אדמו"רי חב"ד ויהדות גרמניה (ספר)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אדמו"רי חב"ד ויהדות גרמניה
אדמו"רי חב"ד ויהדות גרמניה הינו ספר שיצא לאור על ידי היכל מנחם ירושלים לרגל חנוכת הבית של בית חב"ד ברלין, אלול, תשס"ח על ידי הרב זושא וואלף.

הספר חושף לראשונה סיפור שלם אודות מעורבותם העמוקה של אדמו"רי חב"ד בדורות האחרונים - אדמו"ר הרש"ב, אדמו"ר הריי"צ, והרבי - בכל תחומי החיים היהודיים בגרמניה.

במשך כיובל שנים - בין השנים תר"נ וש"ת, פקדו אדמו"רי חב"ד את מדינת אשכנז פעמים רבות. אדמו"ר הרש"ב ואדמו"ר הריי"צ באו לגרמניה לביקורים שנמשכו לעתים ימים אחדים ולעתים אף שבועות וחדשים. הרבי אף התגורר במדינה זו, בעיר ברלין, בשנים תרפ"ח - תרצ"ג.

מהחומר הרב המצוי בנושא זה בשיחותיהם של רבותינו נשיאינו, אגרות הקודש הרבות ורשימותיהם של רבותינו, כמו גם מכתביהם של רבני גרמניה מאותם ימים ומעדויות וזיכרונות של חסידים - שנאספו יחד לראשונה בספר, עולה תמונה של מעורבות הדוקה וקרובה של הרביים בכל תחומי החיים היהודיים בגרמניה במשך שנים רבות.

בספר מופיעים כחמישים מסמכים ותמונות השייכים לתוכן הספר - מכתבים של אדמו"רי חב"ד אל רבני גרמניה; התכתבויות של רבנים ומנהיגים יהודיים בגרמניה עם הרביים; מכתבי הרביים שנשלחו מגרמניה; דברי חסידות שנכתבו בגרמניה; מסמכים שונים המתעדים את ביקורי הרביים בגרמניה; וכן תמונות של הרבנים ואישי הציבור שעמדו בקשרים עם רבותינו נשיאינו.

בראשית הספר אף מובאת סקירה מפורטת על תולדות יהודי גרמניה, וכן סקירה מפורטת אודות הרבנים והאישים בגרמניה שאדמו"רי חב"ד עמדו בקשר עמם.

הספר מכיל כשלוש מאות עמודים, בחלקים אלו: חלק ראשון - סקירה אודות ביקוריהם של רבותינו נשיאינו במדינת גרמניה; חלק שני - מדברי רבותינו אודות יהודי גרמניה; חלק שלישי - פעלם של רבותינו נשיאינו לחיזוק היהדות ולהפצת החסידות בקרב יהודי אשכנז; חלק רביעי - הקשר של רבותינו נשיאינו עם אישים ומנהיגים ביהדות גרמניה; חלק חמישי - אדמו"ר הרש"ב ומלחמת העולם הראשונה.

קישורים חיצוניים[עריכה]