גולדה בת הרב צבי שכטר, קבע את מגוריו בירושלים והתמנה כמשנה לנציב מס הכנסה ונודע כגאון אנליטי וזכה להצלחה והערכה רבה בתפקידו.

במקביל, שימש כמשפיע חסידי חב"ד בשכונת סנהדריה המורחבת בירושלים.

בהתוועדויות שבת קודש בבית כנסת חב"ד-ליובאוויטש לעולי רוסיה - סנהדריה המורחבת, היה תובע בחן ובנועם מאנ"ש להיצמד להוראות של כ"ק אדמו"ר שליט"א. היה עורך מעין סיכום של שיחות הרבי על הפרשה ושוזר בה בגאונות מדהימה ובמתק שפתים מענייני דיומא והעניינים שעומדים על הפרק וטעונים חיזוק.

נפטר בגיל 76 בכ"ח אב תשס"ו.

משפחתו[עריכה]

אחיו ואחיותיו:

בניו ובנותיו:

  • הרב גבריאל הלפרין
  • הרב מנחם מענדל הלפרין
  • מרת פנינה פערל אשת הרב יעקב משה וולס
  • מרת רחל אשת הרב מרדכי דרמר
  • מרת חיה אשת הרב חנוך לודמיר
  • מרת ברוריה אשת הרב יצחק יעקובוביץ


הערות שוליים

  1. בספר הצאצאים נכתב בנוגע אליו: "הוא "ליווה" את כל החזיתות בימי מלחמת העולם השנייה [בהיותו צעיר מגיל מצוות] והצטיין בהסבריו. כל תושבי הסביבה ומוריו ומלמדיו ניזונו מידיעותיו אלו".
  2. "נודעתי.. אשר נמצא הוא בצבא קרוב לשנה, ובטח נזכר הוא על צור מחצבתו [מגזע אדמו"ר הזקן] בכל מקום שנמצא, ותקותי אשר לפעמים חושב מחשבות בלבו אשר אפשר לו שליחות מיוחדה להביא להסביבה שם נשלח ונמצא עתה".